Foto: Shutterstock

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) iesaka iedzīvotājiem neveidot liekus zāļu uzkrājumus un nepirkt zāles nepamatoti lielā daudzumā, ņemot vērā, ka zālēm ir noteikts derīguma termiņš un nepieciešami noteikti uzglabāšanas nosacījumi, portālu "Delfi" informēja ZVA pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece.

Nepamatota zāļu lietošana, kā arī to lietošana pēc derīguma termiņa beigām var nodarīt būtisku kaitējumu cilvēka veselībai, uzsver aģentūrā.

ZVA aicina zāles iegādāties tikai tādā apjomā, kāds ir nepieciešams lietošanai. Piemēram, ārsta izrakstītas recepšu zāles, kas cilvēkam jālieto pastāvīgi saskaņā ar ārsta nozīmētu terapiju, ir lietderīgi iegādāties un uzturēt krājumā tāda apjomā, kas pietiekams vismaz viena līdz trīs mēnešu patēriņam. Savukārt tās zāles, kuras nepieciešams lietot tikai periodiski, piemēram, bezrecepšu zāles, iedzīvotājiem tiek ieteikts iegādāties vienu, nevis desmit iepakojumus.

Zāļu vairumtirgotāji regulāri piegādā aptiekām un ārstniecības iestādēm Latvijas iedzīvotājiem nepieciešamās zāles. Ja aptiekā uz vietas nav pieejamas konkrētas zāles, tā var šīs zāles pasūtīt lieltirgotavā. Gadījumā, ja zāles pieejamas noliktavā, lieltirgotava tās var piegādāt vienas darba dienas laikā. Līdz ar to, ZVA iesaka neatlikt zāļu iegādi uz pēdējo brīdi, bet vērsties pie ārsta un aptiekā savlaicīgi, ņemot vērā savu veselības stāvokli un iespējamās specifiskās vajadzības.

ZVA nepārtraukti uzrauga zāļu pieejamību un to potenciālas nepieejamības vai piegādes pārtraukuma gadījumā sazinās ar zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekiem un lieltirgotavām, lai noskaidrotu, kādas ir alternatīvas zāļu piegādes iespējas, kad zāļu pieejamība tiks atjaunota un tās atkal būs pieejamas iegādei aptiekās.

Informācija par zāļu pieejamību un to, kurās zāļu lieltirgotavās ir pieejamas konkrētās zāles, ir pieejama ZVA tīmekļvietnē esošajā Zāļu reģistrā, sameklējot informāciju par konkrētām zālēm, pēc to nosaukuma vai aktīvās vielas. Zāļu reģistrā tiek publicēta arī informācija par zāļu pieejamības atjaunošanas datumu Latvijā. Tāpat informāciju iespējams noskaidrot, vēršoties tuvākajā aptiekā.

Informāciju par tuvāko aptieku un tās kontaktiem ir iespējams atrast aptieku kartē ZVA tīmekļvietnē. Tāpat daļa aptieku nodrošina zāļu piegādi uz mājām. Plašāka informācija par zāļu piegādi uz mājām pieejama ZVA tīmekļvietnes sadaļā "Pacientiem un sabiedrībai – Zāles – Zāļu iegāde – Zāļu piegāde uz mājām".

Jau ziņots, ka ZVA aicina cilvēkus pašrocīgi neziedot medikamentus Ukrainas kara bēgļiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!