Foto: LETA

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) ceturtdien nosūtījis aicinājumu Latvijas Ārstu biedrībai (LĀB) izstrādāt un publicēt principus seksuālās izmantošanas novēršanai starp ārstiem un pacientiem, kā arī ieteikumus pacientiem, kas palīdzēs šādas situācijas atpazīt, portālu "Delfi" informēja ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere.

Tāpat vēstulē, kas adresēta LĀB, Latvijas Māsu asociācijai, Latvijas Jauno ārstu asociācijai, Rīgas Stradiņa universitātei un Latvijas Universitātei, Pavļuts aicina tās saviem biedriem un sabiedrībai publiskajā telpā aktīvāk skaidrot ārsta un pacienta attiecību specifisko varas sadalījumu.

Vēstulē nozares organizācijām ministrs atzīmē, ka pacienti ir viegli ievainojami un uzticas, ka saņems no ārsta labu aprūpi. Ārsta apņemšanos neizmantot savā labā pacienta trauslo stāvokli nosaka arī vairākas starptautiskas deklarācijas. Seksuāla rakstura pārkāpums ir pacienta un ārstniecības personas attiecību degradācija un nosodāma rīcība, uzsver ministrijā.

"Pacienta un ārsta attiecības nav attiecības starp divām līdzvērtīgām pusēm. Tās ir attiecības, kurās emocionālu un racionālu iemeslu dēļ ārstējošai pusei ir lielāka vara nekā pacientam. Tāpēc būtiski uzsvērt, ka atbildība par šādu situāciju novēršanu, tātad jebkāda ar to saistīto indikāciju savlaicīga atpazīšana un adekvāta rīcība, ir ārsta un ārstniecības iestādes, nevis pacienta atbildība, " norāda Pavļuts.

Kā iepriekš izskanējis žurnālistes Sanitas Jembergas ("Re:Baltica") un Justīnes Savitskas (Latvijas Radio) materiālā "Vajadzēs noģērbties", kas publicēts šā gada 8. decembrī, imunologs Jevģēnijs Ņikiforenko vairākām pacientēm, iespējams, veicis savai specialitātei neatbilstošas manipulācijas, kas bijusi seksuāla uzmākšanās.

Pēc masu medijos izskanējušās informācijas par ārstu, kurš pirms vairākiem gadiem, iespējams, seksuāli izmantojis savas pacientes, vēl vismaz divas sievietes plāno vērsties ar iesniegumiem Valsts policijā, vēsta Latvijas Radio

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!