Foto: Valsts kanceleja
Bijušajam premjerministram Valdim Dombrovskim (V) Eiropas Komisijā ticis viens no sarežģītākajiem posteņiem, uzskata Latvijas Universitātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Kā uzsvēra Skudra, no Dombrovska, kuram uzticēts viceprezidenta amats, atbildot par monetāro politiku un sociālo dialogu, būs jāsagaida talantīga un meistarīga darbošanās, savā nozarē sadarbojoties ar pretēju politisko pārliecību piekritējiem. Ņemot vērā to, ka Dombrovskis ir konservatīvs politiķis, viņam būs jārod kopsaucēji ar sociālistiem un sociāldemokrātiem par eirozonas un Eiropas Savienības ekonomikas tālāko attīstību, norādīja Skudra.

Dombrovskim piedāvātais viceprezidenta postenis liek domāt par Eiropas Komisijas (EK) nākamā prezidenta Žana Kloda Junkera aprēķinu par to, ka Dombrovskis varētu panākt kompromisus par sociālajiem un ekonomiskajiem jautājumiem starp dažādus redzējumus pārstāvošiem politiķiem.

Skudra uzskata, ka Junkera pārliecību par to, ka tieši Dombrovskis varētu būt tas, kurš spēs sekmīgi rast kompromisus šajos jautājumos, varētu stiprināt Dombrovska demisija, kas Latvijā vērtēta ļoti pretrunīgi. Tas apliecinājis, ka Dombrovskis spēj sadarboties ļoti sarežģītās politiskās situācijās un rast kompromisus un labus risinājumus.

Sekmīgs Dombrovska darbs viceprezidenta amatā veicinās Latvijas kā valsts tēlu, autoritāti un atpazīstamību, nerunājot par paša personīgo reputāciju, spriež Skudra. "Rietumeiropas sabiedrības daļā, kurā joprojām nezina, kur īsti atrodas Latvija, viņš nostiprinās skaidru priekšstatu par tādu Latviju un tās ekonomiku, pret kuru var izjust zināmu cieņu un respektu," uzskata Skudra.

Latvijas interesēs būtu eirozonas problēmu risināšana, jo eiro valūtas svārstības var negatīvi ietekmēt katra indivīda labklājību.

Svarīgi, lai Dombrovskis nāk klajā pats ar savām idejām un iniciatīvām, tomēr Junkers jau noteicis turpmāko darbu gan komisijā, gan katram viceprezidentam atsevišķi.

Junkers liekot cerības uz komisiju un katru viceprezidentu ES un eirozonas tēla maiņas veicināšanai. Viņš uzsvēris, ka jāpanāk uzskata, ka ES un eirozona ir elites projekts, maiņa, norādīja Skudra.

Tāpat Junkers vēloties pēc iespējas ātrāk atrisināt jauniešu bezdarba problēmu, jo jaunieši jūtas lieki - ne tikai savā nacionālajā sabiedrībā, bet arī atsvešinās no ES.

Par Junkera izvirzītajiem mērķiem būs jācīnās gan komisijai, gan Dombrovskim personīgi, pārliecināts Skudra. Tāpēc svarīgi, lai komisija jau no paša sākuma spēj piedāvāt reālistiskas idejas.

Maz ticams, ka Junkers būtu Dombrovski izvēlējies, ja neticētu tam, ka Dombrovskis spēj izpildīt Junkera uzstādījumus. Skudra ir pārliecināts, ka Dombrovskim, ieskatoties optimistiskā tālākā nākotnē un ņemot vērā viņa vecumu, veiksmīgs darbs EK paver ļoti labas nākotnes perspektīvas.

Jau ziņots, ka EK nākamais prezidents Žans Klods Junkers paziņoja par komisāru portfeļu sadalījumu jaunajā komisijā, kurā Dombrovskim ticis viens no viceprezidenta amatiem. Dombrovskim līdz ar EK viceprezidenta amatu uzticēta atbildība par Eiropas Savienības eiro un sociālā dialoga nozari.

Eiropas komisāru kandidātu noklausīšanās Eiropas Parlamentā tiek plānota septembra beigās un oktobra sākumā, bet Eiropas Parlamenta balsojums par jaunās Eiropas Komisijas apstiprināšanu - oktobra otrajā pusē. Paredzēts, ka jaunā Eiropas Komisija sāks darbu 1.novembrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!