Foto: Shutterstock
Kurzemes apgabaltiesa Iekšlietu ministrijas (IeM) padotībā esošās Informācijas centra (IC) bijušajai priekšniecei Līgai Lapiņai par dienesta telefona izblēdīšanu eksministra Sanda Ģirģena privātai lietošanai piespriedusi naudas sodu 18 200 eiro apmērā, kā arī liegumu divus gadus ieņemt amatus, kas saistīti ar lēmumu pieņemšanu valsts un pašvaldību iestādēs, informēja tiesa.

Pilns nolēmums būs pieejams 24.janvārī un to varēs pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

Iepriekš arī Rīgas pilsētas tiesa Lapiņu atzina par vainīgu. Spriedums tika pārsūdzēts.

Apsūdzība celta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Saskaņā ar apsūdzību amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, deva prettiesiskus rīkojumus sagatavot nepieciešamos dokumentus mantas norakstīšanai un utilizācijai. Pēc to sagatavošanas, apzinoties, ka konkrētā manta paliks citas personas lietošanā, amatpersona izmantojusi tai piešķirtās pilnvaras un apstiprinājusi attiecīgās mantas norakstīšanas aktu, informēja prokuratūra.

Lapiņa savu vainu neatzīst.

Kā vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga", Ģirģenam pēc ministra amata pamešanas 2021.gada jūnijā bija jānodod lietas un arī par valsts naudu pirktais dienesta telefons - nepilnu 1000 eiro vērtais "Apple Iphone XR". Ministrs telefonu vēlējies paturēt sev. IeM IC, kas ir telefona īpašnieks, nav likumīga veida, kā darbinieki izsniegtās ierīces var paturēt privātai lietošanai. Centra priekšniece pēc ministra lūguma mēģinājusi jautājumu atrisināt, lai pēc papīriem telefons skaitītos iznīcināts.

Tiesā IC darbinieki stāstījuši, ka Lapiņa likusi nokārtot, lai telefons paliktu ministra īpašumā. Viņi pakļāvušies, jo baidījušies iebilst. IC izlēmis Ģirģena "Iphone" norakstīt kā sabojātu. Lai to nokārtotu, savu roku pielikuši vismaz četri darbinieki, un firma, kas, neredzot aparātu, sagatavoja izziņu, ka tālrunis ir tiktāl bojāts, ka vairs nav remontējams.

Telefons lietiskajiem pierādījumiem neesot pievienots, jo esot pazudis. Kad izmeklētāju lūguši Ģirģenam atdot ierīci, viņš paziņojis, ka tā, braucot ar motociklu, izkritusi no kabatas.

Ģirģens kriminālprocesu uzskata par safabricētu, lai atriebtos viņam un godīgajiem ierēdņiem par to, ka lauzis negodīgu iepirkumu tradīciju Informācijas centrā.

Iekšējās drošības birojs (IDB) Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai iepriekš nosūtījis kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret trīs IeM IC amatpersonām, kuras rīkojās prettiesiski kādā videonovērošanas sistēmas iepirkuma procedūrā.

Iekšlietu ministrija ir izbeigusi valsts civildienesta attiecības ar Lapiņu.

Rīgas pilsētas tiesā Latgales priekšpilsētā atrodas cita ar Lapiņu saistīta krimināllieta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Lietā apsūdzēta arī Līga Peipiņa. Šo lietu tiesa plāno turpināt skatīt 19.janvārī.

Apsūdzība tika celta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Saskaņā ar apsūdzību amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, deva prettiesiskus rīkojumus sagatavot nepieciešamos dokumentus mantas norakstīšanai un utilizācijai. Mantas nosaukums prokuratūras paziņojumā nebija minēts, taču LETA jau rakstīja, ka saskaņā ar IDB iepriekš informēto tā ir sakaru ierīce.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!