Foto: Shutterstock

Arī saistībā ar jaunā Covid-19 paveida – omikrona – izplatību pasaulē ir jāievēro tās pašas drošības rekomendācijas, kas iepriekš – vakcinācija, roku higiēna, telpu vēdināšana, pareiza sejas masku lietošana, portālam "Delfi" sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Kā norādīja Arāja, šobrīd visā pasaulē nekas par konkrēto vīrusa paveidu vēl nav līdz galam zināms – ir vajadzīgas vismaz divas nedēļas, lai pateiktu ko vairāk.

Tāpat Arāja uzsvēra, ka SPKC monitorē situāciju, jo kopumā visā Eiropā saslimstības ar Covid-19 līmenis paaugstinās.

Jau iepriekš SPKC brīdināja, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ziņoja par jauna SARS-CoV-2 vīrusa varianta atklāšanu (B.1.1.529). Šim variantam ir liels skaits mutāciju, no kurām dažas izraisa bažas, informēja SPKC.

Sākotnējie pierādījumi liecinot, ka šis variants var būt saistīts ar paaugstinātu infekciozitāti (lipīgumu), vakcīnas efektivitātes samazināšanos, paaugstinātu atkārtotas inficēšanās risku, salīdzinot ar citiem SARS-CoV-2 vīrusa variantiem.

PVO klasificēja jaunatklāto vīrusa variantu kā bažas izraisošo ("variant of concern" – angļu val.) un nodēvējusi par omikronu.

ECDC eksperti novērtē omikrona varianta izplatīšanās iespējamību tuvākā nākotnē un ar to saistīto riska pakāpi diapazonā no augsta līdz ļoti augstam.

Līdz ar to PVO un ECDC aicina dalībvalstis stiprināt Covid-19 epidemioloģiskās uzraudzības un SARS-CoV-2 sekvencēšanas sistēmu, jo šobrīd īpaši svarīgi sekot epidemioloģiskajai situācijai ikvienā valstī, uzraudzīt jaunā varianta agrīnu atklāšanu un nekavējoties veikt ierobežošanas pasākumus.

Īpaša piesardzība jāievēro ceļotājiem, kuriem ieteikts nedoties uz zināmajām šī paveida skartajām teritorijām, bet atgriežoties veikt papildus drošības pasākumus, kas ietver testēšanu un pašizolāciju.

Nepieciešams pēc iespējas ātrāk atklāt Covid-19 inficēšanās gadījumus tiem ceļotājiem, kuri atgriezušies no skartajām teritorijām.

Tāpat rekomendēts turpināt vakcinācijas procesu, it īpaši riska grupās un senioriem, kas nav vēl uzsākuši vakcināciju.

Saistībā ar omikrona variantu iepriekšējās rekomendācijas paliek spēkā: vakcinācija, pareiza sejas masku nēsāšana (nosedzot degunu un zodu), distances ievērošana, roku higiēna, kā arī regulāra telpu vēdināšana (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā), informē SPKC.

Tāpat ziņots, ka Ministru kabinets piektdien, 26. novembrī, ārkārtas sēdē nolēma aizliegt ceļojumus uz un no Dienvidāfrikas Republikas (DĀR), Lesoto, Botsvānas, Zimbabves, Mozambikas, Namībijas, Esvatīni (Svazilendas) un Malāvijas, lai ierobežotu šajās valstīs identificētā jaunā SARS CoV-2 vīrusa paveida B.1.1.529 izplatību.

Liegums iebraukt neattieksies uz Latvijas valstspiederīgajiem vai ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Tāpat aizliegti ceļojumi un to organizēšana uz minētajām valstīm.

Latvijas valstspiederīgajiem vai ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuri pēdējo 10 dienu laikā uzturējušies kādā no minētajām valstīm, ir pienākums:

  • uzrādīt Covid-19 RNS testa rezultātu, kas veikts 72 stundas pirms ieceļošanas Latvijas teritorijā;
  • veikt Covid-19 RNS testu pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā pēc ieceļošanas Latvijas teritorijā un 8. dienā pēc ieceļošanas Latvijā, neraugoties uz vakcinācijas vai pārslimošanas statusu;
  • pēc ieceļošanas Latvijas teritorijā nekavējoties doties uz tūrisma mītni, lai ievērotu pašizolāciju 10 dienas pēc izbraukšanas no kādas no iepriekš minētām valstīm, informējot tūrisma mītni par to, ka ir ieradusies no augsta riska valsts un ir pienākums ievērot pašizolāciju. Ja cilvēks ieceļojis Latvijā no kādas no minētām valstīm un nav ievērota pašizolācija tūrisma mītnē, tad mājsaimniecību locekļiem, kuri nonākuši kontaktā ar ieceļojušo personu, ir pienākums ievērot pašizolāciju dzīvesvietā, uzturēšanās mītnē vai tūrisma mītnē 10 dienas.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!