Foto: Reinis Inkēns, Saeima

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien, 28. decembrī, piekrita turpināt krimināllietu pret deputāti Gloriju Grevcovu (S!), bet gala lēmums būs jāpieņem parlamentam.

Atbildīgā komisija saņēmusi Rīgas pilsētas tiesas lūgumu, aicinot Saeimu ļaut sākt procesu pret Grevcovu par to, ka viņa pirmsvēlēšanu laikā Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) apzināti iesniedza nepatiesu informāciju par savu darbavietu un izglītību. Tiesa Saeimas atbildi sagaida līdz nākamā gada 16. janvārim.

Grevcova kolēģiem skaidroja, ka 2022. gads sākās negaidīti un nekas neliecināja, ka viņa varētu nonākt politikā. "Bija "tiktoks", viss, kas notika apkārt, kovids un pēkšņi dzīve sagriezās," teica deputāte, piebilstot, ka sociālie tīkli bija liels palīgs tam, kāpēc viņa nonāca politikā.

Tāpat Grevcova kritizēja CVK, kas strādājusi pavirši, jo komisija trīs mēnešu laikā nepamanīja kļūdu viņas sniegtajā informācijā. "[CVK] noteikti domāja, ka parasts cilvēks nevar tikt ievēlēts. Ievēlēja un tad sākās. Mediji mani padarīja par lielāko noziedznieku Latvijā, novēršot uzmanību no svarīgākām problēmām," uzsvēra Grevcova.

Tāpat deputāte pauda, ka 10 000 Latvijas pilsoņu ir balsojuši par viņu, kuru intereses un tiesības Grevcova apsolījusi aizstāvēt.

Deputāts Gunārs Kūtris (ZZS) piebilda, ka CVK nevar pārmest, jo katrs deputāts ar parakstu apliecina sevis sniegtās informācijas patiesumu. Viņš brīnījās, cik "apjukušam jābūt cilvēkam", lai pie iegūtās izglītības ierakstītu augstskolu, kurā cilvēks nav studējis. Grevcovas advokāts informēja, ka ir liecinieki tam, kā šī kļūda radās. Tāpat viņš informēja, ka "Stabilitātei!" vērsās CVK ar aicinājumu labot kļūdu, tomēr tā tika noraidīta.

Pēc diskusijām komisijas locekļi vienbalsīgi atbalstīja priekšlikumu virzīt izskatīšanai Saeimā lēmuma projektu, ar kuru pausta piekrišana turpināt krimināllietu pret Grevcovu.

Jau ziņots, ka partijas "Stabilitātei!" deputāte melojusi par savu darbavietu, pirmsvēlēšanu laikā Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) apzināti iesniedzot nepatiesu informāciju par to, vēstīja "TV3 Ziņas".

Turklāt Grevcova CVK sniegusi nepatiesu informāciju arī par iegūto izglītību Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā (LSPA), apstiprināja LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja Ilze Āķe-Vīksne.

CVK Grevcova sniegusi informāciju, ka 2013. gadā ieguvusi augstāko izglītību LSPA pedagoga specialitātē. Tomēr Āķe-Vīksne, atbildot uz jautājumu par šīs informācijas patiesumu, norādīja, ka LSPA arhīvā šāda informācija nav pieejama.

Persona ar šādu vārdu un uzvārdu neesot atrodama LSPA Studentu informatīvajā sistēmā, kas darbojas kopš 2004. gada. Tāpat Grevcova nav fiksēta ne absolventu sarakstā, ne studējošo sarakstā, akcentēja akadēmijas pārstāve.

Šā gada 7. oktobrī Valsts policija sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 272. panta saistībā ar deputātes iespējami apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu CVK. Veicot nepieciešamās kriminālprocesa izmeklēšanas darbības un iegūstot pietiekošu pierādījumu kopumu, 17. oktobrī kriminālprocess paātrinātā kārtībā nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret vienu personu.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka Grevcova, būdama 14. Saeimas vēlēšanu deputāta kandidāte, CVK iesniegusi ziņas par sevi, tai skaitā norādot informāciju sadaļā "Darba vieta un ieņemamie amati", kā arī "Izglītība". Šo ziņu sniegto patiesumu sagatavotajos dokumentos persona apliecināja ar savu parakstu, pēc kā parakstītos dokumentus nodeva personai, kura tos 13. jūlijā iesniedza CVK.

Savukārt 20. decembrī Rīgas pilsētas tiesā bija paredzēta pirmā tiesas sēde Grevcovas krimināllietā. Pati Grevcova uz tiesas sēdi neieradās, jo kopš 16. decembra viņai ir darbnespēja.

Tiesnesis piekrita prokurora lūgumam un atlika krimināllietas iztiesāšanu līdz 2023. gada 17. janvārim pulksten 14.30. Līdz tam laikam tiesa nosūtīs Saeimai lūgumu dot piekrišanu kriminālvajāšanas turpināšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!