Foto: LETA
Ar Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) atbalstu īstenotajā atbalsta programmā cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ, no 2020. gada oktobra līdz 2021. gada septembrim atbalsts sniegts 595 iedzīvotājiem, no kuriem 345 spējuši iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā, informēja SIF pārstāve Zane Jēkabsone.

SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce pauda prieku, ka pakalpojuma īstenošanas laikā bija iespēja atbalstīt cilvēkus dažādās mērķa grupās, no kurām vairākas visbiežāk nesaņemot pienācīgu atbalstu vai vīlušās līdz šim sniegto atbalsta pakalpojumu kvalitātē un nav informētas par tām pieejamiem nozīmīgiem atbalsta pakalpojumiem.

"Lai mazinātu sociālo nevienlīdzīgu un diskrimināciju, ir nepieciešamība pēc individuāla, mērķtiecīga un profesionāla atbalsta sniegšanas, ko mēs arī nodrošinām. Pārmaiņu aģenti un citi speciālisti strādā ar cilvēku rīcībspēju, spēju apzināties problēmu cēloņus un savus resursus, kā arī vēlmi mainīt savu līdzšinējo situāciju," skaidroja Pūce.

Dienvidlatgales reģiona koordinatore Iveta Tiltiņa akcentēja, ka šobrīd mēs dzīvojam situācijā, kad daudziem ir neskaidrība un bažas par savu turpmāko nākotni, jo Covid-19 pandēmija ir atstājusi ietekmi uz cilvēki ikdienu. Īpaši tas attiecas uz diskriminācijai pakļautām personām, tāpēc jebkurš atbalsts, kuru iespējams saņemt, ļauj mazliet citādāk uztvert dažādas dzīves situācijas, atrisināt problēmas, celt savu pašapziņu, pat mainīt savu dzīvi.

Pēc SIF pārstāves paustā, eksperti norāda, ka sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam visvairāk pakļautas personas dzimuma dēļ, personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, no vardarbības cietušas personas, personas, kuras kopj citu ģimenes locekli, un viena vecāka ģimenes pārstāvji, personas pēc 50 gadu vecuma, invaliditātes dēļ, tai skaitā bezdarbnieki ar invaliditāti, personas ar invaliditāti un zemu izglītības līmeni, etniskās piederības dēļ, tai skaitā romi un citas etniskās minoritātes.

Motivācijas un atbalsta programmā izveidota profesionāla komanda, kurā līdzās sociālajam darbiniekam, pārmaiņu aģentam darbojās gan psihologs, gan karjeras konsultants, gan jurists. Tiek nodrošinātas gan individuālās, gan grupu konsultācijas. Tas sniedz iespēju ne tikai strādāt grupu nodarbībās, tādējādi motivējot cilvēkus uz tālāku darbību, bet arī apzināt un rast risinājumus katra klienta individuālos dzīves jautājumus, tādējādi veidojot stabilu pamatu viņa nākotnes virzībai. Kā atzīst psihologs, speciālistu konsultācijas maina ne vien paša cilvēka, bet visu viņa ģimenes dzīvi, uzlabojot gan psiholoģisko gaisotni ģimenei, gan atbalstot vecākus bērnu audzināšanā, tai skaitā apgūstot izglītību un ārpusklases nodarbības attālināti.

Jēkabsone norādīja, ka vairāk nekā pusei projekta dalībnieku veiksmīgi ir izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā, kā arī ļoti daudzos gadījumos sasniegt pozitīvas pārmaiņas, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti. Piemēram, pateicoties jurista atbalstam, tika pagarināts dienas centra darba laiks, lai māmiņa var pēc darba izņemt savu bērniņu ar īpašām vajadzībām.

Savukārt pēc psiholoģiskās palīdzības sniegšanas senioram tika radīta pārliecība par sevi un drosmi kaut ko mainīt savā ierastajā dzīves un darba vidē. Ar jurista atbalstu tika sakārtotas mantojuma, īpašumu un uzturlīdzekļu piedzīšanas lietas, kas gadiem nebija risinātas. Uzlabojās attiecības ar tuvajiem cilvēkiem, un radās izpratne par iespējām sevi izglītot un pieņemt esošo situāciju. SIF pārstāve akcentēja, ka tās ir būtiskas un pozitīvas pārmaiņas dalībnieku un viņu tuvinieku dzīvēs, – jauni draugi un paziņas tuvākajā apkārtnē, radīta motivācija darīt un meklēt jaunas iespējas, kā arī kopumā vecināta labāka izpratne par savām tiesībām, iestājoties pret atšķirīgu attieksmi.

Kopš 2018. gada projektā "Dažādības veicināšana" jau vairāk nekā 2000 cilvēku saņēmuši atbalstu, lai atkal iekļautos nodarbinātībā vai izglītībā. Motivācijas programma tiek īstenota visā Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!