Foto: Shutterstock

No monitoringa sākuma (2023. gada 40. nedēļa) saņemta informācija par 13 mirušajiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kā norāda SPKC, visiem 13 mirušajiem bija vairākas blakus saslimšanas un neviens no viņiem nebija vakcinēts pret gripu šajā sezonā.

Pagājušajā nedēļā Latvijā inficēto un arī slimnīcās ārstēto Covid-19 pacientu skaits samazinājies, toties turpinās gripas saslimstības pieaugums, liecina SPKC monitoringa dati.

SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju, kā arī ļoti ieteicams vakcinēties tiem, kuriem paredzētas plānveida operācijas vai kādas citas medicīniskās manipulācijas ārstniecības iestādēs.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, t.i. ārpus riska grupām.

Neraugoties uz gripas epidēmiju, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai.

Gripas gadījumu skaits dubultojies

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1024 pacienti, no kuriem 346 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu noteikta diagnoze „gripa".

Nedēļu iepriekš tie bija 319 pacienti, bet divas nedēļas iepriekš – 185 pacienti. Saslimšanas gadījumi reģistrēti Ventspilī (1125,8 gadījumi uz 100 000 iedz.), Liepājā (617,7 uz 100 000), Rīgā (604,7 uz 100 000), Jelgavā (394,2 uz 100 000), Daugavpilī (380,2 uz 100 000), Jēkabpils novadā (232,9 uz 100 000), Jūrmalā (215,3 uz 100 000), Gulbenes novadā (62,1 uz 100 000), Valmieras novadā (71,0 uz 100 000) un Rēzeknē (57,6 uz 100 000). Gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, tomēr lielākā gripas intensitāte reģistrēta vecuma grupā 0 - 4 gadi .

Pagājušajā nedēļā dubultojies laboratoriski apstiprināto gripas gadījumu skaits sasniedzot 79 gadījumus (nedēļu iepriekš – 48), kur 77 paraugos noteikta A tipa gripa, bet 2 – B tipa gripa.

Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis visaugstākais – 39% (nedēļu iepriekš 31%). Visas valstis ziņojušas par sezonālu gripas aktivitāti, kas pārsniedz 10% pozitīvo paraugu īpatsvara slieksni primārajā aprūpē, kas noteikts kā epidēmijas slieksnis.

Saslimšana ar Covid-19 samazinās

Savukārt Covid-19 gadījumu skaits samazinājies – laboratoriski apstiprināti 52 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš – 96).

Kopumā veikti 743 (iepriekš 1039) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēto Covid-19 pacientu skaits samazinājies līdz 79 pacientiem (nedēļu iepriekš 97, divas nedēļas iepriekš – 84).

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās divi pacienti (nedēļu iepriekš 1). Reģistrēti trīs Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 12) vecuma grupā „80 gadi un vairāk". Vismaz 1 gadījumā Covid-19 bijusi kā pamatdiagnoze.

Saslimšana ar Covid-19 un gripu bieži izraisa būtisku hronisku slimību saasinājumu, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un sarežģījumu dēļ var iestāties nāve, atgādina SPKC.

Centrā uzsver, ka, lai mazinātu smagas slimības gaitas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem slimības bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, t.i. ārpus riska grupām. Vakcinācijas iestāžu saraksts, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas SPKC tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/valsts-apmaksata-vakcinacija-pret-sezonalo-gripu, kā arī iedzīvotāji aicināti interesēties savā vakcinācijas iestādē.

Sagaidāms, ka augstā saslimstība ar Covid-19, visticamāk, saglabāsies līdz pat pavasara beigām, tāpat kā iepriekšējās sezonās. Līdz ar to vakcinācija pret Covid-19 var būtiski samazināt smagas saslimšanas riskus veselības riska grupas personām līdz Covid-19 epidēmiskās sezonas beigām. Vakcīnas pret gripu un Covid-19 infekciju ir drošas un nerada risku cilvēka veselībai, pat ja vakcinācija veikta laikā, kad persona bijusi inficēta ar kādu no minētajām infekcijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!