Foto: DELFI
Ar Covid-19 daudz slimo arī paši ģimenes ārsti un to praksēs strādājošie, taču jautājums par kolēģu aizvietošanu līdz šim nav atrisināts, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Viņa norādīja, ka parādās pirmie gadījumi, kad personāla slimošanas dēļ ģimenes ārstu prakses paliek pilnībā bez darbiniekiem un pašiem ir jāmeklē aizvietotāji. Savukārt ģimenes ārsti, kuri pārņem pacientus no kolēģu praksēm, par to nekādu piemaksu nesaņemot.

Tādu gadījumu, kad kādas ģimenes ārsta praksē saslimušajiem darbiniekiem pavisam nevar atrast aizvietotāju, patlaban vēl neesot, tomēr Veidei ir bažas, ka saslimstības pieauguma gadījumā šī situācija var mainīties uz negatīvo pusi.

Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja uzsvēra, ka ļoti nepieciešams, lai valstij būtu skaidrs rīcības plāns, kā rīkoties, ja saslimstība ar Covid-19 turpinās pieaugt. "Mums, protams, ir jāskatās, kas notiek apkārt, citās valstīs, bet pamatā mums ir jāskatās, kas notiek mūsu valstī. (..) Vajadzētu jau šodien prognozēt, kā situācija attīstīsies pēc 2-3 nedēļām, lai mēs zinātu, kā rīkoties, lai būtu plāns, kā rīkoties atkarībā no slimnīcu noslodzes, ģimenes ārstu noslodzes, saslimstības rādītājiem un tamlīdzīgi," mudināja Veide.

Vaicāta, vai un cik lielas problēmas rada tas, ka cilvēkiem ilgi jāgaida Covid-19 analīžu rezultāti, ģimenes ārste atbildēja, ka omikrona tipisko simptomu parādīšanās gadījumā ārstēšanas gaita nemainās atkarībā no pozitīva vai negatīva testa rezultāta, tomēr pašiem pacientiem lielās rindas ir apgrūtinošas, jo tieši no tām ir atkarīgs saslimšanas atskaites punkts un sertifikāta derīgums.

Komentējot ģimenes ārstu noslodzi šajā Covid-19 vilnī, Veide atzina, ka tā ir ļoti liela. "Ja šobrīd mēs redzam 9000-10 000 kovida pacientu dienā, sarēķinot uz ģimenes ārstiem, tas nozīmē 9-10 jaunus pacientus dienā. Saslimšana vidēji ilgst apmēram septiņas dienas. Tātad katram ģimenes ārstam ir ap 50-60 pacientu, kurus vajag apzvanīt katru dienu. Tas savukārt prasa 4-5 stundas, un tad vēl pieņemšana," stāstīja mediķe.

Veide rezumēja, ka neviens ģimenes ārsts vairs nestrādā astoņas stundas dienā, bet gan 10-12 stundas un ilgāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!