Pirmdien, 2. martā, Latvijā ir apstiprināts pirmais jaunā koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" saslimšanas gadījums. Saslimusī sieviete ieradusies Rīgā ar lidmašīnu no Minhenes, sākumā apmeklējot Milānu.

Lidmašīnā bija vairāk nekā 140 pasažieri, no tiem astoņi Latvijas pilsoņi. To skaitā arī ģimene, kurā bija saslimusī sieviete, viņa ceļoja no Itālijas caur Minheni uz Rīgu.

Saslimusī persona lidoja reisā "BT226" Minhene-Rīga 29. februārī. Pacientes ģimenē ir arī bērns, kurš arī ir saslimis, taču saslimšana ar "Covid-19" nav konstatēta. Bērns Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā "Latvijas infektoloģijas centrs" (LIC) ievietots kopā ar mammu, informēja preses konferencē.

Paciente inficējusies Itālijā, Milānā. Uz Rīgu viņa kopā ar ģimeni lidojusi no Itālijas, tad uz Minheni un pēc tam uz Rīgu. Viņa dzīvo Rīgā.

"Inficēšanās notikusi Itālijā," sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Lidojums bijis vienu dienu pirms fiksēta saslimšana. Ir zināmi visi pasažieri, kuri lidoja ar šo reisu. Ir identificētas vistuvākās kontaktpersonas – tie, kuri sēž divas krēslu rindas pirms saslimušā un divas pēc, skaidroja Perevoščikovs. Kopumā kontaktpersonas ir 24 cilvēki, no tiem astoņi ir Latvijas pilsoņi.

Pacientei nebija simptomu ceļojuma laikā, tāpēc risks inficēties pārējiem pacientiem ir salīdzinoši neliels, informēja Perevoščikovs.

Paciente no Milānas uz Minheni nokļuva ar automašīnu, un 29. februārī Latvijā atgriezās ar "airBaltic" lidmašīnas reisu "BT226", Rīgā ielidojot plkst. 17.55. SPKC speciālistu rīcībā ir pilns pasažieru saraksts, tāpēc jau notiek saziņa ar visiem cilvēkiem, kuri uzskatāmi par tuvām kontaktpersonām. Konkrētā reisa pasažieri var sazināties ar SPKC pa tālruņiem 67081508, 67501590 vai 27802228. SPKC informēs citu valstu atbildīgās iestādes, kuru valstspiederīgie lidoja šajā reisā.

Personām, kuras atradās konkrētajā reisā, jānovēro savs veselības stāvoklis 14 dienas kopš atgriešanās Latvijā. Parādoties simptomiem, jāzvana 113. Savukārt personām, kuras tiks noteiktas par tuvām kontaktpersonām, būs jāpaliek mājās karantīnā ģimenes ārsta uzraudzībā.

"Atbildīgie dienesti rīkojas atbilstoši jau iepriekš izstrādātajiem plāniem, kas ļauj mums īstenot nepieciešamos pasākumus infekcijas ierobežošanai, rūpējoties par cilvēkiem, kuri slimo ar šo slimību, tālāk neizplatot vīrusu, un informētu sabiedrību par nepieciešamo rīcību," sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) turpinās strādāt pēc iepriekš noteiktā algoritma, portālam "Delfi" norādīja NMPD vadītāja Liene Cipule. "Iespējams, ka mums būs epidemiologu norādes par jaunām kontaktpersonām, tad būs citādāk jārīkojas, bet principā mēs turpināsim darbu pēc tā paša algoritma, jo pagaidām ir zināma informācija par šo ģimeni un citām kontaktpersonām," skaidroja Cipule, piebilstot, ka slimnīcai jāveic ārstēšana, bet viņi veic savu darbu.

Līdz 2. martam kopumā tika izmeklēti 114 pacienti. Jau ziņots, ka iepriekšējo izmeklējumu, kas veikti aizdomās par saslimšanu ar jauno koronavīrusu, rezultāti bijuši negatīvi.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) devusi nosaukumu jaunā koronavīrusa izraisītājai slimībai. Tā nodēvēta par "Covid-19". Jaunais nosaukums izveidots no vārdiem "korona", "vīruss" un "slimība". Savukārt skaitlis 19 apzīmē gadu, kurā sākās vīrusa uzliesmojums. Pirmās ziņas par vīrusa uzliesmojumu parādījās pērnā gada 31. decembrī.

Atgādinām, ka pats koronavīruss nav nekas jauns – tā ir jau zināma ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Tomēr pērn rudenī identificētais ir pavisam jauns koronavīrusa paveids – SARS-CoV-2. "Covid-19" ir šī vīrusa izraisītā slimība. Iepriekš nopietnus saslimšanas gadījumus izraisījis SARS koronavīruss jeb SARS-CoV, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi. "Covid-19" infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !