Foto: SPKC

Ņemot vērā, ka gan sezonālā gripa, gan "Covid-19" infekcijas ierosinātājs izplatās, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) publicējis ieteikumus sabiedriskā transporta organizatoriem

Jau vēstīts, ka visi laboratoriskie izmeklējumi Latvijā, kas veikti no šī gada 29. janvāra, pret koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19" izrādījušies negatīvi, svētdien, 1. martā, publiskā paziņojumā apliecināja SPKC.

SPKC atgādina, ka gan sezonālā gripa, gan "Covid-19" infekcijas ierosinātājs izplatās, tieši kontaktējoties ar inficētu personu, ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot vai netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Piemēram, inficēšanās var notikt: esot divu un mazāk metru attālumā no inficētas personas, kas runā, klepo vai šķauda, pieskaroties inficētās personas ķermenim, piemēram skūpstoties vai sveicinoties un pēc tam pieskaroties sev (mutei, acīm vai degunam) ar nenomazgātām rokām. Inficēšanās var notikt, pieskaroties virsmām vai priekšmetiem, piemēram, durvju rokturiem, kam ir pieskārusies inficētā persona, un pēc tam pieskaroties sev (mutei, acīm vai degunam) ar nenomazgātām rokām.

Vīruss uz dažādām virsmām apmēram 20 grādu temperatūrā var saglabāties vairāk nekā 48 stundas. "Covid-19" infekcijas ierosinātājs ir jūtīgs pret sadzīvē lietojamiem dezinfekcijas līdzekļiem. Visefektīvākais, kā norāda SPKC, ir etanola 70% šķīdums un nātrija hipohlorīda, kuru bieži izmanto par sadzīves balinātāju, 0,1-0,5% šķīdums.

Ievērojot minēto, SPKC aicina sabiedriskā transporta organizatorus ņemt vērā šādus ieteikumus: veikt rūpīgu un regulāru sabiedriskā transporta mitro tīrīšanu ar sadzīvē lietojamiem dezinfekcijas līdzekļiem; īpaši rūpīgi tīrīt visas virsmas, kam pieskaras ar rokām liels skaits pasažieru, bet sejas maskas, kā informē SPKC, sabiedriskā transporta vadītāju aizsardzībai pret iespējamo "Covid-19" infekciju nav efektīvas, jo tās nepasargā no inficēšanās, bet rada maldīgu drošības sajūtu. Par mītiem un maldiem, tostarp par sejas maksām, saistībā ar jauno vīrusu rakstīja arī portāls "Delfi" šajā rakstā.

Piesardzības pasākumi pasažieriem

Kā uzsver SPKC, visefektīvākais pasākums "Covid-19" infekcijas izplatīšanās ierobežošanai sabiedriskajā transportā ir informēt pasažierus par šādiem piesardzības pasākumiem:

Pirmkārt, saslimstot ar akūtu elpceļu infekcijas slimību - klepus, iesnas, sāpes rīkles galā, paaugstināta ķermeņa temperatūra -, neapmeklēt sabiedriskās vietas, tai skaitā iespēju robežās izvairīties no sabiedriskā transporta izmantošanas, lai neinficētu citus cilvēkus.

Otrkārt, neklepot un nešķaudīt citiem virsū. Klepojot un šķaudot nosegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmest atkritumos, un pēc tam nomazgāt rokas. Ja nav vienreiz lietojamas salvetes vai kabatlakatiņa, klepot vai šķaudīt iekšējā elkoņa locītavas virsmā (piedurknē), bet nedarīt to plaukstā. Treškārt, neļaut, ka pašam šķauda vai klepo virsū (pēc iespējas ieverot vismaz divu metru distanci no slimajiem pasažieriem).

Ceturtkārt, pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas, tai skaitā sabiedriskā transporta izmantošanas rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm, ja nav iespējams nomazgāt rokas, izmantot spirtu saturošu roku dezinfekcijas līdzekli.

SKPC aicina atcerēties, ka skārienjutīgās ierīces, piemēram viedtālruņu virsmas var būt arī piesārņotas ar vīrusiem un baktērijām, tādēļ ieteicams regulāri tās tīrīt, izmantojot spirtu saturošos dezinfekcijas līdzekļus. Kā arī atgādina, ka pēc transporta apmeklēšanas labāk nepieskarties mutei, acīm vai degunam, kamēr nav nomazgātas rokas.

Jau ziņots, ka šonedēļ Lietuvā, Igaunijā un Baltkrievijā konstatēti pirmie koronavīrusa izraisītas slimības gadījumi. Saslimušais Igaunijā ieradies ar autobusu no Rīgas autoostas. Pirms tam viņš atlidojis lidostā "Rīga" ar reisu no Irānas tranzītā caur Turciju.

Vēstīts, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) devusi nosaukumu jaunā koronavīrusa izraisītājai slimībai. Tā nodēvēta par "Covid-19". Jaunais nosaukums izveidots no vārdiem "korona", "vīruss" un "slimība". Savukārt skaitlis 19 apzīmē gadu, kurā sākās vīrusa uzliesmojums. Pirmās ziņas par vīrusa uzliesmojumu parādījās pērnā gada 31. decembrī.

Atgādinām, ka pats koronavīruss nav nekas jauns – tā ir jau zināma ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Tomēr pērn rudenī identificētais ir pavisam jauns koronavīrusa paveids – SARS-CoV-2. "Covid-19" ir šī vīrusa izraisītā slimība. Iepriekš nopietnus saslimšanas gadījumus izraisījis SARS koronavīruss jeb SARS-CoV, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi. "Covid-19" infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!