Foto: LETA

Korupcijā par vainīgu atzītā Dobeles pašvaldības amatpersona Laila Šereiko pazemināta amatā, informēja Dobeles novada domē.

Kā ziņots, Zemgales rajona tiesa janvārī par korupciju piespriedusi naudas sodu būvuzņēmējam Madaram Radželim, nosacītu cietumsodu bijušajai Dobeles novada domes Iepirkumu komisijas priekšsēdētājai Šereiko, kā arī likusi "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" samaksāt 80 000 eiro.

Kā informēja Dobeles novada domē, pašvaldība esot informēta par tiesas piespriesto kriminālsodu pašvaldības administrācijas Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājai Šereiko.

Pārkāpuma izdarīšanas brīdi Šereiko pašvaldībā paralēli pildījusi divu amatu pienākumus. Viņa bijusi Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja un iepirkumu komisijas priekšsēdētāja, kas ir valsts amatpersonas amats, pienākumus.

Ievērojot apstākli, ka kriminālprocess tika uzsākts par iespējamajiem Šereiko pārkāpumiem, veicot iepirkumu komisijas priekšsēdētāja amata pienākumus, kā arī pildot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmumu par drošības līdzekļa piemērošanu, Šereiko nekavējoties, tika atstādināta no pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētājas amata.

Savukārt vēlāk, 2019. gada 30. decembrī viņa atbrīvota no iepirkumu komisijas priekšsēdētājas amata.

Vienlaikus, 2019. gadā pašvaldība izvērtēja, vai Šereiko turpmāk drīkst ieņemt un pildīt Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja amata pienākumus. Rīkojoties saskaņā ar kriminālprocesa virzītāja norādēm, tika secināts, ka Šereiko drīkst turpināt veikt Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja amata pienākumus, veicot attiecīgas izmaiņas amata aprakstā.

No 2019. gada līdz aizvadītajai nedēļai viņa savus darba pienākumus esot veikusi priekšzīmīgi, norāda pašvaldībā.

Par pieļauto prettiesisko rīcību Šereiko jau esot saņēmusi kriminālsodu. Tomēr pašvaldības izpilddirektors pieņēmis lēmumu pārcelt Šereiko zemākā un mazāk atalgotā amatā, tādējādi dodot iespēju turpināt darba attiecības un ar priekšzīmīgu darbu novērst pašvaldībai radīto kaitējumu.

Kā ziņots, no publiski pieejamā tiesas sprieduma izriet, ka 2018. gada beigās vai 2019. gada sākumā, pirmstiesas procesā precīzi nenoskaidrotā laikā, Radželis kā "Ceļu būvniecības sabiedrības "Igate"" valdes loceklis, izmantojot iepriekš izveidojušās labas personiskās attiecības ar Šereiko, vērsās pie viņas kā valsts amatpersonas ar lūgumu izpaust pašvaldības plānus par iepirkumiem 2019. gadā, kā arī pēc iespējas sekmēt uzņēmuma uzvaru pašvaldības iepirkumos.

Turklāt, uzzinot no Šereiko par pašvaldības plāniem izsludināt konkursu par ceļa seguma atjaunošanas darbiem, Radželis vērsās pie Šereiko kā valsts amatpersonas ar lūgumu, sagatavojot iepirkuma nolikumu, iestrādāt nolikumā uzņēmumam labvēlīgas prasības, kas ierobežotu citu pretendentu iespējas pieteikties konkursam un pēc iespējas sekmētu Radžeļa pārstāvētā uzņēmuma uzvaru tajā.

Šereiko, kuras pienākumos ietilpa arī piedalīšanās pašvaldības Investīciju plāna

izstrādē, apņēmās izpaust Radželim informāciju par pašvaldības plāniem veikt kādus būvdarbus, pirms tie kļuva publiski pieejami, kā arī piekrita izstrādāt iepirkuma nolikumu seguma atjaunošanas darbiem tā, lai sekmētu uzņēmuma uzvaru iepirkumā.

Izpildot šo prettiesisko vienošanos, Radželis vairākkārtīgi nodeva Šereiko 25 tirdzniecības centra dāvanu kartes par kopējo summu 3750 eiro apmērā, kā arī naudu 2500 eiro apmērā. Kopumā Šereiko pieņēma materiālās vērtības par kopējo summu 6250 eiro.

Radželim tiesa piemēroja 20 000 eiro sodu, bet Šereiko brīvības atņemšanu uz diviem gadiem, atņemot tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatus uz trīs gadiem. Brīvības atņemšanas sods noteikts nosacīti, nosakot pārbaudes laiku uz trīs gadiem.

Abi apsūdzētie bija ar prokuratūru noslēguši vienošanos par to, ka atzīst sevi par vainīgu.

Tāpat tiesa nolēma piemērot "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" piespiedu ietekmēšanas līdzekli - naudas piedziņu 80 000 eiro apmērā.

Minēto krimināllietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Birojs kriminālprocesu sāka 2019. gada 15. jūlijā.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Radželis "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" valdes loceklis bija līdz pat šī gada janvārim. Uzņēmums 2019.gadā apgrozīja 37 549 166 eiro un strādāja ar 2 496 659 eiro peļņu.

2020. gadā uzņēmums apgrozīja 28 661 311 eiro un strādāja ar 295 773 eiro zaudējumiem. Dati par 2021. gadu nav pieejami.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs ir Māris Peilāns, bet patiesā labuma guvēji Eva Peilāne un Baiba Radžele.

Radželis patlaban ir AS "Igate-M" padomes loceklis.

Tāpat aģentūras LETA arhīvs liecina, ka pērn prokuratūra saistībā ar iespējamām nelikumībām valsts austrumu robežas izbūvē Peilānam apsūdzību uzrādījusi par krāpšanu un kukuļa došanu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!