Foto: LETA

Finanšu ministra Arvila Ašeradena (JV) vadītā Finanšu ministrija (FM) rosina finansiālajās grūtībās nonākušajai Rēzeknes pašvaldībai piešķirt valsts aizdevumu līdz pieciem miljoniem eiro, tikmēr no amata atstādinātais Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs vaino ministru Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības stabilizācijas procesa ilgstošā "torpedēšanā", pakļaujot pilsētu masīvam politiskajam spiedienam.

FM saskaņošanai nodevusi informatīvo ziņojumu "Par Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības finanšu situāciju un valsts budžeta aizdevumu finanšu situācijas stabilizēšanai". Dokuments izstrādāts, balsoties uz budžeta likumu, kas nosaka, ka valdība var lemt atbalsta pasākumiem finanšu grūtībās nonākušām pašvaldībām, kurās vēl nav uzsākts finanšu stabilizācijas process.

Rēzeknes problēmas

Ziņojumā FM izklāsta Rēzeknes pašvaldības finansiālās problēmas, norādot, ka pašvaldībai 2023. gadā bija izveidojies budžeta iztrūkums, kuru segšanai dome bija lēmusi ņemt īstermiņa aizņēmumu budžeta un finanšu vadībai 1,3 miljonu eiro apmērā. Tāpat pašvaldībai ir kavēti maksājumi pret kreditoriem, kas 2023. gada laikā ir pieauguši līdz 4,3 miljoniem eiro. FM arī norāda, ka pašvaldība, slēdzot līgumus par investīciju projektu īstenošanu bez finansiāla seguma, nav ievērojusi vairākus normatīvos aktus.

"Rēzeknes dome, neparedzot 2023. gada budžetā finansējumu un uzņemoties saistības bez seguma, ir radījusi apdraudējumu pašvaldības maksātspējai - pildīt uzņemtās saistības un nodrošināt pašvaldības autonomo funkciju izpildi," norāda FM.

FM par minētajiem pārkāpumiem 2023. gadā ir vairakkārt informējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), kā arī Valsts kontroli, Ģenerālprokuratūru un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, kas ir uzsācis resorisko pārbaudi par Bartaševics rīcību. Pats Rēzeknes mēr ar ministres rīkojumu ir atstādināts no amata pildīšanas.

Pašvaldības finanšu stabilizācija

Ašeradens pērn 3. oktobrī izveidoja Rēzeknes pašvaldības finanšu stabilizācijas pieteikumu izskatīšanas un finanšu stabilizācijas projektu saskaņošanas pastāvīgo komisiju, kura izvērtē pašvaldības iesniegto informāciju, un uzrauga pašvaldības finansiālo darbību, tajā skaitā progresu doto uzdevumu izpildē.

Pašvaldība pēc komisijas lūguma lēma par papildus veicamajiem pasākumiem finansiālās situācijas stabilizēšanai, par aizņēmumu atmaksas termiņu maiņu, lai nodrošinātu finansējumu darbinieku algām. Tāpat Rēzekne plāno līdz šā gada 1. aprīlim izstrādāt detalizētu plānu pašvaldības grāmatvedības funkcijas centralizācijai. 19. janvārī Rēzekne ir iesniegusi FM 2024.gada budžeta projektu ar pamatbudžeta deficītu 1,3 miljonu eiro apmērā.

Tāpat saskaņā ar Rēzeknes 2024 .gada budžeta projektu pašvaldībai nepieciešams aizņēmums 5,35 miljonu eiro apmērā, tajā skaitā 4,2 miljoni eiro uzņemto saistību izpildei.

FM piedāvā risinājumu

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!