Kosovas policija ir sākusi izmeklēšanu pēc tam, kad svētdien, 25. decembrī, veicot iekšzemes patruļu, miera uzturēšanas operācijas Kosovā Latvijas kontingenta karavīru virzienā tika raidīti šāvieni, portālu "Delfi" informēja Aizsardzības ministrija.
Incidentā cietušo nav. Atgriežoties bāzē tika konstatēts, ka arī nevienam no abiem patruļas automobiļiem bojājumu nav. Tiek pieļauts, ka šāvieni raidīti, lai liegtu patruļai turpināt plānoto ceļu.
Izmeklēšanā kopā ar Kosovas policiju iesaistīsies arī miera uzturēšanas operācijas kontingenta Militārās policijas vienība.
Latvija šajā operācijā piedalās ar vieglo kājnieku rotu, kas ir integrēta ASV vadītajā daudznacionālajā bataljonā un veic patrulēšanu, savu spēku aizsardzību, kaujas spēju uzturēšanu, kā arī ātrās reaģēšanas spēku uzdevumu izpildi.
Nacionālie bruņotie spēki piedalās NATO vadītajā operācijā Kosovā līdz 2023. gada 31. decembrim.
Tāpat Latvija piedalījās šajā operācijā arī no 2000. gada februāra līdz 2009. gada augustam ar dažāda lieluma vienībām un specialitātēm.
Balstoties uz ANO Drošības padomes 1999. gadā pieņemtu rezolūciju, NATO vadītā starptautiskā operācija Kosovā tika sākta 1999. gada jūnijā pēc ilgstoša starpetniska konflikta Balkānu reģionā.
Tās galvenie uzdevumi ir drošas vides izveide un uzturēšana, kas garantē pārvietošanās brīvību visā Kosovas teritorijā visiem pilsoņiem neatkarīgi no viņu etniskās izcelsmes.
Tāpat operācijas uzdevums ir atbalstīt un koordinēt starptautiskās humānās palīdzības centienus, atbalstīt un koordinēt Kosovas drošības spēku pilnveidi, kā arī atbalstīt miermīlīgas, stabilas, demokrātiskas un daudz etniskas Kosovas attīstību.
Jau ziņots, ka Serbijas premjerministre Ana Brnabiča trešdien brīdinājusi par bruņotu konfliktu risku Kosovā un aicinājusi darīt visu iespējamo, lai saglabātu mieru.
Serbija faktiski zaudēja kontroli pār galvenokārt albāņu apdzīvoto Kosovu 1999.gadā pēc NATO militārās iejaukšanās Kosovas konfliktā, bet 2008.gadā Priština vienpusējā kārtā pasludināja neatkarību no Serbijas. Tomēr Belgrada bijušo provinci joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu.