Foto: AFP/Scanpix
Pārtikas un zāļu administrācija (FDA) mākslīgi radītos transtaukus atzinusi par kaitīgiem cilvēku veselībai un tāpēc aizliegs to lietošanu pārtikā.

Transtauki jeb daļēji hidrogenētie jeb cietinātie augu tauki "vairs netiek uzskatīti par nekaitīgiem", teikts FDA paziņojumā.

Pēc regulatora aplēsēm, transtauku aizliegums ASV katru gadu novērstu 7000 nāves gadījumus un 20 000 sirdslēkmes.

FDA šonedēļ izsludināja 60 dienu konsultāciju periodu par transtauku aizliegšanas plānu, kas paredz pakāpeniski izslēgt transtauku nonākšanu uzturā.

"Kaut arī potenciāli kaitīgo mākslīgo transtauku lietošana uzturā pēdējos divdesmit gados ASV ir gājusi mazumā, pašlaik pārtikas produktos transtauku saturs saglabā būtisku risku sabiedrības veselībai," norādīja FDA komisāre Margarēte Hamburga.

Ja FDA veiksmīgi izdosies ieviest aizliegumu, aterosklerozi veicinošie mākslīgi radītie daļēji cietinātie tauki tiks klasificēti kā pārtikas piedeva un tos būs aizliegs izmantot pārtikā, izņemot oficiāli apstiprinātos gadījumos.

Šis lēmums neattiecas uz pārtikas produktiem, kuros transtaukskābes rodas dabiskā ceļā - nelielā daudzumā noteiktos gaļas un piena produktos.

Mākslīgi radītie transtauki tiek pielietoti daudzos pārtikas pusfabrikātos, konditorejas izstrādājumos un restorānos, lai pagarinātu pārtikas derīguma termiņu un uzlabotu produktu garšu. Transtauki tiek radīti augu eļļai pievienojot ūdeņradi, mainot to molekulāro uzbūvi un padarot cietākus.

Taču uztura eksperti norāda, ka transtauku lietošana uzturā veicina sirds un asinsvadu slimības izraisošo aterosklerozi , pat lielākā mērā nekā piesātinātie tauki.

Transtauku lietošana uzturā palielina zema blīvuma lipoproteīna jeb "sliktā" holesterīna līmeni asinīs, palielinot koronārās sirds slimības risku, teikts FDA paziņojumā. Pētījumos secināts, ka transtauki nekādā veidā neatstāj pozitīvu iespaidu uz veselību un nav iespējams noteikt nekaitīgu līmeni transtauku daudzuma lietošanai uzturā.

Virkne ražotāju brīvprātīgi ir atteikušies no transtauku lietošanas savos produktos, kas ASV saistīts ar 2006.gadā ieviesto prasību uz pārtikas iepakojumiem norādīt transtauku daudzumu produktā.

Ņujorkas pilsēta un vēl vairākas vietējās pašvaldības jau ir ieviesušas transtauku aizliegumu.

Tomēr cietinātie tauki ir saglabājušies pārtikas pusfabrikātos, tostarp mikroviļņu krāsnī gatavojamā popkoronā un saldētās picās, kā arī tie tiek lietoti restorānos, kas izmanto transtaukus fritēšanai.

FDA dati liecina, ka transtauku lietošana uzturā ASV Samazinājusies no 4,6 gramiem dienā 2003.gadā līdz aptuveni vienam gramam dienā 2012.gadā.

Amerikas Sirds asociācija atzinīgi novērtēja FDA lēmumu, norādot, ka tas ir būtisks solis cīņā ar sirds un asinsvadu slimībām, jo pierādījumi gadu gaitā ir apliecinājuši šo rūpnieciski radīto tauku kaitējumu veselībai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!