Foto: Shutterstock
Lai nodrošinātu savlaicīgu terapiju tūkstošiem depresijas pacientu Latvijā nākamgad būtu nepieciešams aptuveni 1 miljons eiro, portālam "Delfi" pavēstīja Latvijas Psihiatru asociācijā.

Tajā norāda, ka depresija ir pasaulē plaši izplatīta slimība, ar kuru saskaras aptuveni 280 miljoni iedzīvotāju. Pēc asociācijā snieg'tas informācijas, Latvijā ar depresiju slimo aptuveni 7% sabiedrības vecumā no 15 līdz 64 gadiem.

Asociācijā atzīmē, ka, ņemot vērā depresijas pacientu skaita pieaugumu Covid-19 pandēmijas, kā arī notiekošā kara Ukrainā dēļ, un, lai risinātu terapiju nepieejamības problēmas un paaugstinātu kompensācijas limitu no 75% līdz 100%, iekļaujot jaunus medikamentus depresijas ārstēšanai, 2023. gadā Veselības ministrijas budžetā nepieciešams papildu 1 miljons eiro.

Pēc Latvijas Psihiatru asociācijas datiem, teju 120 000 pieaugušo ir atzīmējuši sev nozīmīgus depresijas simptomus, tomēr pie ģimenes ārsta vai psihiatra pēc palīdzības ir vērsušies vidēji tikai 9 000 pacientu gadā. Savlaicīgi nediagnosticēti un neārstēti psihiski traucējumi, īpaši depresija, ir būtisks pašnāvību riska faktors - depresija no visām psihes slimībām visciešāk ir saistīta ar pašnāvībām. 2020. gadā Latvijā no pašnāvības vai tīša paškaitējuma gāja bojā 296 cilvēki. Aplēses liecina, ka depresija, iespējams, ir veicinājusi līdz pat 80% šo nāves gadījumu.

Tāpat asociācijā uzsver, ka medikamentozā terapija ir būtiska ārstēšanas sastāvdaļa pacietiem ar depresiju, taču tā ir pieejama ar 75% valsts kompensāciju. Salīdzinājumam, Igaunijā un Lietuvā pacientiem ar vidēji smagu un smagu depresiju antidepresanti un citu grupu medikamenti ir 100% apmērā valsts apmaksāti.

"Ir pamats uzskatīt, ka 25% ir ļoti augsts līdzmaksājumas, kas arī ir viens no augstākajiem līdzmaksājumiem ES, un ļoti negatīvi ietekmē mājsaimniecības. Īpašu iespaidu tas atstāj uz pacientiem ar vidēji smagu un smagu depresiju – šie pacienti nereti zaudē darba spēju un terapiju nevar atļauties," uzskata asociācijā, piebilstot – jo mazāks ir pacienta līdzmaksājums, jo lielāka iespēja, ka pacients varēs atļauties lietot medikamentus visa ārstēšanas kursa laikā, kas parasti ilgst 1-2 gadus.

Latvijā tas ir aktuāli sociāli ekonomiskās situācijas dēļ. Tas ietilpst valsts ekonomiskajās interesēs piegādāt iespējami plašam depresijas pacientu lokam efektīvus medikamentus, iekļaujot tos pilnībā kompensējamo zāļu sarakstā, pauž asociācijas speciālisti.

“Lai nodrošinātu kompensācijas līmeņa paaugstināšanu līdz 100% un nodrošinātu pacientiem jaunus medikamentus 2023. gadā būtu nepieciešams aptuveni 1 miljons eiro. Pēc asociācijas aplēsēm, ar šo summu būs iespējams palīdzēt 23 226 depresijas pacientiem Latvijā, un nodrošināt savlaicīgu un regulāru zāļu lietošanu, kas uzlabo pacientu dzīves kvalitāti, nodrošina pacientiem iespēju iekļauties sabiedrībā, kā arī novērsīs veselības stāvokļa pasliktināšanos,” komentē Latvijas Psihiatru asociācijas valdes loceklis, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Ambulatorā centra “Pārdaugava” vadītājs, psihiatrs Elmārs Tērauds.

Asociācijā uzsver, ka Veselības ministrijai un nozares politikas veidotājiem būtu jāpilnveido normatīvais regulējums, pārskatot kompensācijas apmēru, un būtiski paplašinot zāļu kompensācijas iespējas. Ieguldījumi psihiskās veselības uzlabošanā un ārstēšanā var būt viens no veidiem, kā samazināt psihiskās veselības ekonomiskās izmaksas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!