Foto: Publicitātes foto

Ventspils pašvaldības policija neprecizē, kurš konkrēti lietojis automašīnu "Audi 8", par kuru publiski paustas aizdomas, ka tā varētu būt lietota pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") vajadzībām.

Uz jautājumu par to, kurš reāli lietoja Ventspils pašvaldības policijai piederošo automašīnu "Audi 8" ar valsts reģistrācijas numura zīmi "MM-6312" kopš tās iegādes dienas līdz šā gada 22. februārim, Ventspils pašvaldības policijas priekšnieks Ojārs Rudzītis atbild, ka minētā automašīna ir Ventspils pilsētas pašvaldībai piederoša kustama manta, kas atrodas Pašvaldības policijas valdījumā.

Pašvaldības policijas priekšnieks skaidro, ka automobilis, kā Ventspils pilsētas pašvaldībai piederošs autotransports tiek lietots "atbilstoši Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 5.2 panta trešajā daļā", proti, autotransporta lietošana darba vajadzībām ir tāda autotransporta lietošana, kas nepieciešama amatpersonas vai darbinieka darba pienākumu pildīšanai, "nodrošinot publiskas personas vai publiskas personas institūcijas iestādes funkciju izpildi, noteiktajam, ievērojot Ventspils pilsētas pašvaldības nolikumā noteikto Ventspils pilsētas domes amatpersonu kompetenci".

Rudzītis atbildē informē, ka automobilis "Audi 8" ekspluatācijā ir no 2017.gada augusta un tas ir iegādāts publiskā iepirkumā. Automobiļa iegādes cena bez pievienotās vērtības nodokļa ir 47 382,35 eiro.

Pašvaldības policijas priekšnieks uzsver, ka "atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma pirmā panta 17. daļā noteiktajam, automobilis nav reprezentatīvs automobilis", jo saskaņā ar minēto likuma normu tam būtu jāpārsniedz 50 000 eiro vērtību bez pievienotās vērtības nodokļa, kas attiecībā uz minēto auto neattiecas.

Rudzītis uzsver, ka automobiļa vadīšanas tiesības ir noteiktas virknei Ventspils pilsētas pašvaldības amatpersonām, tajā skaitā Ventspils pašvaldības policijas amatpersonām.

Pašvaldības SIA "Ūdeka" vadītājs Edgars Daugelis, kura vadītā iestāde pagājušajā vasarā organizēja automašīnu iepirkumu, aģentūrai LETA stāstīja, ka tolaik uzņēmums iegādājies transportlīdzekļus gan savam uzņēmumam, gan citiem pašvaldības uzņēmumiem, tajā skaitā arī Ventspils pašvaldības policijai.

"Mūsu uzņēmuma pienākums bija savākt transportlīdzekļu tehniskās specifikācijas un publiskot Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Pašvaldībā jau gadiem ir tāda prakse, ka viens pašvaldības uzņēmums visiem iepērk elektroenerģiju, cits - degvielu. Katrs pašvaldības uzņēmums atsevišķi neorganizē iepirkumu," stāstīja Daugelis.

Viņš apgalvoja, ka 24.februārī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kas iepriekš sāktā kriminālprocesā veica kriminālprocesuālās darbības Ventspils pašvaldībā, tostarp, Ventspils domē, viņa vadītajā iestādē nav bijis.

Jau vēstīts, ka KNAB ir aizdomas, ka Ventspils pašvaldības līdzekļi, iespējams, izmantoti privātu vajadzību nodrošināšanai un pašvaldībai kopumā varētu būt nodarīti vismaz 50 000 eiro liels kaitējums.

Trešdien, 24. februārī, KNAB iepriekš sāktā kriminālprocesā veica kriminālprocesuālās darbības Ventspils pašvaldībā, tostarp, Ventspils domē. Darbības veiktas saistībā ar aizdomām par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

KNAB no vairākiem avotiem saņēma informāciju par to, ka Ventspils pašvaldības līdzekļi, iespējams, izmantoti neatbilstoši pašvaldības pamatfunkciju veikšanai, proti, privātu vajadzību nodrošināšanai.

Ņemot vērā, ka šo informāciju bija iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesuālām metodēm, KNAB pagājušā gada 31.augustā sāka kriminālprocesu par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisīja smagas sekas.

KNAB Ventspils pašvaldībā, tostarp, domē, veica kriminālprocesuālās darbības, taču tās nebija kratīšanas.

Patlaban kriminālprocesā vienai amatpersonai ir tiesības uz aizstāvību. Birojā aģentūrai LETA apliecināja, ka šī amatpersona nav Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij"). Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi.

KNAB norāda, ka iespējamā noziedzīgā nodarījuma rezultātā pašvaldībai varētu būt nodarīts vismaz 50 000 eiro mantisks kaitējums.

Lai neietekmētu pirmstiesas izmeklēšanu, KNAB plašāku informāciju par kriminālprocesu patlaban nevar sniegt.

Lai arī KNAB nesniedz plašāku informāciju, aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka tiek pārbaudītas aizdomas par automašīnas "Audi 8" lietošanu Lemberga privātajām vajadzībām.

Ventspils domes opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis (V) aģentūrai LETA pieļāva, ka KNAB kriminālprocess varētu būt rosināts par pašvaldības lēmumu iegādāties lietotu automašīnu "Audi 8" par 50 000 eiro Ventspils pašvaldības policijas vajadzībām, ko praktiski visu laiku izmantojis Lembergs.

Pēc Kristovska teiktā, Ventspils domes Finanšu komitejas 2020. gada 18. jūnija sēdē domes vairākums Lemberga vadībā deva atļauju iegādāties 50 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa vērtu lietotu pasažieru automašīnu "Audi A8". "Mums, mazākuma deputātiem - Kristovskim un Aivim Landmanim (LRA) - šāds pirkums nešķita saprātīgs. Tāpēc centāmies noskaidrot, kas būs šāda auto lietotājs. Šī iepirkuma organizētājs - pašvaldības SIA "Ūdeka" vadītājs Daugelis, to nevēlējās skaidrot, lai gan atklāja faktu, ka auto tiekot iegādāts pašvaldības policijas vajadzībām," stāstīja Kristovskis.

Opozīcijas deputāti valdošajai koalīcijai atgādinājuši, ka Valsts kontrole (VK) 2018.gada revīzijas ziņojumā bija norādījusi, ka Ventspils pilsētas pašvaldība, uzdodot pašvaldības policijai nodrošināt domes amatpersonas ar autotransportu, neatbilstoši mērķiem ir izmantojusi 8% Ventspils pilsētas pašvaldības policijas finanšu līdzekļu. Proti, pašvaldības amatpersonu pārvadājumiem 2015. un 2016.gadā pašvaldības policija bija izlietojusi vismaz 266 000 eiro.

Savukārt domes amatpersonu vajadzībām nepieciešamo automašīnu iegādei pašvaldības policija laikā no 2010.-2016. gadam, saskaņā ar VK datiem ir izlietojusi 288 538 eiro. Kristovskis atgādina, ka šos pārkāpumus Ventspils pilsētas dome bija solījusi novērst, taču Lembergs uz opozīcijas deputātu jautājumiem atbildējis, ka viņš neesot ne iepirkuma pasūtītājs, ne iepirkuma procedūru sagatavotājs, ne iepirkuma organizētājs.

Kristovskis un Landmanis vienlaikus līdzīgus jautājumus bija uzdevuši arī Ventspils pilsētas pašvaldības policijas vadītājam Jānim Arājam, ko pēkšņi pērn jūlija beigās atbrīvoja no amata.

Kristovskis norāda, ka pērn septembrī pašvaldības policijas priekšnieka amatā domes vairākums iecēla bijušo Ventspils pilsētas domes Juridiskās nodaļas vadītāja vietnieku Ojāru Rudzīti, kurš amatā stāšanās brīdī neko nebija dzirdējis ne par 50 000 eiro vērtā pašvaldības policijas auto "Audi A8" iegādi, ne arī par VK revīzijā atklātiem Ventspils pilsētas pašvaldības policijas pārkāpumiem, nodrošinot domes amatpersonas ar autotransportu.

Vēlāk rakstiska pieprasījuma pamata opozīcijas deputāti saņēmuši Rudzīša rakstisku atbildi, ka minētais automobilis nav reprezentatīvs un domes amatpersona to lieto darba vajadzībām, tajā skaitā arī braucieniem uz tiesas sēdēm Rīgā vēl šā gada februārī, piebilda Kristovskis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!