Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI
Ceturtdien Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam Viļņā tika piešķirts Mīkola Romera Universitātes goda doktora grāds, portāls "Delfi" uzzināja Valsts prezidenta kancelejā.

Levitam piešķirts universitātes goda doktora grāds par nozīmīgo ieguldījumu Baltijas reģiona demokratizācijā, tiesiskuma izpratnes veidošanā, cilvēktiesību principu aizstāvēšanā, Eiropas integrācijas popularizēšanā, Eiropas cilvēktiesību aizsardzības principu veidošanā un iedzīvināšanā Eiropas Savienības judikatūrā, kā arī konstitucionālo tiesību, administratīvo tiesību, Eiropas Savienības tiesību jautājumiem veltītu vispāratzītu zinātnisko ideju paušanu dažādos izdevumos un publikācijās.

Uzrunājot auditoriju, Levits pateicās par augsto novērtējumu, atzīmējot, ka "profesors Mīkols Romeris, viņa dzīves gājums un profesionālais veikums spilgti raksturo katra jurista pienākumus un atbildību par savu valsti. Lietuvas tiesisko sistēmu ir grūti iedomāties bez Mīkola Romera iesaistes un līdzdalības."

Valsts prezidents uzsvēra, ka ceļā uz neatkarības atjaunošanu Latvijas un Lietuvas tautas bija kopā, tās "parādīja savu valstsgribu, lai izcīnītu sev brīvību un veidotu neatkarīgas demokrātiskas tiesiskas valstis, kas balstās uz Eiropas vērtībām."

"Es gribu tikai atgādināt, ka vēsture nav beigusies," sacīja Levits, piebilstot, ka "Krievijas agresija Ukrainā, tur pastrādātais genocīds, noziegumi pret cilvēci un kara noziegumi skaudri atgādina, ka par savu valsti un par savu brīvību ir jābūt vienmēr gataviem pastāvēt un cīnīties. Vislabāk to darīt kopā, plecu pie pleca."

Levita skatījumā Baltijas valstu uzdevums un atbildība ir uzturēt starptautiskajās tiesībās balstītu starptautisko kārtību, panākt taisnīguma atjaunošanu un nepieļaut brutāla spēka pārākumu pār likuma varu.

"Rīt Viļņā notiks starptautiska konference par Krievijas iespējamu saukšanu pie atbildības par tās agresiju pret Ukrainu. Es pievienojos tiem, kuri uzskata, ka Krievijas agresijas izmeklēšanai pret Ukrainu ir jāizveido speciāls tribunāls. Jāstrādā pie tā, lai Krievijas valsts un oligarhu līdzekļu līdzekļi tiktu ne vien arestēti, bet arī konfiscēti, novirzot tos Ukrainas atjaunošanai. Kā jurists un politiķis gribu paust pārliecību, ka taisnīgums uzvarēs vienmēr un likuma vara vienmēr būs stiprāka par brutālu spēku," teica Levits.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!