Fоtо: LETA

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) līdz šī gada 31. martam ir saņēmusi 3416 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām, portālu "Delfi" informēja ZVA.

Līdz šim laikam vakcinācija Latvijā veikta 2 871 278 reizes.

Statistikas dati liecina, ka par blakusparādībām ziņots vienu reizi no aptuveni katriem 800 veikto vakcinācijas reižu.

Lielākajā daļā gadījumu jeb aptuveni 76% gadījumos ziņotāji ir bijuši pacienti. Vienā no četriem gadījumiem par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām ziņojušas ārstniecības personas.

Lielākais vairums cilvēku ziņojuši par vakcīnu lietošanas instrukcijās norādītām organisma reakcijām, piemēram, sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, drebuļiem un nogurumu. Minētie simptomi parasti rodas 8 līdz 10 stundu laikā pēc vakcinācijas un izzūd paši 2 līdz 3 dienu laikā.

Saņemto ziņojumu vidū ir arī ziņojumi par iespējamām blakusparādībām, kas ir īpašās intereses nevēlami notikumi, kurus uzrauga īpaši rūpīgi, piemēram, 22 ziņojumi par miokardītu, 2 ziņojumi par perikardītu, saņemti atsevišķi (kopumā 8) ziņojumi par vienpusēju, dažādas pakāpes sejas muskulatūras parēzi, viens ziņojus par trombozi ar trombocitopēniju, 5 ziņojumi par trombocitopēniju, 2 – par imūno trombocitopēniju, 23 ziņojumi par venozu trombemboliju, 4 – par Gijēna-Barē sindromu, 14 ziņojumi par anafilaksi.

Līdz 31. martam ZVA izvērtējusi 30 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu vai vairāku mēnešu laikā pēc vakcinācijas. No tiem 29 gadījumos nav apstiprināta saistība ar vakcināciju pret Covid-19, vai dažos gadījumos pieejamo datu apjoms nav bijis pietiekošs, lai noteiktu iespējamās cēloņsakarības līmeni. Viens letāls gadījums ir ticami saistāms ar vakcīnas "Vaxzevria" (iepriekš zināma kā Covid-19 vakcīna "AstraZeneca") lietošanu.

23 ziņoto gadījumu vērtēšana šobrīd vēl turpinās, jo ir pieprasīti autopsijas rezultāti un cita informācija.

ZVA atgādina, ka līdzīgi kā pēc jebkuru vakcīnu un zāļu saņemšanas, arī pēc Covid-19 vakcīnu saņemšanas var rasties blakusparādības, tomēr ne visi cilvēki ar tām saskaras. Vairums blakusparādību rodas, jo vakcīnas stimulē cilvēka organisma imūnsistēmu. Tā rezultātā daļai cilvēku viņu organisma īpatnības dēļ var rasties sagaidāmas reakcijas jeb blakusparādības. Tomēr šādu reakciju rašanās vai trūkums neliecina par to, cik stipra vakcinācijas rezultātā būs iegūtā organisma aizsardzība.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !