Foto: AFP/Scanpix
Ziemeļkorejā šomēnes nāvessods publiski izpildīts aptuveni 80 cilvēkiem, vairumam - par Dienvidkorejas televīzijas pārraižu skatīšanos, pirmdien vēsta Dienvidkorejas laikraksts "JoongAng Ilbo".

Nāvessodu izpildīšana notikusi 3.novembrī septiņās Ziemeļkorejas pilsētās. Vienā no tām nāvessodu izpilde notikusi stadionā, kurā bijuši sadzīti aptuveni 10 000 skatītāju, arī bērni.

Lielākajai daļai notiesāto nāvessods piespriests par Dienvidkorejas televīzijas drāmu skatīšanos. Citiem - par Bībeles eksemplāru glabāšanu, Dienvidkorejiešu filmu izplatīšanu, vēl citiem - par pornogrāfijas izplatīšanu un prostitūciju, laikrakstam apliecinājis informācijas avots, kurš labi pārzina situāciju Ziemeļkorejas iekšpolitikā un nesen atgriezies no izolētās staļinistu valsts.

Kopš Ziemeļkorejas līdera amatā stājies Kims Čenuns, tik lielam skaitam cilvēku nāvessods publiski tiek izpildīts pirmo reizi.

"Režīmam acīmredzot ir bail par potenciālām izmaiņām cilvēku prātos, un tas profilaktiski cenšas cilvēkus iebiedēt," sacīja tīmekļa projekta "Ziemeļkorejas intelektuālā solidaritāte" pārstāvis. Šajā tīmekļa projektā strādā daudzi pārbēdzēji no ziemeļiem. Tā informācijas avoti jau pirms dažiem mēnešiem ziņojuši, ka Phenjanas režīms gatavojas publiski izpildīt nāvessodus.

Neatļautu ārzemju filmu, it īpaši Dienvidkorejā tapušo, skatīšanās Ziemeļkorejā ir nopietns noziegums.

Tiesa gan, pēdējā laikā varasiestādēm kontrolēt ārzemju kino un televīzijas filmu nonākšanu Ziemeļkorejā kļūst arvien grūtāk, jo filmu ieraksti izolētajā valstī arvien biežāk tiek ievesti DVD diskos, zibatmiņās un mp3 atskaņotājos.

Kā Dienvidkorejas ziepju operām, tā arī ASV seriāliem, tādiem kā "Bīstamās mājsaimnieces", Ziemeļkorejā esot neliels, bet aizrautīgs interesentu pulciņš.

"Delfi" jau vēstīja, ka Ziemeļkorejā, domājams, notiek plaši cilvēktiesību pārkāpumi, kurus šogad sākusi izmeklēt īpaši izveidota ANO komisija. Izmeklētāji uzklausījuši stāstus par dažādām režīma zvērībām, kas spējušas saraudināt pat daudz pieredzējušo bijušo tiesnesi.

Uz soda nometnēs ievietotiem cilvēkiem režīms izmēģina arī ķīmiskos ieročus, pieļauj eksperti.

Augustā Dienvidkorejas mediji vēstīja, ka nāvessods izpildīts Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna bijušajai draudzenei. Savukārt pagājušajā gadā bijušais aizsardzības ministra vietnieks sodīts ar nāvi, saspridzinot viņu ar mīnmetēju, ziņoja mediji.

2012. gadā pasaulē, neskaitot Ķīnu, izpildīti 682 nāvessodi 21 valstī. Trīs ceturtdaļas kopējā skaita veido Irāna, Irāka un Saūda Arābija. Starp sodītajiem ir 30 sievietes, informē telekanāls "Al Jazeera".

Irākā nāvessodi parasti tiek izpildīti pakarot, bet notiesātie tiek nošauti Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE), Baltkrievijā, Ķīnā, Gambijā, Ziemeļkorejā, Taivānā un Jemenā.

AAE sodu izpilda tradicionālā šaušanas brigāde, Jemenā nogalināmo nogulda uz zemes, bet Baltkrievijā, Ķīnā un Taivānā notiesāto nogalina ar vienu šāvienu pakausī.

Nāvessoda izpildi pasaulē pavisam gaida aptuveni 30 000 cilvēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!