Foto: RIA Novosti/Scanpix

Sanktpēterburgas tiesa otrdien pret drošības naudu atbrīvojusi septiņus "Greenpeace" protesta akcijas lietā arestētos ārzemniekus.

Jau iepriekš pret drošības naudu bija atbrīvoti trīs "Greenpece" lietā aizturētie Krievijas pilsoņi.

Pavisam saistībā ar ekologu protesta akciju Barenca jūrā Krievijas varasiestādes septembrī aizturēja 30 cilvēkus.

Tiesas lēmums, kas daudziem sagādājis pārsteigumu, tomēr nenozīmē, ka aktīvisti varēs pamest Krieviju. Viņiem joprojām būs jāstājas tiesas prāvā saistībā ar apsūdzībām, par kurām viņiem draud daudzi gadi cietumā.

Brazīlijas pilsone Ana Paula Alminuhana Masiela, Jaunzēlandes pilsonis Deivids Džons Hausmans un Argentīnas pilsonis Migels Ernans Peress Orsi tiks atbrīvoti pret divu miljonu rubļu (32 000 latu) lielu drošības naudu, pavēstīja "Greenpeace".

Vēl tiesa otrdien nolēma pret drošības naudu atbrīvot Kanādas pilsoni Polu Ružicki, Polijas pilsoni Tomašu Dzemjančuku, Itālijas pilsoni Kristiānu D'Alesandro un Kamillu Speciali, kurai ir Itālijas un Argentīnas pilsonība.

Viņi ir pirmie "Greenpeace" lietā atbrīvotie ārzemnieki.

Iepriekš tiesa paziņoja, ka pret drošības naudu tiek atbrīvoti trīs "Greenpeace" lietā aizturētie Krievijas pilsoņi - kuģa ārste Jekaterina Zaspa, organizācijas preses sekretārs Andrejs Allahverdovs un fotogrāfs Deniss Siņakovs. Arī viņiem jāiemaksā divu miljonu rubļu drošības nauda.

Arestētajam Austrālijas pilsonim radistam Kolinam Raselam apcietinājuma termiņš pagarināts līdz 24.februārim.

"Greenpeace" preses pārstāve norādīja, ka ir neizpratnē par šādu tiesnešu lēmumu.

Viņa norādīja, ka organizācija ir savākusi pietiekami daudz naudas, lai lūgtu tiesu atbrīvot pret galvojumu visus 30 arestētos aktīvistus.

Rasela radinieki pieprasījuši Austrālijas valdībai spert diplomātiskus soļus, lai panāktu drīzāku viņa atbrīvošanu.

"Kolinam ir vajadzīga [Austrālijas ārlietu ministres Džūlijas] Bišopas palīdzība. Es uzskatu, ka viņai ir jālido uz Krieviju un jāpieprasa ārlietu ministram un Putinam, lai viņu atbrīvo," teikts aizturētā aktīvista sievas Kristijas paziņojumā.

30 ekologu kustības "Greenpeace" aktīvisti, kurus Krievija pēc protesta akcijas Barenca jūras ūdeņos septembrī arestēja un turēja ieslodzījumā Murmanskā, pagājušajā nedēļā tika nogādāti Sanktpēterburgā.

"Greenpeace" aktīvisti 18.septembrī Barenca jūrā mēģināja nokļūt uz uzņēmuma "Gazprom neftj šeļf" naftas ieguves platformas "Prirazlomnaja", lai tur sarīkotu protesta akciju pret naftas ieguvi Arktikā. Nākamajā dienā Krievijas robežsargi no helikoptera nokļuva uz aktīvistu kuģa "Arctic Sunrise" klāja. Pēc aizturēšanas "Arctic Sunrise" kapteinis atteicās vadīt kuģi. Tad kuģis tika aizvilkts uz Murmanskas ostu.

Aizturēto vidū ir seši Lielbritānijas un četri Krievijas pilsoņi, kā arī vēl 16 citu valstu, tostarp Argentīnas, Itālijas, Francijas un Austrālijas, pilsoņi.

Aizturētie sākotnēji tika apsūdzēti pirātismā, bet oktobra beigās Krievijas Izmeklēšanas komiteja paziņoja, ka apsūdzības pirātismā tiek pārkvalificētas uz apsūdzībām huligānismā.

"Gazprom" grasās 2014.gadā sākt naftas ieguvi no "Prirazlomnaja", norāda vides aizstāvju organizācija, brīdinot par naftas noplūdes draudiem dabas rezervātu teritorijā, kurā mīt polārlāči, valzirgi un sastopami retu sugu putni.

Novembra sākumā starptautiskais Jūras tiesību tribunāls Hamburgā sāka izskatīt Nīderlandes prasību pret Krieviju par "Arctic Sunrise" un tā apkalpes aizturēšanu. Krievija lietas izskatīšanu nolēmusi boikotēt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!