Foto: AFP/Scanpix

Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas (OPCW) eksperti, kas ieradušies Sīrijā inspicēt un iznīcināt valsts ķīmisko ieroču krājumus, savā darbā guvuši "iedvesmojošu sākotnējo progresu", atsaucoties uz ANO, vēsta raidsabiedrība BBC.

Sīrijas valdības trešdien iesniegtie dokumenti "izskatās cerīgi", norāda ANO pārstāvji. "Ekspertu līmenī ir laba sadarbība ar Sīrijas amatpersonām, lai saprastu OPCW un ANO komandai iesniegto materiālu," skaidro ANO pārstāvis Martins Nesirkijs.

Ekspertu sākotnējais uzdevums ir kārtīgi iepazīties un pārbaudīt Sīrijas iesniegtos materiālus un diagrammas, kā arī jāsaņem "atbildes uz vēl neatbildētiem jautājumiem".

Pārbaudes pašos objektos ieplānotas uz nākamo nedēļu. Tomēr laika grafiks ir atkarīgs no trešdien sāktajām sagatavošanās sarunām ar Sīrijas ekspertiem, teikts ANO paziņojumā.

Deviņpadsmit atbruņošanās eksperti, ar mērķi realizēt ANO Drošības padomē apstiprināto Sīrija ķīmisko ieroču iznicināšanas plānu, Damaskā ieradās otrdien. Nedēļas laikā Sīrijā ieradīsies vēl viena inspektoru komanda.

Sākotnējais uzdevums ir nokārtot praktiskās lietas, lai nodrošinātu ieroču un aprīkojuma iznīcināšanu. Detaļas par inspektoru ikdienas darbu netiek atklātas.

Jau vēstīts, ka Krievijas un ASV panāktā vienošanās par Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu vismaz uz laiku ir novērsusi ASV solīto militāro triecienu Sīrijai, lai sodītu režīmu par 21. augustā notikušu ķīmisko uzbrukumu, kurā Vašingtona apsūdz oficiālo Damasku, kas savu vainu kategoriski noliedz.

Šī ir pirmā reize, kad Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijai (OPCW) lūgts iznīcināt valsts ķīmisko ieroču arsenālu kara laikā. Inspektorus sagaida biedējošs uzbrukums, paredz korespondenti.

Septiņi no 19 deklarētajiem ķīmisko ieroču objektiem atrodas kaujas zonās, norādīja Sīrijas Ārlietu ministrija. Piekļūt šīm vietām varētu būs sarežģīti, varētu būt nepieciešami lokāli pamieri ar vietējām nemiernieku grupām, paredz BBC korespondents Beirūtā Džims Muirs.

Daļa ķīmisko ieroču krājumu tiks savākti un iznīcināti ārpus valsts, bet daļa koncentrēta noteiktās vietās un likvidēta Sīrijā. Tam jābūt izdarītam līdz 2014. gada vidum. 

Sīrija OPCW nesen iesniedza ziņojumu par saviem ķīmisko ieroču krājumiem, kā to paredz vienošanās. Tiek uzskatīts, ka valstī ir vairāk nekā 1000 tonnu zarīna, sinepju gāzes un citas aizliegtas vielas.

ANO ekspertu ziņojums liecina, ka 21. augusta uzbrukumā pie  Damaskas izmantots zarīns, kas šauts ar zeme - zeme raķetēm. ASV dati liecina, ka minētajā uzbrukumā bojā ir gājuši vairāk nekā 1400 cilvēku. Francija un ASV uzskata, ka ANO ziņojums, kurš gan nenosaka uzbrukumā vainojamo pusi, skaidri norāda uz Sīrijas režīma atbildību.

Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu. 

Pret Asadu karojošo spēku pusē netrūkst arī radikāli islāmistu kaujinieki un ar starptautisko teroristu tīklu "Al Qaeda" saistīti grupējumi. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!