Foto: LETA

Trešdien, 12. jūlijā, būs pirmā diena, kad partijas Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) varēs iesniegt kandidātu sarakstus 14. Saeimas vēlēšanām, portālu "Delfi" informēja komisijā.

Kandidātu sarakstus 14. Saeimas vēlēšanām varēs iesniegt līdz 2. augustam.

Ar pieteiktajiem sarakstiem pēc to pieņemšanas varēs iepazīties šeit.

Pirmajā dienā kandidātu sarakstu iesniegšanu pieteikuši divu partiju un partiju apvienību pārstāvji – pulksten 10 to plāno izdarīt politisko partiju apvienība "Attīstībai/Par!", bet pulksten 12 – politiskā partija "Stabilitātei!".

CVK interesi par kandidātu sarakstu iesniegšanu līdz šim izrādījušas kopumā 12 partijas un partiju apvienības, tostarp Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", politisko partiju apvienība "Apvienotais saraksts", partija "Republika", partija "Latvija pirmajā vietā", partija "Konservatīvie", sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa", partiju apvienība "Zaļo un Zemnieku savienība", partiju apvienība "Jaunā Vienotība", partija "Progresīvie" un partija "Katram un katrai".

Kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kuri vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu, ja uz viņu neattiecas kāds no Saeimas vēlēšanu likuma ierobežojumiem. Kandidātu sarakstu Saeimas vēlēšanām drīkst iesniegt Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrētas partijas un reģistrētas partiju apvienības.

Lai varētu iesniegt kandidātu sarakstu, partijai ir jābūt dibinātai ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un tajā ir jābūt ne mazāk kā 500 biedriem. Ja kandidātu sarakstu iesniedz partiju apvienība, tajā ietilpstošajām partijām arī jābūt dibinātām ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un apvienībā kopā jābūt ne mazāk kā 500 biedriem.

14. Saeimas vēlēšanās termiņš, līdz kuram jābūt dibinātām partijām, lai varētu iesniegt deputātu kandidātu sarakstu, ir 2021. gada 30. septembris.

Kandidātu saraksts un tam pievienojamie dokumenti sagatavojami, izmantojot CVK lietojumprogrammu. Kandidātu sarakstam jāpievieno priekšvēlēšanu programma, kuras apjoms nepārsniedz 4000 iespiedzīmes.

Drošības nauda par kandidātu sarakstu Saeimas vēlēšanām ir 1400 eiro. Iemaksātā drošības nauda dod tiesības iesniegt viena nosaukuma kandidātu sarakstus visos vēlēšanu apgabalos, un tā tiek atmaksāta, ja šā nosaukuma kandidātu saraksts saņēmis divus vai vairāk procentus no nodoto derīgo balsu skaita.

Ja tiek saņemts mazāk par diviem procentiem no nodoto derīgo balsu skaita, CVK drošības naudu iemaksā valsts budžetā.

Saeimas vēlēšanās ir pieci vēlēšanu apgabali – Rīga, Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale, un no katra apgabala Saeimā jāievēlē noteikts deputātu skaits.

Vēlēšanu apgabalos ievēlējamo deputātu skaitu noteica CVK proporcionāli apgabala vēlētāju skaitam, kāds bija reģistrēts Fizisko personu reģistrā četrus mēnešus pirms vēlēšanu dienas – šā gada 31. maijā.

Saeimas vēlēšanu likums noteic, ka ārvalstīs dzīvojošie vēlētāji pieskaitāmi Rīgas vēlēšanu apgabala vēlētāju skaitam. Rīgas vēlēšanu apgabalā 14. Saeimas vēlēšanās ir 36 deputātu vietas, Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 26 deputātu vietas, Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos katrā pa 13 deputātu vietām, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 12 deputātu vietas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!