Foto: F64

Valsts vides dienests (VVD) informē, ka novērotās putas Vijas upē, Plāņu pagastā, nav radušās no cilvēka izraisīta vides piesārņojuma, bet gan lielās ūdens caurplūdes dēļ, kur ūdenī vērojama esošo organisko vielu uzputošanās.

Pēc informācijas saņemšanas par novērotajām putām, VVD inspektori operatīvi apsekoja Vijas upi un veica mērījumus, lai pārliecinātos, ka videi nav nodarīts kaitējums. Pārbaudes brīdī netika konstatēts ne vizuāls piesārņojums, ne arī smaka. Līdzīgas putu veidošanās pagājušajā nedēļā bija vērojamas arī uz citām upēm pie aizsprostiem vai mākslīgām pārgāznēm –hidrotehniskām būvēm vai būves daļām, kas šķērso ūdens plūsmu un kam pāri plūst ūdens.

VVD vērš uzmanību, ka šī parādība ūdenstilpēs veidojas katru gadu, jo palu plūdu laikā applūst lielas teritorijas un ziemas periodā notiek organisko vielu trūdēšanas sadalīšanās proces. Organiskās vielas, kas tiek ieskalotas no applūstošajām teritorijām, rada pastiprinātu ūdens uzputošanos.

Tāpat dienests atgādina, ka tāpat lieli putu daudzumi ik gadu veidojas arī Daugavā, kad tiek atvērtas slūžas vai pārgāznes Rīgas HES, lai novadītu lieko ūdens daudzumu, kas veidojas HES augšbjefā jeb ūdenstilpes daļā augšup aizprosta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!