Foto: LETA

Rēzeknes domes deputāti nav pārliecināti, ka pašvaldība spēs izpildīt visas likumā paredzētās funkcijas, sacīja opozīcijas deputāte Ināra Groce (NA/LZP/JV/LRA/LP)

Domes sēdē pagājušajā nedēļā tika izskatīta pašvaldības budžeta situācija un domes priekšsēdētāja redzējums, tieši kāpēc šāda situācija ir izveidojusies. Sēdē Aleksandrs Bartaševičs ("Kopā Latvijai") īpaši uzsvēra, ka ir palielinājušies maksājumi par kredītiem. Tika runāts arī par paaugstinātajiem elektroenerģijas, apkures tarifiem, kas domes priekšsēdētāja redzējumā arī veido problēmu.

Jau šobrīd ir kavēti kredītu un procentu maksājumi, sacīja Groce. Opozīcijas deputāte domā, ka pēdējo piecu gadu laikā tas bija prognozējami. Ņemtie kredīti arī tādiem objektiem kā, piemēram, SPA un āra baseina būvniecība, jau tuvojās riska procentam, kas ir 20% no pašvaldības budžeta. Šķiet, ka tas diezgan stipri apdraud arī pašvaldības konkurētspēju nākotnē - piemēram, ceļu remontiem vai tiltiem paņemt kredītus būs gandrīz neiespējami.

Pašlaik ir pārkreditēti visi pašvaldības kredīti. Tas nozīmē, ka kredīts, kurš sākotnēji paņemts uz 20 gadiem, pēc tam tiek pārkreditēts uz 40 gadiem, pagarinot kredīta atmaksas laiku, bet arī palielinot kopējo summu, kas pašvaldībai ir jānomaksā Valsts kasei par paņemto kredītu. "Tas nozīmē, ka mums visiem stipri ilgi būs jāmaksā, arī par SPA un rekreācijas centru," pauda Groce.

Ziņojuma "Par Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības 2023.gada budžeta izpildi uz 01.05.2023.", kurš tika apspriests 27.jūlija Rēzeknes domes sēdē, dati liecina, ka kopējās pašvaldības kredītsaistības 2023.gada 1.aprīli veido 90,6 miljonus eiro. Pašvaldības saistību apjoms, ieskaitot procentu maksājumus par aizņēmumiem, ir 18,05% no plānotajiem pamatbudžeta ieņēmumiem.

Opozīcija ir izvērtējusi situāciju un atradusi dažas izdevumu pozīcijas, kuras varētu samazināt, bet neredz, ka šajās pozīcijās varētu savākt budžetam trūkstošos gandrīz četrus miljonus eiro. Varētu izvērtēt vairākus pakalpojumus, kas ir par 30 000, par 50 000 eiro, piemēram, dažādus pašvaldības mārketinga pasākumus, arī "TikTok", ko izmantojot domes priekšsēdētājs. Tiek apmaksāts ļoti krāsains informatīvais izdevums "Rēzeknes vēstnesis" - opozīcijas deputāti domā, ka kopā ar druku un izplatīšanu tie varētu būt ap 100 000 eiro gadā.

Pašvaldība ir pasūtījusi vairākus zemes ierīcības projektus. Viens šāds projekts maksā 8000-15 000 eiro. Šie projekti tiek gatavoti, lai varētu pārdot pašvaldībai piederošos īpašumus. Tas nozīmētu ienākumus, taču pašlaik jau ir pārdošanā diezgan daudz īpašumu, tāpēc Groces ieskatā diez vai būtu prātīgi vēl papildināt šo piedāvājumu. Projektu pasūtījumus un īpašumu pārdošanu pašlaik būtu labāk veikt pakāpeniski.

Ņemot vērā, ka tuvojas apkures sezona, var izveidoties situācija, ka pašvaldība nevar dot galvojumu, piemēram, pašvaldības siltumapgādes uzņēmumam kurināmā iepirkšanai. Ļoti ilgi netika maksāti apkures rēķini par skolām, sociālajām iestādēm - arī tas ietekmēs uzņēmuma darbību, jo šīs lietas ir saistītas, sacīja Rēzeknes domes deputāte.

Par pilsētas budžeta jautājumiem Rēzeknes pašvaldības deputāti lems Finanšu komitejas sēdē pirmdien, 7. augustā, un arī domes sēdē ceturtdien, 10. augustā.

Kā jau vēstīts, Rēzeknes pilsētas budžetā šogad pietrūkst 3,9 miljonu eiro, liecina informatīvais ziņojums par Rēzeknes pašvaldības budžeta situāciju, ar kuru pašvaldības Finanšu pārvaldes vadītājas vietniece Jeļena Siliņa ceturtdien, 27.jūlijā, domes sēde iepazīstināja deputātus.

Rēzeknes domes opozīcijas deputāti ir nosūtījuši vēstuli finanšu ministram Arvilam Ašeradenam (JV) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam (AS) ar aicinājumu detalizēti izvērtēt pilsētas finanšu situāciju, bet uz uzmeklēšanas laiku atstādināt domes priekšsēdētāju Bartaševiču.

Vēstuli parakstījuši pieci opozīcijas deputāti - Groce, Jāzeps Korsaks (NA/LZP/JV/LRA/LP), Voldemārs Platacis (K), Juris Guntis Vjakse (NA/LZP/JV/LRA/LP) un Jānis Zeltiņš (P).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!