Foto: LETA

Lielas daļas Latvijas iedzīvotāju vēlme potēties ar Krievijā izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V" ir saistīta ar informatīvo fonu ap citām vakcīnām, komentēja pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

SKDS veiktajā aptaujā 44% respondentu norādījuši, ka vēlētos vakcinēties ar vakcīnu "Sputnik V", bet citas Latvijā pieejamās vakcīnas izvēlējies mazāks aptaujāto skaits. Turklāt šādu viedokli pauduši ne tikai krievvalodīgie.

"Tā būs spekulācija no manas puses, bet es domāju, ka tas ir iznākums racionālajam informatīvajam fonam, kas ir bijis ap vienu vai otru vakcīnu," atzina Kaktiņš.

Kā piemērus viņš minēja sākotnējās ziņas par cilvēku nāvēm Norvēģijā pēc "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas saņemšanas vai "AstraZeneca" nepiemērotību senioriem. Lai arī abos gadījumos informācija vēlāk precizēta un izskaidrota, "šaubu sēkla jau iesēta", skaidroja Kaktiņš.

Pēc viņa paustā, šajā ziņā "Sputnik V" ir "mazāk mīnuszīmju".

Vienlaikus, vērtējot lielas daļas sabiedrības negatīvo viedokli par potēšanos pret Covid-19 vispār, Kaktiņš uzsvēra, ka pašlaik, kad vakcīnu skaits ir neliels, valdība ir pat izdevīgākā situācijā. Ja vakcinēties vēlētos vairāk cilvēku, "dusmu mērogs" būtu krietni lielāks, pieļāva pētījumu centra vadītājs.

Jau ziņots, ka 23% Latvijas iedzīvotāju gribētu iespēju izvēlēties vakcīnu pret Covid-19, secināts pētījumu kompānijas SKDS veiktajā iedzīvotāju aptaujā, kas ceturtdien tiks prezentēta Ministru kabineta sēdē.

20% aptaujāto, atbildot uz jautājumu, vai ir svarīgi, ar kāda ražotāja vakcīnu pret Covid-19 persona tiek vakcinēta, norādījuši, ka vēlas vakcinēties ar jebkuru vakcīnu, ja vien tā ir atbilstoši pārbaudīta un apstiprināta.

Savukārt 20% respondentu norādījuši, ka vakcinēsies tikai tad, ja būs iespēja izvēlēties konkrēta ražotāja vakcīnu pret Covid-19. 28% aptaujas dalībnieki uzsvēruši, ka nevēlas nevienu vakcīnu pret Covid-19.

Atbildot uz jautājumu, kuri apsvērumi respondentam būtu svarīgi, ja būtu iespēja izvēlēties vakcīnu pret Covid-19, 47% iedzīvotāju atbildējuši, ka būtiska ir ražošanas valsts. 44% norādījuši, ka vēlētos vakcinēties ar vakcīnu "Sputnik V", 30% - ar "Pfizer-BioNTech" ražoto vakcīnu "Comirnaty", 19% - ar "Moderna" vakcīnu. Tikai 6% respondentu norādījuši, ka gribētu izvēlēties "Astra Zeneca" vakcīnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!