Foto: LETA
Aizvadītajā nedēļā, no 11. līdz 17. jūlijam, salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā pieaudzis par 42%, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kā norāda SPKC, inficēšanās gadījumu skaits pieaudzis no 3867 līdz 5493 gadījumiem, vidēji dienā tika reģistrēti 785 gadījumi.

Stacionāros nedaudz pieauga pacientu skaits, stacionēti vidēji 19 pacienti dienā, apkopojis SPKC.

Visās vecuma grupās pieaug jaunatklāto gadījumu skaits, saglabājot pieaugošu tendenci sociāli aktīviem cilvēkiem vecuma grupā 20-69 gadi. Covid-19 gadījumu pieaugums novērojams visā Latvijā, tomēr saslimstība virs Latvijas vidējā rādītāja ir Rīgā un Vidzemē, uzsvēra centrā.

Šobrīd vērojams neliels Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais rādītāja samazinājums, kas no jūnija sākuma pieauga, tomēr Latvijas saslimstības rādītāji ir būtiski zemāki par ES vidējo, skaidroja SPKC.

SPKC atgādina, ka joprojām jāievēro Covid-19 profilakses pasākumi, piemēram, jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru) vai citām Covid-19 pazīmēm.

Censties ievērot 2 metru distanci, atrodoties publiskajās vietās; izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties 2 metru attālumā no citiem. ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas), nepieskarties ar netīrām rokām sejai; bieži vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā). Ja iespējams, maksimāli intensīvi jāvedina sabiedriskā transporta saloni.

SPKC aicina izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt;

Vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi - cieši nosedzot degunu un muti.

Covid-19 slimnieka kontaktpersonai septiņas dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet, ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku. Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza 2 dienas pirms simptomu paradīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem.

Publisko pasākumu rīkotājiem ir svarīgi apzināt ar Covid-19 infekciju saistītos riskus un noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu, uzsver SPKC.

SPKC atgādina, ka vakcinācija pret Covid-19 būtiski samazina risku saslimt smagā formā. Tādēļ centrs aicina iedzīvotājus, kas pieder veselības riska grupām - seniorus (65 gadi un vairāk), kā arī personas ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti individuāli konsultēties ar savu ģimenes ārstu un lemt par primārās vakcinācijas vai balstvakcinācijas veikšanu.

Ziņots, ka aizvadītajās trīs diennaktīs Latvijā veikti 6057 Covid-19 izmeklējumi, reģistrēti 1550 jauni inficēšanās gadījumi, bet ziņojumi par mirušajiem nav saņemti, liecina SPKC apkopotie dati.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!