Ukrainas Drošības dienests (UDD) publiskojis noklausītas sarunas, kurās prokrieviskie kaujinieki apstiprina, ka no Krievijas saņēmuši zenītraķešu kompleksu "Buk-M". Domājams, ka tieši ar "Buk" raķeti no kaujinieku kontrolētās teritorijas ceturtdien notriekta Malaizijas reisa MH17 pasažieru lidmašīna "Boeing 777".

Zenītraķešu komplekss no Krievijas piegādāts kopā ar visu ekipāžu. Pirmo reizi informāciju par to, ka promaskavisko kaujinieku rokās varētu būt "Buk" iekārta, UDD saņēmis 14. jūlijā, bet tad šīs ziņas nav izdevies pārbaudīt, vēsta aģentūra UNIAN.

17. jūlija izlūkošana uzzināja, ka "Buk-M" un ekipāža separātistu spēkiem nodota pie Suhodiļskas pilsētiņas. Tad iekārta pārvesta uz Doņecku un Pervomajsku. Kopā ar "Buk" saņemtas arī trīs pašgājēja artilērijas iekārtas "Gvozdika".

Pēc UDD sniegtajiem sarunu ierakstiem saprotams, ka Maskavai lojālie kaujinieki sagaida ne tikai tehniku un papildspēkus, bet vēlas arī uguns atbalstu no Krievijas teritorijas.

Ja neizdodas video noklausīties iegultā veidā, tad tas ir šeit.

Video: Ukrainā nofilmēta "Buk" pārvietošana.

Vēstīts, ka Doņeckas apgabalā Ukrainā ceturtdien avarējusi pasažieru lidmašīna "Boeing 777" ar aptuveni 300 cilvēkiem uz klāja, kas lidojusi no Amsterdamas uz Malaizijas galvaspilsētu Kualalumpuru. Ukrainas amatpersonas ir paziņojušas, ka lidaparāts notriekts ar pretgaisa aizsardzības raķeti "Buk", tajā vainojot prokrieviskos kaujiniekus.

ASV viceprezidents Džo Baidens ceturtdien žurnālistiem apliecināja, ka saskaņā ar ASV izlūkdienestu datiem lidmašīna ir notriekta ar zenītraķeti. Savukārt aģentūra AFP no kāda militāra avota ASV uzzinājusi, ka raķetes izšāvēji, visticamāk, bijuši prokrieviskie separātisti.

Paši prokrieviskie kaujinieki savu vainu noliedz. Krievijas prezidents Vladimirs Putins izteicies, ka atbildība par notikušo būtu jāuzņemas Ukrainai, jo tajā notiek nemitīga karadarbība

Tikmēr ASV administrācija uzskata, ka ukraiņu spēkiem nebija kapacitātes šajā reģionā notriekt 11 kilometru augstumā lidojošu lidmašīnu, vēsta CNN. ASV uzskata, ka Ukrainai arī nebija vajadzības šādi rīkoties, savukārt prokrieviskie separātisti šajā reģionā jau iepriekš notriekuši ukraiņu lidmašīnas.

Pasaules mediji arī pārraidījuši pārtvertās kaujinieku sarunas, kurā separātisti runā par to, ka ir notriekuši pasažieru lidmašīnu. Tiesa, mediji aicina pret šo ierakstu izturēties piesardzīgi, jo tā autentiskums nav apstiprināts.

Ukrainas austrumos, kur notiek pretterorisma spēku un prokrievisko kaujinieku cīņas, lidaparāti ir notriekti jau iepriekš. Pēdējais tāds gadījums bija 14. jūlijā Luhanskas apgabalā, kad tika notriekta Ukrainas armijas transporta lidmašīna "An-26".

Ukrainas aizsardzības ministrs Valērijs Heletejs toreiz pieļāva, ka lidaparāts tika notriekts ar jaudīgu raķeti no Krievijas.  

Ukrainas austrumu reģionos notiek sīvas kaujas. Drošības spēki pretterorisma operācijas ietvaros cīnās ar prokrieviskajiem kaujiniekiem, kuri reģionā darbojas jau no aprīļa. Mediji ziņo, ka kaujiniekiem ierodas papildspēki, kā arī kaujas tehnika un ieroči no Krievijas. Tiek uzskatīts, ka nemierus atbalsta Kremlis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!