Foto: DELFI
Pirmdien, 21. martā, darbu uzsāk Ukrainas bēgļu centrs bijušajā RTU ēkā Kaļķu ielā 1, kur turpmāk tiks sniegti tie paši pakalpojumi, kas līdz šim tika sniegti Kongresu namā.

Atbalsta centrs Kaļķu ielā 1 strādās katru darba dienu no pulksten 9 līdz 18. Kongresu namā no 21. marta turpinās darboties informācijas punkts, kurā būs iespējams uzzināt par pašvaldības un citiem nodrošinātajiem pakalpojumiem bēgļiem.

Pirmdienas rītā pie jaunā Ukrainas bēgļu centra bija vērojama cilvēku rinda.

No pirmdienas autostāvvieta Kaļķu ielā 1 (pie saliņas pretī Kaļķu ielai 1) uz visu Rīgas atbalsta centra Ukrainas iedzīvotājiem darbības laiku pieejama tikai Rīgas atbalsta centra Ukrainas iedzīvotājiem apmeklētājiem ar speciālām vienreizējām stāvēšanas atļaujām, kuras centra apmeklējuma laikā izsniedz brīvprātīgie.

"Delfi" jau iepriekš vēstīja, ka, ierodoties centrā, tā darbinieki noskaidros, vai cilvēks pakalpojumu saņemšanai pierakstījies iepriekš un ieradies uz konkrētu apmeklējuma laiku.

Ja pieraksta nav, ir iespējams paņemt numuriņu un gaidīt savu kārtu tajā pašā dienā, vai arī pierakstīties centra apmeklējumiem citā dienā konkrētā laikā.

Centrā strādājošie pašvaldības klientu apkalpošanas speciālisti tāpat kā līdz šim nodrošinās personas, kura ieradusies no Ukrainas, informācijas reģistrēšanu. Pašvaldības Sociālā dienesta darbinieki, savukārt, konsultēs par iespējām saņemt sociālos pabalstus, par sociālā atbalsta sistēmu Latvijā, un citiem sociālās aprūpes pakalpojumiem. Atbalsta centrā iedzīvotāji no Ukrainas var pieteikties pabalstam krīzes situācijā, garantētā minimālā ienākuma pabalstam, mājokļa pabalstam, izziņai ES pārtikas paku saņemšanai, kā arī, piemēram, sociālajai rehabilitācijai un psiholoģiskajam atbalstam. Par pabalsta izmaksas un paku saņemšanas vietu un laiku katrs klients tiek informēts atsevišķi.

Centrā pašvaldības izglītības speciālisti Ukrainas iedzīvotājiem palīdzēs pieteikt bērnu skolā vai bērnudārzā Rīgā. Visiem centra apmeklētājiem tiks piedāvāts saņemt Latvijas mobilo telefonu operatoru SIM kartes. Cilvēkiem, kas paliek Rīgā, tiks izsniegts e-talons ar 20 braucieniem Rīgas sabiedriskajā transportā, kā arī bezmaksas dāvanu karte Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklējumam.

Kā informē Rīgas domē, atbalsta centrā darbu turpinās arī Valsts robežsardze. Mājokļu jautājumu koordinēšanu arī turpmāk nodrošinās Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālisti, savukārt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvji centrā palīdzēs risināt vīzu un personas dokumentu jautājumus. Klienti, kas iepriekš pieteikuši vīzas, tās varēs saņemt Kaļķu ielā 1.

Arī centrā Kaļķu ielā 1 Ukrainas iedzīvotāji varēs saņemt Nodarbinātības valsts aģentūras konsultācijas par darba iespējam, kā arī uzzināt par iespējām pieteikties bezdarbnieka statusam. Centrā strādājošie Nacionālā veselības dienesta speciālisti cilvēkiem arī turpmāk nodrošinās konsultācijas par iespējām pierakstīties pie ģimenes ārsta, saņemt medicīnas pakalpojumus un nepieciešamos medikamentus.

Atbalsta centrā darbu turpinās arī kustība "Gribu palīdzēt bēgļiem" un citas NVO, kura kopā ar brīvprātīgajiem informēs par nevalstisko organizāciju piedāvājumu un nodrošinās saziņu ar organizācijām, kas, piemēram, var palīdzēt ar drēbēm, mantām, juridiskajiem pakalpojumiem vai nodrošināt cita veida atbalstu.

No 7. marta līdz 18. martam centrā reģistrētas kopā 6253 personas, izsniegtas Latvijas mobilo sakaru operatoru 4421 SIM kartes un 4874 e-taloni.

Sociālā dienesta darbinieki centrā divu nedēļu laikā pieņēmuši 958 iesniegumus krīzes izziņām ES pārtikas paku saņemšanai, 1013 iesniegumus krīzes pabalstam, 995 iesniegumus garantētā minimālā ienākuma pabalstam.

Līdz šim no Ukrainas iedzīvotājiem ir saņemti 1164 pieteikumi uzņemt bērnus kādā no izglītības iestādēm Rīgā – no tiem 810 pieteikumi bērnu uzņemšanai skolā, bet 354 ir pieteikumi uzņemšanai pirmsskolas izglītības iestādēs.

Jau vēstīts, ka 24. februārī sākās Krievijas pilna apjoma iebrukums Ukrainā. No Ukrainas ir aizbēguši vairāk nekā trīs miljoni cilvēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!