Foto: DELFI

Vakcinācijas pret Covid-19 laikā ģimenes ārstu praksēs vajadzētu valsts apmaksātu trešo palīgu, uzskata Valsts prezidents Egils Levits.

Valsts prezidenta kancelejā portālu "Delfi" informēja, ka trešdien notika Levita attālināta saruna ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidenti Līgu Kozlovsku.

Valsts prezidents izteica lielu pateicību Kozlovskai un visiem lauku ģimenes ārstiem par ieguldīto darbu pandēmijas laikā, jo uz viņu pleciem gulstas šodien liela atbildība un daudz darba. Levits pateicās Kozlovskai un asociācijas biedriem par pilsonisko stāju, kuri aktīvi aicināja cilvēkus vakcinēties pandēmijas laikā.

Tikšanās laikā Levits izjautāja par ģimenes ārstu ikdienu pandēmijas laikā, par noskaņojumu reģionos un to, kas pārliecina cilvēkus vakcinēties. Kozlovska atzīmējusi, ka lielai daļai ģimenes ārstu trūkst cilvēcisku resursu šajā laikā, tāpēc vakcinācijas procesā būtu jāiesaista arī feldšeru punkti. Viņa piebildusi, ka, lai arī asociācija jau gadu aicina valdību atbalstīt trešā palīga darbu pandēmijas laikā ģimenes ārstu praksēs, tai skaitā feldšerus, diemžēl atbalsts nav gūts. Valsts prezidents atzina, ka esošajā situācijā šāds atbalsts būtu ļoti nepieciešams, lai veicinātu vakcinācijas aptveri un atslogotu ģimenes ārstus.

Sarunā arī noskaidrojās, ka ģimenes ārstiem netiek apmaksātas mājas aprūpes vizītes pie Covid-19 pacientiem. Arī platformas "e-veselība" neapmierinošā darbība ir apgrūtinājums ārstu ikdienas darba kvalitatīvai un ātrai veikšanai.

Abas puses apspriedās par pandēmijas situācijas uzlabošanas iespējām Latgalē. Kozlovska pauda viedokli, ka pašvaldību vadītājiem vajadzētu aktīvāk iesaistīties informācijas izplatīšanā iedzīvotājiem, tai skaitā izmantojot pašvaldību informatīvos izdevumus. Tāpat viņa norādīja uz nepieciešamību baznīcu draudzēs izplatīt informāciju par pandēmijas riskiem. Viņas ieskatā, kā pozitīvs piemērs vakcinācijas aptveres veicināšanai un iedzīvotāju sasniegšanai attālākās lauku vietās tika minēts vakcinācijas autobusu un mobilo vakcinācijas brigāžu darbība.

Sarunā arī tika apspriesta rezidentūras problemātika, kā arī iespējas veicināt ģimenes ārstu prakses atvēršanu reģionos, kur bieži ir ģimenes ārstu iztrūkums. Pēc Kozlovskas sacītā, ģimenes ārstu darbam reģionos būtu jāpiemēro piemaksa darba algai. Valsts prezidents piekrita, ka jābūt šādam papildu valsts un pašvaldību atbalstam, kas stimulētu ārstus izvēlēties atvērt praksi reģionos.

Trešdien Levitam notika arī attālināta saruna ar epidemiologu, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas procesa koordinācijas speciālistu Ņikitu Trojanski un fiziķi Aigaru Langinu, apspriežoties par abu ekspertu izstrādāto modeli sabiedrības saslimstības un ierobežojumu ietekmes prognožu veidošanai pandēmijas laikā. Eksperti norādīja uz pozitīvo ietekmi, kāda ir bijusi mājsēdei un ar to saistītajiem ierobežojumiem.

Valsts prezidents uzsvēra, ka ekspertu izveidotajam prognozēšanas modelim ir jābūt par pamatu valdības lēmumiem. "Jūsu izstrādātais, faktos balstītais, prognožu modelis ir augstu vērtējams. Tas ir liels atbalsts politiķiem, kuri uz to var balstīties, pieņemot savus politiskos lēmumus. Pateicos jums par ieguldīto darbu sabiedrības veselības labā," sacīja Levits.

Jau ziņots, ka pagājušajā diennaktī veikti 14 488 Covid-19 testi, reģistrēti 1689 jauni inficēšanās gadījumi un saņemti ziņojumi par 37 mirušajiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

No saslimušajiem 1117 bija nevakcinēti vai vakcinācijas kursu nepabeiguši, bet 572 vakcinēti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!