Karadarbībā Ukrainā iznīcināta teju visa Krievijas Gaisa desanta karaspēka 76.Pleskavas divīzijas 1.rota. No 80 rotas karavīriem izdzīvojuši desmit, otrdien vēsta Pleskavas laikraksts "Pskovskaja Guberņija".

Laikraksta rīcībā nonācis divīzijas karavīru sarunu ieraksts, kas laikraksta izdevējam Ļevam Šlosbergam nodots ar nosacījumu, ka tiks saglabāta avota anonimitāte.

"Nav pamata apšaubīt nodoto materiālu autentiskumu," norāda laikraksts.

Kā secināms no sarunas atšifrējuma, 16.augustā rota no Krievijas nogādāta pāri robežai Ukrainā. 20.augustā, atrodoties svešas valsts teritorijā, desantnieki iznīcinājuši ukraiņu kontrolpunktu un bruņutehnikas grupu.

Tomēr tad pie Heorhijivkas pilsētciemata rota iekļuvusi spēcīgā artilērijas apšaudē. Viens no sarunbiedriem šādu iznākumu skaidroja ar to, ka kauju zonā darbojoties radioelektroniskās cīņas "amerikāņu brigāde". No 1.rotas 80 cilvēkiem izdzīvojuši desmit, pārējie gājuši bojā.

Bojāgājušo vidū bijis arī Leonīds Kičatkins, kura kapavieta tika uzieta kādā kapsētā netālu no Pleskavas 25.augustā.

Sarunbiedri izsaka pieņēmumus, ka dzīvību, iespējams, zaudējuši pat līdz 140 desantniekiem, jo runa nav par regulārajām, bet gan īpaši komplektētajām vienībām.

Vienā no sarunām dzirdams viens no izdzīvojušajiem desantniekiem, kurš stāsta, kā rota iekļuva apšaudē.

"Es nedaudz pavirzījos nostāk, bet pēkšņi dzirdu "bžžž" un es iekrītu pļavā. Saulespuķēs. Sākas apšaude, es pieceļos kājās, visi guļ. Puiši, kuri vēl bija, sāka bintēt. Es pie Leona pieskrēju, sāku bintēt, skatos, tur nav ko bintēt," sarunā, kurā rotas desantnieka necenzētā leksika ir cenzēta, saka izdzīvojušais.

Sarunā dzirdams, kā karavīrs saka – vadība liegusi runāt par to, kur rota devusies un kāds bijis tās mērķis. "Par to vispār aizliedza runāt," sacījis izdzīvojušais.

Otrajā sarunā tiek stāstīts par to, ka karavīriem tiek atņemti telefoni, kā arī par nogalinātu desantnieku, kuru kapavietu atrada netālu no Pleskavas, sievu, kurai "aizbāzta mute" pēc tam, kad viņa sāka runāt par nogalināto vīru.

Šlosbergs iepriekš ziņoja, ka bojāgājušo Pleskavas desantnieku radiniekus spiež klusēt par tuvinieku nāvi, draudot atņemt materiālos pabalstus.

Partijas "Jabloko" politiķis Šlosbergs ir Pleskavas apgabala likumdevēju sapulces deputāts. 29.augusta vakarā viņš Pleskavā tika piekauts. Deputātam tika konstatēts smadzeņu satricinājums, lauzts deguns, uz sejas un ķermeņa - zilumi.

Šlosbergs šo incidentu saista ar Pleskavas desantnieku nāves apstākļu izmeklēšanu.

Krievijas diversanti, algotņi un vietējo separātistu kaujinieki aprīļa vidū Ukrainas austrumos sāka sagrābt valsts iestāžu un milicijas nodaļu ēkas, kā arī citus stratēģiskos objektus. Reaģējot uz šiem notikumiem, Ukrainas varasiestādes izvērsušas pretterorisma operāciju.

Krievijas karaspēka regulārās daļas trešdien iebruka Ukrainas teritorijā un ieņēma Novoazovskas pilsētu Azovas jūras piekrastē. Piektdien krievu tanki jau bija pie Ukrainas Azovas jūras lielākās pilsētas Mariupoles.

Pēdējo divu mēnešu laikā karot uz Ukrainu nosūtīti 15 000 Krievijas karavīru un jau vismaz simts no viņiem karadarbībā zaudējuši dzīvību, pirmdien paziņoja Krievijas cilvēktiesību aizsardzības organizācijas.

Krievija februāra beigās okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu, bet martā to anektēja.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!