Foto: AP/Scanpix/LETA

ANO Cilvēktiesību komisāra birojs ir ieguvis pierādījumus, ka Krievijas karavīri no 2023.gada decembra līdz 2024.gada februārim varētu būt nogalinājuši vismaz 32 Ukrainas karagūstekņus.

Biroja oficiālajā tīmekļa vietnē publicētajā ziņojumā teikts, ka ANO eksperti ir saņēmuši neatkarīgu apstiprinājumu par vismaz trim šādiem gadījumiem, kuros nogalināti septiņi ukraiņu karavīri, kas bija rīcībnespējīgā stāvoklī.

ANO birojs norāda, ka nogalināto ukraiņu gūstekņu skaits ir "ievērojami lielāks nekā jebkurā iepriekšējā periodā".

Savā ziņojumā viņi apraksta gadījumus, kad gūstekņi tika nogalināti pēc ieroču nolikšanas vai nopratināšanas laikā.

Ziņojumā arī sīki aprakstīta spīdzināšana, kurai Krievijas karavīri pakļauj sagūstītos Ukrainas karavīrus, tostarp sišana, elektrošoks, nāvessoda imitēšana un seksuāla vardarbība. Dažos gadījumos gūstekņiem lika dziedāt Krievijas himnu, neļāva gulēt vai aizliedza izmantot tualeti.

"Praktiski katrs ukraiņu gūsteknis, ar ko mēs runājām, aprakstīja, kā Krievijas karavīri vai amatpersonas viņus spīdzināja apcietinājumā, sita, izmantoja elektrošoku, piespieda atrasties neērtās pozās un pakļāva imitētai nāvessoda izpildei. Vairāk nekā puse no viņiem tika pakļauti seksuālai vardarbībai," pavēstīja ANO novērošanas misijas vadītājs Ukrainā Daniels Bells.

Ukraiņi notriekuši desmit no 13 krievu droniem "Shahed"

Ukraiņu karavīri notriekuši desmit no 13 trieciendroniem "Shahed", ko naktī uz trešdienu uz Ukrainu raidījusi Krievija, pavēstīja Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Naktī Ukrainas armija un monitoringa kanāli ziņoja par šahediem, kas lidojuši no ziemeļu virziena uz Sumu, Harkivas un Poltavas apgabaliem.

Pagaidām nav informācijas par to, kur trāpījuši trīs nenotriektie šahedi.

Attiecībā uz situāciju frontē ģenerālštāba ziņojumā teikts, ka pēdējās diennakts laikā situācija būtiski nav mainījusies.

Krievijas karaspēks turpina vērst spiedienu uz ukraiņu aizsardzību ziemeļos, Kupjanskas un Limanas virzienā, Bahmutas rajonā, uz rietumiem no Avdijivkas un vairākos sektoros dienvidu frontē.

Ukraina: Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 439 190

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz trešdienas rītam sasnieguši 439 190 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 1030 iebrucēji.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma 2022.gada 24.februārī krievi zaudējuši 6904 tankus, 13 216 bruņutransportierus, 10 931 lielgabalu un mīnmetēju, 1019 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 728 zenītartilērijas iekārtas, 347 lidmašīnas, 325 helikopterus, 8578 bezpilota lidaparātus, 2015 spārnotās raķetes, 26 kuģus un ātrlaivas, vienu zemūdeni, 14 539 automobiļus un autocisternas, kā arī 1794 specializētās tehnikas vienības.

Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

Kijivā dzīvo 400 000 iekšzemē pārvietoto personu

Kijivā šobrīd dzīvo vairāk nekā 400 000 valsts iekšzemē pārvietoto personu, pavēstīja Ukrainas parlamenta cilvēktiesību komisārs Dmitro Lubinecs.

"Atbilstoši mūsu datiem Kijivas pilsētā ir vairāk nekā 400 000 Ukrainas pilsoņu, kam ir iekšzemē pārvietotas personas statuss," sanāksmē Kijivas administrācijā sacīja amatpersona.

Neraugoties uz lielo pārvietoto personu skaitu, Kijivā nav atbalsta programmas šai iedzīvotāju kategorijai, norādīja Lubinecs.

"Esmu ceļojis daudzos Ukrainas reģionos, un tas ir kā likums, ka vienmēr tiek radītas programmas reģionālā līmenī, tiek pieņemtas atbalsta programmas ar finanšu resursiem," sacīja amatpersona.

"Vai kas tāds tiek darīts visos Ukrainas reģionos? Nē. Piemēram, es būtu pārsteigts, ja šāda programma būtu Kijivas pilsētā," atzina Lubinecs.

Kopumā Ukrainā ir 4,9 miljoni iekšzemē pārvietoto personu, 2,6 miljoni saņem finansiālu atbalstu.

"Diemžēl, sākot ar 1. martu, mēs redzēsim, ka liels daudzums cilvēku - atbilstoši mūsu aplēsēm vairāk nekā miljons cilvēku - pārtrauks saņemt šādu atbalstu," norādīja tiesībsargs.

"Mēs saprotam, ka mums nav pietiekamu līdzekļu, lai segtu visas izmaksas. Mēs atbalstām valdības centienus apzināt cilvēkus, kam tiek sniegts finanšu atbalsts. Tajā pat laikā mēs būsim kategoriski pret to, ka vismazāk aizsargātās Ukrainas pilsoņu kategorijas ar iekšzemē pārvietotas personas statusu zaudē šādu atbalstu," uzsvēra Lubinecs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!