Foto: Rīgas dome
Rīgā kopš piektdienas atklāta Ziemassvētku gaismas taka. Tās teritorijā no Operas parka līdz Bastejkalnam un Kronvalda parkam izvietoti teju 700 gaismas dekori un dizaina objekti, kas katru dienu līdz 16. janvārim iemirdzēsies kopā ar pilsētas ielu apgaismojuma ieslēgšanos.

Kā portālu "Delfi" informēja Rīgas domē, šī ir Latvijā lielākā Ziemassvētku gaismas taka.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis stāsta, ka šogad ikviens rīdzinieks un pilsētas viesis svētku laikā aicināts ļauties Ziemassvētkiem kā bērnībā. Gada sirsnīgāko svētku noskaņu galvaspilsētā šogad rada ne vien mirdzoši svētku rotājumi un pilsētvidē apskatāmās mākslinieces Annas Vaivares radītās ilustrācijas, bet arī svētku pasākumi pilsētas centrā un apkaimēs.

Papildus tam arī izveidota Ziemassvētku gaismas taka, kur ikvienu priecēs no latviešu pasaku un citu daiļdarbu lappusēm "izkāpuši" mirdzoši un izteiksmīgi tēli.

Ziemassvētku gaismas takas galvenais objekts – 11 metrus augsts Mēness

Rīgas partneris takas izveidē ir uzņēmums SIA "First Service", kas plašāk pazīstams ar Ziemassvētku vides dizaina zīmolu "December Design".

SIA "First Service" pārstāvis Kristaps Štobis norāda, ka takas teritorijā esošo koku zaros izvietoti vairāk nekā 600 LED gaismas dekori un virtenes, kas izstrādātas pēc īpaša pasūtījuma.

"Pateicoties speciāli izstrādātiem pulētajiem stikliņiem, katra no vairāk nekā 45 000 diodēm patērē mazāk enerģijas nekā klasiskā LED lampiņu virtene," atzīmē Štobis.

Ziemassvētku gaismas takas kopējā teritorija ir 24 hektāri. Tā sadalīta trīs posmos – Operas parkā atrodas Zvaigžņu mirdzuma taka, Bastejkalna parkā apmeklētājus priecē Ziemeļmeitas kalna taka, savukārt Kronvalda parkā pasakās iemīļoti tēli saskatāmi Vecīša cimdiņa takā.

Operas parkā no Krišjāņa Barona ielas līdz Brīvības laukumam kokus grezno simtiem zvaigžņu. Pretī Latvijas Nacionālās operas un baleta ēkai novietota trīs metrus augsta interaktīvā zvaigzne.

Savukārt operas skvēra tilta otrā pusē atrodas Ziemassvētku gaismas takas galvenais objekts – 11 metrus augsts Mēness, kas skatītājus priecē ne tikvien ar savu grandiozo izmēru un mirdzošajām lampiņu virtenēm, bet arī pasakām un Ziemassvētku melodijām. Tam izveidota arī īpaša divus metrus augsta skatu platforma, uz kuras uzkāpt un notvert Ziemassvētku brīnumu sajūtu.

Bastejkalna parkā no Brīvības laukuma līdz Krišjāņa Valdemāra ielai atrodas Ziemeļmeitas kalna taka. Šajā parkā skatītāji ir aicināti atrast spožā stikla kalna atslēgu un zelta zirga mirdzošajā pavadījumā doties meklēt kalna virsotni. Kā izgaismoti objekti šeit ir līdz trim metriem augsti ledus kristāli un zirgs. Bastejkalna tiltiņš pie "Rīgas Ūdens" ēkas rotāts ar zvaigznēm, kas mirdz arī pilsētas kanālā.

Takas posmā Kronvalda parkā gluži kā latviešu tautas pasakā "Vecīša cimdiņš" apskatāmi deviņi lielizmēra rakstaini gaismas dūraiņi un simtiem zvaigžņu. Trīs cimdiņi izvietoti arī tuneļa formā. Turpretim pie Kronvalda parka tiltiņa pakalna galotnē apmeklētājus priecē Ziemassvētku kamanas.

Gaismas noformējums uz tiltiem, pilsētas parkos, skvēros un rotaļu laukumos

Kopš novembra beigām jauns gaismas noformējums izvietots arī uz Vanšu tilta un Kalnciema pārvada - silti izgaismotas Rīgas atslēdziņas. Savukārt, turpinot iepriekšējā gadā aizsākto tradīciju, gaismas noformējums rotā arī 26 pilsētas parkus, skvērus un rotaļu laukumus. Svētku noskaņu šeit veido ne vien LED energoefektīvās spuldzīšu virtenes, bet arī citi gaismas dizaina objekti.

Takas izveides – dizaina izstrādes, noformējuma objektu izgatavošanas, piegādes, uzstādīšanas, pieslēgšanas elektroenerģijai, uzturēšanas eksponēšanas kārtībā, demontāžas un transportēšanas uz noliktavu – kopējās izmaksas ir 204 000 eiro bez PVN.

Savukārt takas prognozējamās elektrības patēriņa izmaksas visam eksponēšanas periodam – vienam mēnesim – ir aptuveni 6000 eiro bez PVN. Pašvaldības aģentūra "Rīgas gaisma" norādīja, ka elektroenerģijas cena mainās katru dienu, un aprēķins ir veikts par paredzamo maksimālo elektroenerģijas cenu.

Vienlaikus vairāk nekā 70% no takā eksponētajām gaismas dekorācijām ir paredzētas arī atkārtotai eksponēšanai Rīgas pilsētvidē.

Iepirkums "Ziemassvētku gaismas vides dizaina inscenējuma nodrošināšanas pakalpojumi" tika izsludināts 2022. gada 17. augustā elektronisko iepirkumu sistēmā.

Pretendentu pieteikumu iesniegšanas beigu termiņš bija noteikts 19. septembris. Kopumā tika saņemti trīs pretendentu piedāvājumi. Gala lēmums par šī iepirkuma uzvarētāju pasludināt SIA "First Service" (plašāk pazīstams ar Ziemassvētku vides dizaina zīmolu "December Design") pieņemts 19. oktobrī, savukārt pakalpojuma līgums noslēgts 11. novembrī.

Ar Rīgas pašvaldības Ziemassvētku noformējumu un organizētajiem pasākumiem plašāk var iepazīties tīmekļvietnē "svetki.riga.lv", kā arī sekot līdzi to jaunumiem sociālā tīkla "Facebook" lapā "Rīgā notiek".

Drukātas svētku programmas ir pieejamas Rīgas pašvaldības bibliotēkās, kultūras centros, Apkaimju iedzīvotāju centru klientu apkalpošanas punktos, kā arī Rīgas Tūrisma informācijas centrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!