Foto: AP/Scanpix/LETA

Eiropas Zāļu aģentūras Drošuma komiteja (PRAC) norāda, ka personas, kurām kādreiz ir bijis pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms nedrīkst vakcinēt ar Covid-19 vakcīnu "Janssen", portālu "Delfi" informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece .

PRAC iesaka arī iekļaut pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindromu produkta informācijā kā jaunu vakcīnas blakni, kā arī pievienot brīdinājumu, lai informētu veselības aprūpes speciālistus un pacientus par šo risku.

Drošuma komiteja izvērtēja trīs pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma gadījumus, kas attīstījās divu dienu laikā pēc vakcinācijas ar "Janssen" poti. Vienai no skartajām personām bija pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms anamnēzē un divas personas tā rezultātā nomira.

Pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms ir ļoti reta, smaga slimība, kuras gadījumā no maza izmēra asinsvadiem izplūst šķidrums, izraisot pietūkumu, galvenokārt rokās un kājās, zemu asinsspiedienu, asins sabiezēšanu un zemu albumīna, kas ir svarīgs asins proteīns, līmeni, portālam "Delfi" paskaidroja ZVA.

Veselības aprūpes speciālistiem jābūt informētiem par pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma simptomiem un tā atkārtošanās risku personām, kurām iepriekš konstatēta šī slimība.

Personām, kas saņēmušas "Janssen" vakcīnu, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības, ja tiek novērota strauja roku un kāju tūskas attīstība vai straujš svara pieaugums dažu dienu laikā pēc vakcinācijas. Šos simptomus zema asinsspiediena dēļ bieži pavada vispārēja vājuma sajūta.

Drošuma komiteja turpinās uzraudzīt pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma gadījumus un nepieciešamības gadījumā veiks tālākas darbības.

Komiteja ir lūgusi šo vakcīnu reģistrācijas īpašniekam "Janssen" sniegt plašāku informāciju par pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma iespējamiem attīstības mehānismiem pēc vakcinācijas.

Kā jebkuras vakcīnas gadījumā, EZA turpinās uzraudzīt šīs vakcīnas drošumu un efektivitāti un sniegs sabiedrībai jaunāko informāciju, norādīja Tamme-Zvejniece .

Līdz 2021. gada 21. jūnijam visā pasaulē ievadīti vairāk nekā 18 miljoni "Janssen" vakcīnu devu.

Drīzumā tiks izsūtīta vēstule veselības aprūpes speciālistiem, kuri izraksta, izsniedz vai ievada šo vakcīnu, norādīja ZVA pārstāve.

Jau ziņots, ka lietošanai Eiropas Savienībā pašlaik ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson" jeb "Janssen".

Tāpat "Delfi" jau rakstīja, ka līdz 12. jūlijam kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši ap 623 000 cilvēku, bet vakcinācijas procesu pabeiguši - ap 615 000 cilvēku, attiecīgi pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmuši ap 33% iedzīvotāju, bet procesu noslēguši - ap 32,6%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!