Foto: Publicitātes foto
Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs otrdien paziņoja, ka dosies uz Eiropas Savienības (ES) samitu Viļņā, tomēr asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar ES viņš parakstīs tad, kad tas būs Kijevas interesēs.

"Tiklīdz kā mēs sasniegsim šo līmeni, kas mums būs komfortabls, un kad tas atbildīs mūsu interesēm, kad mēs vienosimies par normāliem nosacījumiem, tad mēs runāsim par parakstīšanu. Kad tas būs - drīz vai ne tik drīz -, to rādīs laiks. Es gribu, lai šis laiks pienāk pēc iespējas ātrāk," sacīja Janukovičs.

Eiropas standartu ieviešanai Ukrainā ik gadu būtu vajadzīgi vismaz 20 miljardi dolāru (desmit miljardi latu), sacīja prezidents.

ES vēl 2010.gadā esot piedāvājusi Ukrainai 610 miljonus eiro (427 miljonus latu) tehniskās palīdzības formā, tomēr kā priekšnosacījumu tā pieprasījusi parakstīt vienošanos ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF).

"Trīs gadus pēc kārtas mums rādīja šo konfekti skaistā papīriņā, bet sacīja, ka jūs to saņemsiet, kad parakstīsies vienošanos ar SVF. Es negribu runāt rupji, bet nevajag mūs tā pazemot," sacīja prezidents.

Tostarp sarunām ar SVF nav bijis nekādu rezultātu, viņš atzina.

Ukrainas premjerministrs Mikola Azarovs otrdien atzina, ka Maskava aicinājusi Kijevu atlikt asociācijas līguma parakstīšanu ar ES.

Ukrainas parlaments ceturtdien nespēja vienoties par likumprojektu, kas ļautu notiesātajai ekspremjerei Jūlijai Timošenko doties ārstēties uz ārvalstīm. Pēc tam Ukrainas valdība paziņoja, ka aptur ES asociācijas līguma parakstīšanas sagatavošanas procesu.

Svētdien Kijevā vairāk nekā 100 000 cilvēku piedalījās demonstrācijā, protestējot pret šo valdības lēmumu. Mediji vēsta, ka tie ir lielākie protesti, kādi notikuši Ukrainas galvaspilsētā kopš 2004.gada Oranžās revolūcijas.

Protesta akcijas Kijevā un citās Ukrainas pilsētās turpinājās arī pirmdien un otrdien.

Solidarizējoties ar protestiem, Timošenko pirmdien pieteikusi badastreiku.

"Es paziņoju, ka sāku beztermiņa badastreiku, pieprasot, lai [prezidents Viktors] Janukovičs paraksta asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar ES," teikts ekspremjeres paziņojumā.

Viņa aicināja atbalstītājus rīkot plašas protesta akcijas, "lai Janukoviča autoritārā mafija nespētu traucēt mūsu vēsturiskajai, svētajai atkalapvienošanai ar mūsu īsto civilizēto ģimeni, no kuras mēs bijām nošķirti simtiem gadu".

"Ja 29.novembrī Janukovičs neparakstīs līgumu ar ES, noslaukiet viņu no Ukrainas sejas mierīgā un konstitucionālā ceļā kopā ar viņa politiskajām un korupcijas metastāzēm," aicina Timošenko.

ES paplašināšanās komisārs Štefans Fīle pirmdien apliecināja, ka ES ir gatava līdz piektdienas rītam gaidīt Ukrainas lēmumu par asociācijas līguma parakstīšanu.

"Mēs esam gatavi, un durvis ir atvērtas. Burtiskā nozīmē galīgais termiņš risinājumam ir piektdienas rīts. Jā, ir cerība uz parakstīšanu, un cerība, kā zināms, mirst pēdējā," sacīja komisārs.

"Es zinu par Ukrainas valdības lēmumu. Mēs zinām, ka atbilstoši Ukrainas konstitūcijai prezidents paraksta šāda veida līgumus. Šāda iespēja nepaveras katru otro dienu vai katru otro nedēļu. Tagad viss ir Ukrainas puses rokās, kas ir lūgusi pauzi," norādīja Fīle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!