Foto: Valsts prezidenta kanceleja. Ilmārs Znotiņš

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Krievijas kara Ukrainā otrajā gadadienā mudina stiprināt Latvijas drošību un izbeigt ekonomiskos sakarus ar Krieviju.

Valsts prezidents ceturtdien, 22. februārī, teica uzrunu Saeimas ārkārtas sēdē, pieminot Krievijas pilna mēroga militārā iebrukuma Ukrainā gadadienu.

Uzrunā viņš atgādināja, ka Krievijas karš ar Ukrainu sākās jau pirms desmit gadiem - ar Krimas aneksiju un Rietumu samierināšanos un acu pievēršanu.

Tāpat viņš atgādināja par Krievijas zvērībām Ukrainas pilsētās Bučā, Irpiņā un Borodjankā, kuras 2022. gada pavasarī Kijivas pievārtē piedzīvoja to, ko sauc par "krievu pasauli" – beztiesiskumu, laupīšanas, ukraiņu spīdzināšanu, izvarošanu un nogalināšanu.

"Pērnā gada novembrī es apmeklēju Jahidnes ciemu Černihivas apgabalā. Vienā no skolas pagrabiem vairāk nekā 300 cilvēku tika turēti 27 dienas. Viņus turēja necilvēcīgos apstākļos, tumsā, bez pārtikas. Bērni turpat gulēja blakus mirušajiem. Lūk, jums, "krievu pasaule"," uzsvēra Rinkēvičs. Viņš arī pauda nožēlu, ka Krievijas agresija pret Ukrainu var turpināties gadiem.

Uzrunā Valsts prezidents mudināja Latviju nepagurt no kara. "Nogurums no kara, nogurums palīdzēt, nogurums uzmanīties ir liela greznība. Cilvēkiem Ukrainā neviens nav devis iespēju pagurt. Viņiem neviens neprasa, vai viņi nav noguruši saņemt ziņas par tuvinieku nāvēm. Viņiem neprasa, vai viņus nenogurdina cīņa frontē. Viņiem nav izvēles. Toties mums tā ir. Man ir izvēle. Jums ir izvēle. Latvijai ir izvēle. Un mums joprojām ir jāturpina izvēlēties ne tikai nepagurt, bet arī rīkoties. Tagad. Šodien," uzsvēra Valsts prezidents.

Viņš arī pievērsās valsts drošības jautājumiem, aicinot parlamentu un valdību rīkoties nekavējoties. Prezidents norādīja uz Austrumu robežas izbūves epopeju, kas, prezidenta vārdiem, ir jāpabeidz. Tāpat tagad ir jāievieš valsts robežas militārās aizsardzības sākotnējā fāze, ceļi jāpārrok un bloķējošas konstrukcijas jāpiegādā uz robežu tagad.

Tāpat Latvijai ir jānodrošina NATO brigādes izvietošanas priekšdarbi, ir jāstiprina mūsu valsts aizsardzības dienests un zemessardze, kas viss ir mūsu drošības pamats.

Savukārt ugunsdzēsējiem, policistiem un robežsargiem ir jāsniedz viņu atlīdzības perspektīva. Tiesu varai ir laiks aptvert, ka noziegumi pret valsti nav ierindas huligānisms. Rinkēvičs uzskata, ka sodiem ir jābūt bargiem un taisnīgiem.

Savukārt pašvaldībām un iedzīvotājiem ir jānodrošina skaidrs rīcības algoritms un iespējas to nekavējoties uzzināt un īstenot apdraudējuma gadījumā. Tas attiecas arī uz patvertnēm.

Uzrunā Valsts prezidents norādīja uz nepieciešamību izbeigt ekonomiskos sakarus ar Krieviju. "Tā nauda, ko mūsu uzņēmumi cer nopelnīt, mums labklājību nenesīs. Katrs cents ir atbalsts Krievijas karadarbībai. Jābeidz Krievijas kara mašinērijas finansēšana, importējot Krievijas graudus. Sankciju apiešana ir atbalsts Krievijas patmīlībai un agresijai. Tas nav tikai valdības vai valsts varas, bet arī Latvijas uzņēmumu un sabiedrības morālās izvēles jautājums. Aizliegumi daudz nepalīdzēs, ja visi kopā nerīkosimies. Es neesmu naivs. Tas nenotiks uzreiz, bet ir jāsāk," uzsvēra Rinkēvičs.

Uzrunā Valsts prezidents arī mudināja Latviju turpināt būt Ukrainas stingrajam plecam un sabiedrotajam visās starptautiskajās organizācijās.

"Mēs turpināsim atbalstīt Ukrainas centienus rast taisnīgu mieru. Gan turpinot aktīvi iestāties par starptautiskā tribunāla izveidi ANO paspārnē, lai nodrošinātu Krievijas vadības atbildību, gan sadarbojoties ar starptautiskajām organizācijām, lai atgrieztu nolaupītos Ukrainas bērnus," sacīja Rinkēvičs.

Tāpat viņš pauda, ka, atbalstot Ukrainu, mēs sargājam savu brīvību, un tas mums ir jādara, cik spējam un vēl vairāk.

"Esam atbalstījuši Ukrainu jau no pirmās dienas. Bet, lai uzvarētu, Ukrainai nepieciešams mūsu atbalsts arī turpmāk. Gan darbos, gan vārdos. Nav iespējams brīvību sargāt pārāk daudz. Jo bez brīvības mums nebūs iespējas izvēlēties pagurt. Bez brīvības mums nebūs vispār nekādas izvēles. Tāpēc aicinu – saņemties, nepagurt un darīt tagad! Rīkoties tagad," aicināja Valsts prezidents.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!