Foto: LETA

Tiesībsargs pimšķietami kā prettiesisku nevērtē nodevu palielinājumu par pasu izsniegšanu, informēja Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas juridiskā padomniece Inga Peimane.

Komentējot Iekšlietu ministrijas virzīto priekšlikumu par nodevas apmēra pieaugumu, Peimane skaidro, ka mainītais valsts nodevas apmērs tieši saistīts ar 2024. gada 12. februārī prognozēto jaunā parauga pasu izsniegšanas sākšanu.

Jaunā parauga pases tiekot ieviestas, paredzot uzlabotus drošības risinājumus, kas pamatoti ar Eiropas Padomes (EK) 2004. gada 13. decembra regulas par drošības elementu un biometrijas standartiem dalībvalstu izdotajās pasēs un ceļošanas dokumentos prasībām.

Tamdēļ Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) atbilstoši Ministru kabineta nolemtajam ir veikusi iepirkumu pasu sagatavju un pasu personalizācijai nepieciešamā tehniskā aprīkojuma iegādei un veic pasākumus jauna parauga pasu izgatavošanai.

Peimane norāda, ka atbilstoši likuma "Par nodokļiem un nodevām" valsts nodevas apmērs nav tiešā veidā saistīts ar institūcijas veiktās darbības izmaksu segšanu. Valsts nodevas mērķis ir personu darbību regulēšana. Tādējādi, secinot, ka personas apliecības izsniegšanai valsts nodevas apmērs nav mainīts, likumdevējs vēlas regulēt personu vēlmi saņemt pasi.

Nodevu apmēri ir noteikti, nodrošinot personai izvēles iespēju saņemt obligātu personu apliecinošu dokumentu, kura izmaksas nepārsniedz pašlaik noteiktās personu apliecinošā dokumenta izmaksas. Peimane skaidro, ka ar Ministru kabineta rīkojumu tiek paredzēts, ka personu apliecinošu dokumentu izsniegšanai tiek piešķirti valsts budžeta finanšu līdzekļi. Tas nozīmē, ka valsts nodevas apmērs nav tiešā veidā saistīts ar personu apliecinošu darbību izsniegšanu, taču tas nenozīmē, ka tās neietekmē valsts nodevas apmēru.

Valsts nodevas apmēru kā tādu tiesībsargs nevar matemātiski izvērtēt un pārrēķināt, taču viņa ieskatā valsts nodevas palielinājums par pasu izsniegšanu pirmškietami nav vērtējams kā prettiesisks. To var skaidrot ar to, ka pase nav obligāts personu apliecinošs dokuments, pases izsniegšanas izmaksas ir saistāmas ar tehnoloģiski jauna pasu veida izgatavošanu, valsts nodevas apmērs par obligāto personas apliecinošo dokumentu nav mainīts, kā arī ir paredzētas to personu kategorijas, kuras var saņemt valsts nodevas atvieglojumu par pasu izsniegšanu.

Kā ziņots, no nākamā gada februāra Latvijā sāks izsniegt jauna parauga pases, līdz ar to no 2024. gada 12. februāra uz pusi pieaugs arī nodevas apmērs par pasu izsniegšanu, liecina Iekšlietu ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Esošā parauga pases Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sāka izsniegt 2015.gadā. Personu apliecinošiem dokumentiem to lietošanas laikā aizsardzība pret viltošanu samazinās, tāpēc, lai mazinātu riskus, kas saistās ar viltotu dokumentu izmantošanu, personu apliecinošu dokumentu paraugs periodiski ir jāuzlabo, mainot dizainu un ieviešot jaunākas paaudzes līdzekļus pret viltošanu, izmaiņas pamato PMLP.

Jaunajos pasu paraugos būšot iekļauti "inovatīvi pretviltošanas risinājumi". Jaunā parauga pases būs biezākas - tajās no 34 uz 42 palielināts lapu skaits.

Valsts nodevas par pasu izsniegšanu pēdējo reizi tika noteiktas 2012. gadā. Kopš minētā laika vairāku valsts nodevas veidojošo pozīciju izmaksas ir gandrīz dubultojušās, cenu celšanu pamato PMLP. IeM rosinātie grozījumi paredz, ka valsts nodeva par pases izsniegšanu pieaugušajam bez atvieglojumiem desmit darba dienu laikā būs jāmaksā 60 eiro līdzšinējo 30 eiro vietā.

Par pases izsniegšanu bērnam līdz 20 gadu vecumam un personām ar atvieglojumiem desmit darba dienu laikā būs jāmaksā 30 eiro līdzšinējo 15 eiro vietā. Valsts nodeva par steidzamu pases izsniegšanu pieaugušajam bez atvieglojumiem divu darba dienu laikā būs 110 eiro līdzšinējo 55 eiro vietā. Savukārt nodeva par paātrinātu pases izsniegšanu bērnam būs 55 eiro līdzšinējo 30 eiro vietā.

Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu noteikumos un noteikumos par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu vēl būs jāizskata valdībai. PMLP pieļauj, ka izmaiņu ieviešanas datums vēl var tikt koriģēts.

Jau vēstīts, ka PMLP rīkotajā 9,8 miljonu eiro apjomīgajā iepirkumā par jauna parauga pasu sagatavju izgatavošanu un piegādi pieciem gadiem uzvarējusi Vācijā un Portugālē reģistrētu divu uzņēmumu - "Veridos GmbH" un "Imprensa Nacional-Casa da Moeda, S.A." - apvienība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!