Foto: DELFI

Rīgas domes deputāti trešdien apstiprināja lēmumu mainīt Puškina liceja nosaukumu uz Rīgas Broces liceju un Rīgas 41. vidusskolas nosaukumu uz Rīgas Jāņa Šteinhauera vidusskolu.

Jaunie skolu nosaukumi stāsies spēkā no 2024. gada 1. septembra.

Puškina liceja skolas nosaukuma maiņas izstrādes procesā piedalījās liceja skolotāji, skolēni, viņu vecāku pārstāvji, kā arī citas ieinteresētas personas. Jautājums par nosaukuma maiņu tika apspriests arī skolas sanāksmē pie direktora, pedagoģiskās padomes sēdē, licejistu padomes sēdē un liceja padomes sēdē.

Šādam nosaukumam ir vēsturisks pamatojums. Kā norāda domē, Rīgas vēstures avoti liecina, ka pirmā mācību iestāde Rīgā ar nosaukumu licejs tika dibināta 1675. gadā. Un ar to saistīts Apgaismības laikmeta darbinieka, pedagoga, mākslinieka, gleznotāja, etnogrāfa, novadpētnieka un vēsturnieka Johana Kristofa Broces mūžs.

Savukārt Rīgas 41.vidusskolas skolas nosaukumi plānots mainīt uz Jāņa Šteinhauera vārdu, tādējādi popularizēt viņa dzīvi un darbību izglītības iestādes skolēnu, viņu vecāku un Rīgas, it sevišķi, Pārdaugavas iedzīvotāju vidū.

Nosaukuma maiņas jautājums tika skatīts skolas pedagoģiskajā padomes sēdē un skolas padomes sēdē.

Kā norāda domē, Jāņa Šteinhauera kā latviešu tautas ārkārtēja un daudzpusīga personība mūsdienās pilnvērtīgi nav izprasta un novērtēta, līdz ar to Rīgā, Pārdaugavā, viņa personību godinot, būtu nepieciešams atstāt paliekošas piemiņas vietas, kas asociētos ar viņa politisko, ekonomisko un sabiedrisko darbību.

Rīgas 41. vidusskola atrodas bijušajā Jāņa Šteinhauera īpašumā. Šteinhauers ir apbedīts Rīgā, Mārtiņa kapos, kuri atrodas netālu pāris minūšu gājienā no skolas. Blakus Mārtiņa kapiem atrodas Rīgas pilsētas īpašumā esošā ēka (Hāmaņa iela 2), kurā pagaidām vēl atrodas Jāņa Rozentāla Mākslas skola, bet perspektīvā, pēc ēkas rekonstrukcijas, varētu mācīties skolas vidusskolas klases.

Pretenzijas par Puškina liceja pārdēvēšanu

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!