Foto: Publicitātes foto
No ceturtdienas, 12. marta, paplašināts "Covid-19" skarto valstu saraksts, uz kurām ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi. Sarakstā iekļautas vēl deviņas valstis, portālu "Delfi" informē Veselības ministrijā (VM).

Rīcības kārtībā pie aizdomām par saslimšanu ar "Covid-19" tiek iekļauta arī Nīderlande, Lielbritānija, Zviedrija, Norvēģija, Beļģija, Dānija, ASV, Grieķija un Islande. Šādu lēmumu šodien pieņēma Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK).

Tas nozīmē, ka īpaši piesardzības pasākumi šobrīd ir attiecināti kopumā uz 20 valstīm: Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, Japānu, Singapūru, Itāliju, Spāniju, Franciju, Vāciju, Austriju, Šveici, Nīderlandi, Lielbritāniju, Zviedriju, Norvēģiju, Beļģiju, Dāniju, ASV, Grieķiju un Islandi.

Veselības ministrija stingri aicina uz šīm valstīm nedoties, jo pastāv liels inficēšanās risks. Jāņem vērā arī tas, ka pēc atgriešanās no minētajām valstīm 14 dienas var nākties pavadīt mājās karantīnā.

Paplašinot skarto valstu sarakstu, analīzes uz "Covid-19" personai tiks veiktas, ja viņa būs atgriezusies no iepriekš minētajām valstīm un 14 dienu laikā kopš izbraukšanas no šīm valstīm būs parādījušies gripai līdzīgi simptomi. Šādā gadījumā personai jāzvana 113.

Savukārt, ja ir radušies kādi jautājumi saistībā ar "Covid-19", iedzīvotāji aicināti zvanīt Slimību profilakses un kontroles speciālistiem uz telefona numuru 67387661 (darba dienās, no pulksten 08:30 līdz 17).

Arī ģimenes ārsti, izrakstot darbnespējas lapas, ņems vērā paplašināto sarakstu ar valstīm, uz kurām ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi.

Jau vēstīts, ka līdz trešdienai kopā izmeklētas 332 personas ar aizdomām par "Covid-19", bet Latvijā kopumā apstiprināts 16 personām.

SPKC informē, ka ceturtdien saņemtā informācija par sešiem apstiprinātiem gadījumiem liecina, ka saslimušie ir epidemioloģiski saistīti ar Spāniju (divi gadījumi), Itāliju, Austriju, Šveici un viens ir Latvijas gadījums, kas saistīts ar Šveices saslimušo.

SPKC vērš uzmanību, ka cilvēkiem, kas atgriežas no ceļojuma – jāizvērtē savas ikdienas gaitas, jānovēro veselība 14 dienas, ka parādās simptomi, jāzvana 113, kā arī 14 dienas jāatturas no ciemošanās pie senioriem vai tikšanās ar personām, kam ir hroniskas saslimšanas.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) devusi nosaukumu jaunā koronavīrusa izraisītajai slimībai. Tā nodēvēta par "Covid-19". Jaunais nosaukums izveidots no vārdiem "korona", "vīruss" un "slimība". Savukārt skaitlis 19 apzīmē gadu, kurā sākās vīrusa uzliesmojums. Pirmās ziņas par vīrusa uzliesmojumu parādījās pērnā gada 31. decembrī.

Atgādinām, ka pats koronavīruss nav nekas jauns – tā ir jau zināma ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Tomēr pērn rudenī identificētais ir pavisam jauns koronavīrusa paveids – SARS-CoV-2. "Covid-19" ir šī vīrusa izraisītā slimība. Iepriekš nopietnus saslimšanas gadījumus izraisījis SARS koronavīruss jeb SARS-CoV, kura rezervuārs dabā ir civetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi. "Covid-19" infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!