Foto: AFP/Scanpix

Lai gan no Somijas tiek gaidīta palīdzība gadījumā, ja notiktu uzbrukums Baltijas valstīm, kad sākas runas par palīdzības sniegšanu Somijai, izskan tikai aicinājums tai iestāties NATO, intervijā Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR teica Somijas prezidents Sauli Nīniste, kurš otrdien ieradies valsts vizītē Igaunijā.

Šāda pieeja nav godīga, vizītes priekšvakarā sarunā ar ERR paziņoja Nīniste.

Viņš norādīja, ka Somijā pašlaik valda gaisotne, kad visi visu pārlieku interpretē, un gan viņa vizīte Maskavā, gan Vašingtonā tika kritizēta. Tomēr lielākā daļa cilvēku saprot, ka Somija ar Krieviju saglabā tik labas attiecības, cik labas ir iespējamas pašreizējā situācijā, bet, no otras puses, Somijas interesēs ir arī labu attiecību uzturēšana ar ASV, viņš klāstīja.

Uz jautājumu, vai Somija atsakās nostāties ASV vai Krievijas pusē, Nīniste atbildēja, ka "savā drošības politikā Somija ievēro principu, ka mēs aizsargāsim Somiju jebkādos apstākļos un mums būs diezgan būtiski resursi, lai to izdarītu. Mūsu resursi būs vismaz tik lieli, lai ikviens [agresors] domātu, ka būs plaša pretestība. Un vienlaikus ikviens var saskatīt Somijā labu partneri. Tajā pašā laikā mūsu ģeogrāfiskā atrašanās vieta ir tāda, ka mums atmaksājas izmantot diplomātiju tādā mērā, kādā to ir iespējams izmantot".

Nīniste arī atklāja, ka, esot Somijas prezidents, nav gatavs neņemt vērā valsts iedzīvotāju viedokli par dalību NATO, valstī būtu jārīko referendums par šo jautājumu.

"Lai Somijā kaut ko mainītu šajā jautājumā, ir jāmainās sabiedrības viedoklim. Tas arī ir saistīts ar, manuprāt, dīvainu apgalvojumu, ka nevajag neko prasīt iedzīvotājiem referendumā, jo cilvēkiem trūkst izpratnes un viņi sniegs nepareizas atbildes. Mums bija referendums par pievienošanos Eiropas Savienībai. Ņemot vērā pašreizējo situāciju, iestāšanos NATO es uzskatu par nozīmīgāku jautājumu," sarunā ar Igaunijas sabiedrisko raidorganizāciju sacīja Somijas prezidents.

Uz jautājumu, vai kara gadījumā Somija būtu gatava NATO karavīriem ļaut izmantot tās teritoriju Igaunijas un abu pārējo Baltijas valstu aizsardzībai, Nīniste norādīja, ka, "manuprāt, spekulēt par kara situāciju ir nepiemēroti".

"Protams, par šiem jautājumiem tiek runāts, bet tādu jautājumu publiska apspriešana ātri novedīs pie bezcerīgām spekulācijām un maldīgiem vērtējumiem. Ļaujiet man saistībā ar to norādīt divas lietas. Pirmkārt, tā dēvētās uzņēmējvalsts līgums, kas noslēgts ar NATO, nenoteic pilnīgi nekādas saistības. Otrkārt, mēs visu laiku dzirdam jautājumu, vai Somija palīdzētu, bet nekad neizskan piedāvājums, ka "mēs palīdzēsim Somijai". Un reakcija uz tādu neatbilstību ir pateikt, ka tā ir pašu kļūda - pievienojieties NATO, un mēs jums palīdzēsim. It kā somiem būtu pienākums palīdzēt, neskatoties uz to, ka esam tādi muļķi un neesam iestājušies NATO. Ne jau tā šī formula darbojas," paziņoja Somijas prezidents.

Nīniste valsts vizītē Igaunijā atrodas otrdien un trešdien.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!