Foto: DELFI

Pašlaik Latvija ir ļoti trauslā situācijā ar Covid-19 izplatību, bet atceļot kādus ierobežojumus, īpašs atbalsts būs vajadzīgs Latgales slimnīcām, intervijā raidījumā "Rīta Panorāma" norādīja Stradiņa slimnīcas infektologs, Latvijas Universitāte profesors Uga Dumpis.

Viņš norādīja, ka Stradiņa slimnīcā vienlaicīgi var ārstēties aptuveni 800 pacienti.

"Iedomājieties – ja skaitām kopumā, Latvijā divas Stradiņa slimnīcas ir pilnas ar pacientiem, kas atrodas ļoti smagā stāvoklī, jo burtiski smok nost. Tas nozīmē, ka tādas divas slimnīcas ir nepieejamas parastiem pacientiem. Tātad sitiens pa veselības aprūpes sistēmu ir dramatisks," skaidroja Dumpis.

Viņš lēsa, ka tuvākajās nedēļās Covid-19 pacientu skaitam slimnīcās nevajadzētu pieaugt, bet tas arī strauji nesamazināsies. Turklāt prognožu modeļi rāda, ka, samazinot ierobežojumus, arī uz Ziemassvētkiem slimnīcās ārstēsies aptuveni 1000 Covid-19 pacientu.

Par "normālu medicīnu" varētu runāt tikai tad, ja Latvijas slimnīcās hospitalizēto Covid-19 pacientu skaits būtu zem 500, norādīja infektologs.

Dumpis norādīja, ka Covid-19 noteikto ierobežojumu samazināšanā nav pareiza pieeja vadīties pēc datumiem, bet gan būtu jāskatās uz saslimstības vai hospitalizācijas rādītājiem.

"Uzdevums ir samazināt cilvēku kontaktus, un tas uzdevums būs jāpilda visu ziemu, jo mūsu vakcinācijas aptvere nav ne tuvu tai, kādai tai būtu jābūt," uzsvēra Dumpis, piebilstot, ka pieeja kontaktu samazināšanai ir politisks uzdevums.

Viņš arī apšaubīja iespēju rīkot plašākus pasākumus ar visu epidemioloģisko noteikumu ievērošanu, jo visu noteikumu pareizu ievērošanu realitātē neesot iespējams panākt. Turklāt "zaļā drošība ir ar nedrošības elementiem" un, piemēram, ar "Janssen" vakcīnas vienu devu potētie aizvien samērā bieži var pārnēsāt infekciju, norādīja infektologs.

Vienlaikus viņš pauda uzskatu, ka būtu jāatver skolas klātienes mācībām. "Jā, tas var ietekmēt saslimstību. Bet varētu teikt – tas ir attaisnots risks. Drošības stāvoklis skolās ir ļoti atkarīgs no drošības līmeņa valstī," skaidroja Dumpis.

Epidemioloģisko drošību skolās var uzlabot arī pareiza un regulāra masku valkāšana, kā arī testēšana, kā arī apslimušu bērnu nelaišana skolās. Tas ļauj izvairīties no milzīgiem Covid-19 uzliesmojumiem.

Ja Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi tiks atcelti, stāvoklis ievērojami pasliktināsies Latgalē, tāpēc pārējiem Latvijas reģioniem jābūt gataviem atbalstīt Latgales slimnīcas, sacīja Dumpis.

Jau vēstīts, ka aizvadītās nedēļas laikā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā ir samazinājies par 23,4%, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), to skaidrojot ar valstī noteiktajiem drošības pasākumiem, kas vērsti uz sabiedrības pulcēšanās mazināšanu.

Ziņots, ka valdība otrdien plāno skatīt jautājumu par to, kā tiks organizēta dzīve epidemioloģiski drošā jeb "zaļajā režīmā" pēc mājsēdes jeb, sākot ar 15. novembri.

Premjers pirmdien informēja, ka pēc mājsēdes lielākas iespējas saņemt pakalpojumus būs pret Covid-19 vakcinētajiem, bet konkrētus priekšlikumus patlaban vēl izstrādā Operatīvā vadības grupa. Viņš gan atzina, ka jaunās prasības pēc mājsēdes attieksies uz visu Latviju vienādi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!