Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Ņemot vērā Krievijas radīto nopietno drošības apdraudējumu pie Ukrainas robežām un ticamus situācijas saasināšanās draudus, Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos tuvākajā laikā izceļot no Ukrainas, portālu "Delfi" informēja ministrijā.

Izceļošanai var izmantot jebkuru no pieejamajiem drošajiem pārvietošanās veidiem – avioreisus vai sauszemes maršrutus, kas ved uz vai caur ES/NATO dalībvalstīm.

Latvijas valstspiederīgos, kuri pamatotu iemeslu dēļ nevar izceļot no Ukrainas, ministrija reģistrēties Konsulārajā reģistrā vai pieteikties Latvijas vēstniecībā Kijevā un sekot līdzi aktuālajai informācijai.

Ārlietu ministrija aicina šobrīd neceļot uz Ukrainu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) intervijā raidījumā "Panorāma" uzsvēra, ka kopā ar sabiedrotajiem analizētā informācija ir nopietna.

Viņš norādīja, ka tuvākajās dienās nevar izslēgt militāru eskalāciju un varbūt pat Krievijas tiešu iebrukumu Ukrainā.

Ministrs atzina, ka informācija nav simt procentus pareiza, jo šādās situācijās līdz galam neko nevar prognozēt. Tomēr šajā gadījumā ministrija nākusi klajā ar paziņojumu, aicinot cilvēkus doties prom no Ukrainas. "Labāk brīdināt un atvainoties par lieku trauksmi, nekā kaut ko nogulēt," sacīja Rinkēvičs.

Pašlaik tiekot strādāts pie diplomātiskām sarunām, un ir cerība, ka situācija normalizēsies. Tomēr notiek arī sagatavošanās darbi potenciālai krīzes eskalācijai. "Nav runa par apdraudējumu mums vai NATO valstīm. Bet būs papildu drošības pasākumi," stāstīja ministrs, norādot, ka tiek strādāts pie austrumu flanga, kurā ietilpst arī Latvija, nostiprināšanas.

Ārlietu ministrijai ir ziņas par 900 cilvēkiem, kuri pastāvīgi dzīvo Ukrainā. Tomēr Latvijas valstspiederīgo skaits Ukrainā varētu būt pat trīs reizes lielāks, jo cilvēki dodas vizītēs pie radiniekiem, un ne visi reģistrējas Konsulārajā reģistrā.

Ministrija brīdinājumu par situāciju izplata arī īsziņu veidā visiem Latvijā reģistrētajiem mobilo sakaru abonentiem, kuri patlaban uzturas Ukrainā.

Latvijas vēstniecība strādā pilnā apjomā un pastiprinātā režīmā, uzsver ministrija.

Jau vēstīts, ka ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens brīdinājis, ka Krievijas plašs iebrukums Ukrainā var sākties jebkurā brīdī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!