Foto: F64
Ar piemiņas pasākumiem visā Latvijā ceturtdien tiks atzīmēta 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena.

Piemineklis Astram un pasākumi

Visu dienu norisināsies individuālā ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Tāpat individuāli ziedus varēs nolikt pie Brīvības pieminekļa un piemiņas vietās Bastejkalnā.

Pulksten 10 Barikāžu muzeja "Facebook" lapā varēs vērot Latvijas Valsts Prezidenta Egīla Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA), Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) un barikāžu laika Latvijas Tautas Frontes priekšsēdētāja Romualda Ražuka uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem.

Pulksten 11 pie Rīgas apgabaltiesas ēkas tiks atklāts tēlnieka Gļeba Panteļejeva veidotais piemineklis "Nebaidies", kas veltīts Latvijas brīvības cīnītājam Gunāram Astram. Pieminekļa atrašanās vieta izvēlēta, jo 1983. gada 15. decembra tiesas prāvā Astra LPSR Augstākajā tiesā teica savu pēdējo vārdu, noslēdzot to šādi: "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo tumšo laiku."

Pieminekļa atklāšanā piedalīsies Levits un Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), Gunāra Astras brālis Leons Astra, 1991.gada barikāžu biedrības prezidents Renārs Zaļais un Lidija Lasmane, kā arī Gļebs Panteļejevs.

Pulksten 16 Kultūras un tautas mākslas centra "Ritums" "Youtube" kanālā varēs vērot folkloras un seno cīņu kopas "Vilkači" koncertu. Toties pulksten 18 "Mazajā ģildē" notiks koncerts "Ar dziesmu dzīvībā", kurā piedalīsies jauktais koris "Sonore".

Pulksten 19 Rīgas Domā paredzēts koncerts "1991", kuru pulksten 22.10 varēs vērot Latvijas Televīzijā. Šajā uzvedumā piedalīsies dziedātāja Patrisha, Rīgas Doma zēnu koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā, čellisti Valters Pūce, Ēriks Kiršfelds, Antons Trocjuks, Rihards Štrauss, pianists Dainis Tenis un ērģelnieks Aigars Reinis. Koncerta režisore ir Dace Pūce, videomākslinieks – Viktors Keino.

Tāpat no 20. janvāra līdz 2. februārim Rīgas sv. Pētera baznīcā būs apskatāma izstāde "Ar barikāžu gaišumu sirdīs". Tā apmeklētājiem būs pieejama katru dienu, izņemot pirmdienas, no pulksten 10 līdz 18. Izstādē apkopoti fotodokumenti, kas atklāj vēsturisko barikāžu norisi dažādās Rīgas un Latvijas vietās.

Vēsture

1990. gada 4. maijā tika atjaunota Latvijas Republika, taču 1991. gada 1. janvārī, sekojot Latvijas Komunistiskās partijas Centrālas komitejas rīkojumam, specvienība "OMON" ieņēma Preses namu, lai pārtrauktu to izdevumu drukāšanu, kas atbalstīja Latvijas neatkarību. Nedēļu vēlāk PSRS aizsardzības ministrs paziņoja par desanta vienības nosūtīšanu uz Baltiju.

13. janvāra rītā sākās uzbrukumus Viļņas Televīzijas tornim, kurā bojā gāja 13 cilvēki, bet apmēram 140 tika ievainoti.

Tās pašas dienas vakarā Latvijas Tautas frontes sarīkotajā protesta manifestācijā Rīgā, Daugavmalā, sapulcējās ap 500 000 cilvēku, lai izteiktu savu atbalstu lietuviešiem un paustu gatavību turpināt uzsākto valsts neatkarības atjaunošanas ceļu.

Dienas laikā ap svarīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām sāka celt barikādes, ielas un pieejas ēkām nobloķēja ar lieljaudas tehniku. Mierīgie iedzīvotāji stājās uz barikādēm, parādot pasaulei gatavību ziedot savu dzīvību, aizstāvot Latvijas valsts neatkarību.

Tā kā lielākā daļa nozīmīgo ēku atradās Vecrīgā, tās teritorija kļuva par centrālo barikāžu aizstāvju pulcēšanās vietu. Šaurās ieliņas nobloķēja ar smago tehniku un betona bluķiem, atstājot šauras ejas, pa kurām pārvietoties.

Vairāk par barikāžu laika notikumiem iespējams uzzināt šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!