Foto: RIA Novosti/Scanpix
Pēdējos 15 Vladimira Putina valdīšanas gados Kremlī ir radīta varas vertikāle, kas principā pie varas sadales nepielaiž konkurentus. Lai gan noslepkavotais Boriss Ņemcovs bija viens no populārākajiem opozīcijas līderiem Krievijā, viņš nav vienīgais, kurš publiski izteicies un nostājies pret valdošo režīmu.

Varas monopols Krievijā novedis pie loģiska jautājuma – ja ne Putins, tad kurš cits? Portāls "rus.delfi.lv" atgādina par cilvēkiem, kuri bijuši un aizvien ir dumpinieki pret Putina vadīto politiku.

Foto: AFP/Scanpix

51 gadu vecs, neprecējies divu meitu un dēla tēvs. Šaha lielmeistars un pasaules čempions, kurš kopš 2005.gada aktīvi iesaistījies politikā un piedalījies dažādās kustībās, bet 2013.gadā pameta Krieviju, paziņojot par "cīņu ar Putinu starptautiskajā arēnā".

Viņš arī mēģināja iegūt Latvijas pilsonību, tomēr saņēma atteikumu. Piedalījies arī Krievijas prezidenta vēlēšanās, bet patlaban vada starptautisku cilvēktiesību aizsardzību fondu.

"rus.delfi.lv" prognoze:

Kasparovs ir spilgts opozicionārs, kurš agresīvi kritizē esošo varu Krievijā un dzīvo Horvātijā.  Ar šādām starta pozīcijām ir grūti cerēt uz veiksmi Krievijas politikā.


Foto: RIA Novosti/Scanpix

38 gadi, precējies, ir dēls un meita. Jurists, bijušais "Aeroflot" direktoru padomes loceklis, strādā vairākos uzņēmumos. Viņš īsteno aktīvu sabiedrisko darbību, kā arī iemantojis plašu popularitāti, pateicoties cīņai ar korupciju kā arī izdomājis mēmas par "Vienoto Krieviju" - "zagļu un krāpnieku partiju", kā arī kažoku glabātuvi valstij piederošās kompānijas "Krievijas dzelzceļi" prezidenta Vladimira Jakuņina privātmājā.

Viņš vada liberālās politiskās partijas "Progresa partija" centrālo padomi, piedalījies Maskavas mēra vēlēšanās 2013.gadā, kurās ieguvis 27,24% vēlētāju balsu. Viņš ir viens no pašiem aktīvākajiem protesta akciju rīkotājiem.

Pēdējos piecos gados viņš ir ticis iesaistīts vairākās administratīvās un krimināllietās, tostarp, saistībā ar ekonomiskiem noziegumiem, ko viņš pats uzskata par nepierādītiem un politisku pasūtījumu. Līdz šim tiesas viņam piespriedušas nosacītus sodus. Spilgts Navaļnija politiskās retorikas piemērs - viņa pēdējais vārds skandalozajā kompānijas "Yves Rocher" lietā.

"rus.delfi.lv" prognoze:

Navaļinijs - pats spilgtākais Krievijas opozīcijas "jaunā viļņa" līderis. Neskatoties uz lielajām problēmām ar tiesībsargājošajām iestādēm un tiesām (viņa brālim Oļegan piespriests reāls cietumsods "Yves Rocher" lietā), nav pamata uzskatīt, ka tuvākajā laikā viņš noies no politiskās skatuves. Tai pat laikā dadzus Krievijā dara uzmanīgus Navaļnija nacionālistiski iekrāsotā retorika (tādi lozungi kā "Pietiek barot Kaukāzu" un citi).


Foto: F64

33 gadi, precējusies, bērnu nav. Televīzijas raidījumu vadītāja, žurnāliste, sabiedriskā darbiniece. Viņas tēvs ir pazīstamais PSRS un Krievijas politiskais darbinieks un pirmais Sanktpēterburgas mērs Anatolijs Sobčaks, kura komandā savulaik bija tagadējais Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Opozicionāru rindās viņa tika ierakstīta pēc tam, kad 2011. un 2012.gadā piedalījās protesta akcijās, kā arī saistībā ar viņas romantiskajām attiecībām ar opozicionāru Iļju Jašinu. Tā kā Sobčaka ir ietekmīga persona medijos, viņas piedalīšanās "balto lentīšu kustībā" ieguva plašu rezonansi.

2012.gada jūnijā Sobčakas dzīvoklī notika kratīšana un tika paņemta iespaidīga naudas summa. Naudas līdzekļus gan viņai vēlāk atdeva, taču opozīcija palūdza viņai pašatstatīties, uz ko Sobčaka atbildēja, ka nepretendē uz protesta kustības vadošajiem posteņiem.  Vēlāk viņa šķīrās no Jašina un apprecējās ar izklaides industrijas darboni Maksimu Vitorganu.  Kopš tā laika viņa retāk piedalās protesta akcijās, koncentrējoties uz žurnālistes darbību. Slavenais jautājums Putinam preses konferencē 2014.gada decembrī:

"rus.delfi.lv" prognoze:

Ne politiskais aktīvists, taču vērtīgs Krievijas opozīcijas aktīvs - var publiski, visas valsts mērogā, atbalstīt tos cilvēkus, kurus mīl, vai arī to lietu, kurai tic.


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Udaļcovs ir 38 gadus vecs, precējies, ir divi dēli.  Viņš ir jurists un aktīvs politiskais darbinieks, kustības "Sarkanās jaunatnes avangards" līderis, daudzu protesta akciju organizētājs, viens no 2011. - 2013.gadā piedzīvotās protesta kustības vadītājiem. 2014.gada jūlijā Udaļcovs tika atzīts par vainīgu masu nekārtību organizēšanā un tika sodīts ar 4,5 gadu cietumsodu. Kopš tā laika publiskajā telpā par viņu nekas netiek minēts, arī ar publiskiem paziņojumiem par savu tālāko darbību Udaļcovs nav nācis klajā. 

"rus.delfi.lv" prognoze: 

Līdz atbrīvošanai no ieslodzījuma viņš nav cīnītājs.

Foto: Itar-Tass/Scanpix

Jašins ir 31 gadu vecs, neprecējies un bez bērniem. Viņš bija nogalinātā Borisa Ņemcova līdzgaitnieks, un arvien ir kustības "Solidaritāte" aktīvists, Krievijas Republikāniskās partijas "Tautas brīvības partija" ("RPR-PARNAS") politiskās padomes federālā biroja loceklis, bijušais partijas "Jabloko" biedrs (no partijas izslēgts). Jašins bijis viens no jaunatnes sabiedriskās kustības "Oborona" dibinātājiem, daudzkārt rīkojis dažādas provokatīvas akcijas. Arī viņš pats pēc paša vārdiem kļuvis par provokāciju upuri, proti, publiskoti it kā samontēti video, kuros viņš redzams, piedāvājot policistam kukuli un lietojot kokaīnu kailu meiteņu kompānijā. Vairākus gadus Jašinam bijušas attiecības ar Kseniju Sobčaku.

"rus.delfi.lv" prognoze: 

Jašins būs aktīvs krievu opozīcijas pārstāvis, tomēr viņam ir diezgan skandaloza reputācija un nosliece uz provokācijām, kas met ēnu uz visu viņa protesta kustību.

Foto: Vida Press
Čirikova ir 38 gadus veca, precējusies, viņai ir divas meitas. Uzņēmēja, sabiedriskā darbiniece un politiķe, apbalvota ar ASV apbalvojumu "Par drosmi". Čirikova kļuva pazīstama, kad sāka cīņu par Piemaskavas Himku meža saglabāšanu, ko ierēdņi paklusām grasījās iznīcināt. Vēlēšanās viņa bija Himku mēra amata kandidāte, tomēr ar 17,59% balsu viņa ierindojās otrajā vietā. Pēc tam Čirikova pārtraukusi politisko darbību. Pati viņa sevi neuzskata par politiķi un pieļauj, ka viņas kā opozīcijas līdera tēls radīts mākslīgi.

"rus.delfi.lv" prognoze:

 Diezin vai atkal ķersies pie politikas.


Foto: AFP/Scanpix

72 gadus vecs, precējies, ir dēls un meita.  Ļimonovs ir Krievijas rakstnieks un politiķis, nacionālistu kustības "Cita Krievija" līderis. 2011. gadā Ļimonova piekritēji nolēma viņu izvirzīt par Krievijas prezidenta kandidātu, taču Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija atteica viņa reģistrāciju.

"rus.delfi.lv" prognoze

Turpinās aktīvu opozīcijas darbu, taču pārlieku lielā agresija un radikālisms, kā to definē Kremlis,  Ļimonovam neļaus reģistrēt sevi arī turpmākajām vēlēšanām.

Foto: Reuters/Scanpix
Foto: Itar-Tass/Scanpix
Foto: EPA/LETA
Foto: Itar-Tass/Scanpix


Foto: AP/Scanpix

51 gads, precējies, ir trīs dēli un meita. Bijušais „Менатеп” bankas līdzīpašnieks, kādreizējais naftas kompānijas „ЮКОС” īpašnieks un vadītājs. Notiesāts par ekonomiskiem noziegumiem (pēc daudzu domām, lieta bija politiski motivēta), vairāk nekā 10 gadus pavadījis kolonijā Krievijā. Hodorkovski apžēlojis Krievijas prezidents Vladimirs Putins. 

Hodorkovskis dzīvo Šveicē, kur ieguvis uzturēšanās atļauju. Hodorkovska ieskatā, viņa īpašumu vērtība ir 100 miljoni ASV dolāru. Viņš paudis gatavību kļūt par Krievijas pagaidu prezidentu, lai īstenotu konstitucionālu reformu, kurā galvenais būs „prezidenta varas pārdalīšana par labu tiesai, parlamentam un pilsoniskajai sabiedrībai”.

Hodorkovskim ir pieredze darbā valsts labā – pagājušā gadsimta 90.gados viņš darbojās dažādās padomēs un komisijās. Viņam tāpat ir politiskā darba pieredze – viņš atbalstījis partijas „Jabloko” un Krievijas Federācijas komunistisko partiju. Patlaban viņš atbalsta sabiedrisko organizāciju „Atvērtā Krievija”, kuras mērķis ir pilsoņu intelektuālā potenciāla attīstīšana. Hodorkovskis atklāti politikā nedarbojas, taču pastāvīgi kritizē Krievijas varasiestādes.

"ru.delfi.lv" prognoze:

Potenciāli pats bīstamākais Krievijas varasiestāžu oponents uzsver, ka nedarbojas Krievijas politikā. Un tomēr pastāv viedoklis, ka tas nav uz ilgu laiku – Hodorkovskis visnotaļ var stāties kāda veidojuma priekšgalā, „ja viņu palūgs”.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!