Foto: LETA

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pirmdien, 2. martā, pēc Krīzes vadības padomes (KVP) sēdes aicināja iedzīvotājiem izvērtēt ceļošanas nepieciešamību uz koronavīrusa skartajiem reģioniem.

Valdības vadītājs arī apliecināja, ka atbildīgās iestādes turpina sekot līdzi situācijai, bet līdz šim Latvijā nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Tāpat Kariņš uzsvēra roku higiēnas ievērošanas nozīmi.

"Ir aicinājums izvērtēt ceļošanas nepieciešamību. Aicinājums nedoties uz skartajiem reģioniem - Ķīna, Japāna, Irāna, Dienvidkoreja un Ziemeļitālijas reģioni. Mēs valstī darbojamies pēc principa, lai samazinātu saslimšanas risku," uzsvēra Kariņš.

"Ir aicinājums tiem cilvēkiem, kuri ir atgriezušies no kādiem slimības skartajiem reģioniem, tāpat arī bērniem – lūgums divas nedēļas nedoties uz skolu, bet palikt mājās," uzsvēra Kariņš.

Tāpat ir lūgums tiem cilvēkiem, kuri ir bijuši slimības skartajos reģionos, bet ir ārstniecības personāls vai skolotājs, vai tāds, kurš strādā sabiedriskā darbā, izņemt slimības lapu un tās divas nedēļas nedoties uz darbu un palikt mājās, lai samazinātu saslimšanas risku, akcentēja premjerministrs.

Iedzīvotājiem tiek rekomendēs noteikt 14 dienu karantīnu visiem valsts sociālās aprūpes iestāžu, kā arī pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem, kuri atgriezušies no jaunā koronavīrusa skartajām valstīm, pēc sēdes sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Ministre norādīja, ka šāda 14 dienu karantīna jau patlaban ir paredzēta visiem Veselības ministrijas pakļautībā esošo ārstniecības iestāžu, tai skaitā lielo universitātes slimnīcu darbiniekiem. Tāpat Viņķele atgādināja par ceļošanas nepieciešamības izvērtēšanu uz slimības skartajiem reģioniem tieši skolēnu brīvlaikā.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs medijiem skaidroja, ka gadījumā, ja skolotājs ir atgriezies no kāda infekcijas skartā reģiona, viņam būtu jāpaliek mājās 14 dienas un jānovēro sava pašsajūta, kā arī jāierobežo sociālie kontakti. Ja nepieciešams, ar ģimenes ārstu var sazināties un izrakstīt darbnespējas lapu, pie ārsta nedodoties klātienē.

Līdz šim Latvijā aizdomas par jauno koronavīrusu laboratoriski pārbaudītas 114 cilvēkiem, bet nevienā gadījumā bažas par inficēšanos nav apstiprinājušās, informēja SPKC.

Līdz ar to Latvija palikusi viena no pēdējām valstīm Eiropā, kuru vēl nav skāris jaunais koronavīruss. Visās Latvijas kaimiņvalstīs jau ir reģistrēts vismaz pa vienam "Covid-19" slimniekam.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā Lietuvā, Igaunijā un Baltkrievijā konstatēti pirmie koronavīrusa izraisītas slimības gadījumi. Saslimušais Igaunijā ieradies ar autobusu no Rīgas autoostas. Pirms tam viņš atlidojis lidostā "Rīga" ar reisu no Irānas tranzītā caur Turciju.

Vēstīts, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) devusi nosaukumu jaunā koronavīrusa izraisītājai slimībai. Tā nodēvēta par "Covid-19". Jaunais nosaukums izveidots no vārdiem "korona", "vīruss" un "slimība". Savukārt skaitlis 19 apzīmē gadu, kurā sākās vīrusa uzliesmojums. Pirmās ziņas par vīrusa uzliesmojumu parādījās pērnā gada 31. decembrī.

Pats koronavīruss nav nekas jauns – tā ir jau zināma vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Tomēr pērn rudenī identificētais ir pavisam jauns koronavīrusa paveids – SARS-CoV-2. "Covid-19" ir šī vīrusa izraisītā slimība. Iepriekš nopietnus saslimšanas gadījumus izraisījis SARS koronavīruss jeb SARS-CoV, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi. "Covid-19" infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!