Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija Korupcijas apkarošanas fonds ceturtdien publicēja apjomīgu pētījumu par Krievijas premjera Dmitrija Medvedeva iespējamu korupcijas impēriju.

Caur pietuvinātām personām, dažādiem uzņēmumiem un labdarības fondiem Medvedevs no sabiedrības acīm slēpis miljardiem vērtus nelegāli iegūtus īpašumus, apgalvo pētījuma autori.

Foto: Sputnik/Scanpix

Korupcijas pētniekiem izdevies ar dokumentiem un brīvi pieejamiem resursiem, tostarp paša Medvedeva "Instagram" kontu, saistīt ar šiem "labdarības fondiem" un lepnajiem īpašumiem pašu Medvedevu un tādas viņam pietuvinātas personas kā kursabiedru Iļju Jeļisejevu, sievu Svetlanu un Andreju Medvedevu, kurš esot premjera brālēns.

Pilna izmēra shēmu var apskatīt šeit.

Nauda, kas apgrozās starp fondiem un firmām, kuras saistīti ar slepenajiem īpašumiem, ir sasniegusi gandrīz 70 miljardus rubļu (1,14 miljardi eiro), noskaidrots pētījumā. Turpmāk apkopojam, ko Navaļnija fonds uzzinājis par iespaidīgākajiem īpašumiem, ko Medvedevs esot slēpis no sabiedrības acīm.

Muiža Piemaskavā

Ar Medvedavam pietuvinātām personām saistītajam fondam "Socgosprojekt" un tā meitas firmai pieder grezna muiža Piemaskavas ciematā Znamenskoe, kura apkārtnē ir pati dārgākā zeme Krievijā.

4,3 hektāru plašā īpašumā atrodas 3000 kvadrātmetru liela māja ar baseinu, garāžām, apsardzes posteni un 750 kvadrātmetru liela viesu māja.

Šis īpašums, kura vērtība pēc Navaļnija komandas aplēsēm ir pieci miljardi rubļu, esot oligarha un viena no Krievijas bagātākā cilvēka Ališera Usmanova dāvana Medvedevam, secināts pētījumā.

"Dzimtas ligzda" Kurskas novadā

Foto: Kadrs no video

Kurskas apgabala Mansurovu ciemā, kur kādreiz dzīvojis Medvedeva vecaistēvs un dzimis premjera tēvs, faktiski tukšā laukā uzcelta iespaidīga muiža ar grezniem dārziem apkārt.

Īpašumā atrodas aptuveni 1500 kvadrātmetru liela galvenā māja, viesu māja, sporta komplekss, dekoratīvais dīķis un divi helikopteru nolaišanās laukumi.

Īpašums oficiāli pieder agrokompleksam "Mansurova", kura direktoru padomes priekšsēdētājs ir arī citās shēmas iesaistītais Medvedeva kursabiedrs Iļja Jeļisejevs.

Par to, ka te mēdz uzturēties Medvedevs, intervijās ir stāstījis pats Jeļisejevs. Tāpat vietējie iedzīvotāji sakās zinām, ka te uzturoties premjers. Tiesa, pašu grezno māju neviens nav redzējis, jo to ieskauj augsta sēta un pa piebraucamo ceļu pārvietoties nav atļauts.

Savs labums no lepnā īpašuma ticis arī vietējiem – ciemā ir ievilkts gāzesvads, noasfaltēta iela, izremontēta skola un uzceltas divas svētnīcas.

Viena no tām – kapela, kas uzcelta precīzi tajā vietā, kur kādreiz atradusies Medvedeva vectēva māja, norādīts pētījumā. Agrofirmai līdzās lepnajai mājai pieder arī milzīgs lauksaimniecības komplekss, kura veidošana sākusies 2009. gadā pēc Medvedeva neoficiālās vizītes šajā vietā, norāda korupcijas pētnieki.

Agrokompleksam, kura vadībā iesaistīs premjera brālēns Andrejs Medvedevs, piederot 27 tūkstoši hektāru zemes, ir 3170 liellopu ganāmpulks, cūku audzēšanas komplekss ar 55 000 dzīvnieku un zirgaudzētava.

Vīnkopības bizness

Foto: Reuters/Scanpix

Ar Medvedeva uzticības personām saistītā fonda "Socgosprojekt" meitas uzņēmumam "Klinšainais krasts" (kura direktoru padomes priekšsēdētājs atkal ir Jeļisejevs) pieder plašs zemes gabals Krasnodaras novadā.

Šajos laukos pie Anapas 100 hektāru platībā tiek audzētas vīnogas. Navaļnija fondam nav izdevies gūt pierādījumus, ka pats Medvedevs būtu apciemojis šos vīna dārzus, taču premjers ir aktīvs vīnkopības nozares lobētājs.

Medvedevs, kurš iepriekš par šo ekonomikas nozari nav interesējies, 2011. gadā sācis iestāties par atvieglojumiem vīna biznesam. 2013. gadā ar Medvedevs panāca, ka vīns tiek uzskatīts nevis par alkoholu, bet lauksaimniecības produktu, atgādināts pētījumā. Vēlāk valdība, apejot visus likumus, iniciēja atļauju televīzijā reklamēt pašmāju vīnu. Nozare arī ieguva tiesības regulēt vīna minimālo cenu.

2014. gada maijā Medvedevs Krasnodarā organizēja vīnkopībai veltītu sanāksmi, kurā solīja nozarei subsīdijas un valsts atbalstu.

Atpūtas māja Sočos

Foto: Publicitātes foto

Vēl vienai ar Medvedeva tuvāko loku saistītai organizācijai "Ziemas olimpisko sporta veidu atbalsta fonds" pieder mīklains objekts, kas iekļauts federālajā programmā, gatavojoties Soču olimpiskajām spēlēm.

Taču tā nav ne viesnīca ne sporta zāle, un tur nav uzņemti olimpisko spēļu dalībnieki. Oficiāli šo objektu sauc "Oficiālo viesu uzņemšanas māja".

Četru hektāru īpašumā pie Psehako grēdas atrodas 4000 kvadrātmetru liela rezidence. Par šo grezno īpašumu un tā iespējamo saistību ar Medvedevu mediji ir ziņojuši jau iepriekš, un internetā bija noplūdušas arī kompleksa fotogrāfijas.

Pie mājas atrodas 1000 kvadrātmetru plašs spa komplekss ar saunām, tvaika istabām, atrakciju baseiniem un pat kāds objekts ar nosaukumu "Iespaidu duša". Oficiālajos dokumentos kompleksam ir piešķirta 2,6 miljardu rubļu vērtība, taču Navaļnija fonds uzskata, ka patiesībā tie ir vismaz septiņi miljardi rubļu.

Interesanti, ka par šī objekta celtniecību ar Medvedeva saistītā fondu "Dar" darbinieki saņēmuši valsts apbalvojumus par ieguldījumu olimpisko spēļu sagatavošanā. Fonds "Dar" bez šīs villas nekādus citus olimpisko objektus nav cēlis, atzīmēts ziņojumā.

Navaļnija fonds uzskata, ka šī rezidence ir celta speciāli Medvedeva vajadzībām. To, ka premjers tur regulāri viesojas, apliecina viņa "Instagram" ieraksti.

Māja ar liftu automašīnai

Foto: Publicitātes attēli

Vienam no svarīgākajiem Medvedeva koruptīvās shēmas fondiem "Dar" Medvedeva dzimtajā Sanktpēterburgā pieder vēsturiska māja Ņevas krastā pašā pilsētas centrā.

2009. gadā, kad grezno 18. gadsimta māju, kurā saglabājies arī vēsturiskais interjers, pārdeva par 740 miljoniem rubļu, medijiem radās intereses par zemo summu un labuma guvējiem.

Visus šos gadus labdarības fonds "Dar" māju remontēja, līdz 2016. tā nodota ekspluatācijā. Elitārajā mājā atrodas 29 dzīvokļi, baseini, spa kompleksi, garāžas. Dažos dzīvokļos ir pat lifts automašīnai, ar kuru braucējs, neizkāpjot no auto, no pazemes stāvvietas var nokļūt uzreiz dzīvoklī.

Vienā no dzīvokļiem, saskaņā ar oficiālajā interneta vietnē publicēto informāciju, ir parādes marmora kāpnes, marmora kamīns, iekšējais lifts un personāla telpas ar atsevišķu ieeju.

Navaļnija pētījumā norādīts, ka nav zināms, kas notiks ar dzīvokļiem un kurš tajos dzīvos.

Divas jahtas ar nosaukumu "Fotinija"

Foto: Publicitātes attēli

Navaļnija Korupcijas apkarošanas fondam izdevies uzzināt par divām jahtām, kas pieder Kiprā reģistrētai ofšoru kompānijām (iesaistīts Medvedeva kursabiedrs Jeļisejevs).

Abas jahtas redzētas noenkurotas pie Medvedeva slepenās vasarnīcas Ivanovas apgabala Pļosā, par kuras eksistenci Navaļnija fonds ziņoja jau iepriekš.

Viena no tām ir "Princess 85 MY" modeļa jahta ar nosaukumu "Fotinija". Tās cena ir aptuveni pieci miljoni dolāru. Otra, kuru arī sauc "Fotinija" ir daudz jaunāka un dārgāka – 11 miljonu dolāru vērtā "Princess 32M". Krievijā tā ievesta 2015. gada vasarā.

Ziņojumā izcelts, ka "Fotinija" ir baznīcas vārds krievu vārdam Svetlana. Tā sauc arī Medvedeva sievu.

Kuģniecības reģistru dati liecina, ka šīs jahtas vairākas reizes kuģojušas uz Pļosu, kā arī devušas izbraucienos Sanktpēterburgas un Maskavas apkārtnē. Pēterburgā jahta bāzējas Centrālajā jahtklubā, bet Maskavā – Karaflotes sporta klubā, norādīts pētījumā.

Korupcijas apkarotāji noskaidrojuši, ka 2015. un 2016. gada jūlijā ofšoriem piederošā jahta atradusies Sanktpēterburgas centrā Ņevā, kad tur notika ikgadējais krāšņais pasākums "Sārtās buras". Oficiāli pasākuma laikā jebkāda kuģošana šajā vietā ir aizliegta.

Savukārt fotogrāfijas Medvedeva "Instagram" kontā liecinot, ka viņš pats atradies uz jahtas šo pasākumu laikā.

Aculiecinieku fotogrāfijas tikmēr uz salūta fona upē saskatāms jahtas siluets.

Vīnogu lauki Itālijā

Foto: Reuters/Scanpix

Ofšors "Furcina LTD", kuram pieder Medvedeva jahtas, 2012. gadā Toskānas reģionā Itālijā par gandrīz 10 miljoniem dolāru iegādājās vīnogu audzēšanas un vīna ražošanas kompāniju "Fatoria Della Aiola", teikts korupcijas apkarotāju ziņojumā.

Pirkums ietver miljona kvadrātmetru plašus vīnogu stādījumus, olīvkoku audzes un mežu, kā arī ražošanas telpas un senu villu ar 30 istabām.

Kompānijas interneta vietnē ir norādīts, ka uzņēmumu 2012. gadā nopirkuši krievu uzņēmēji, kuri sākuši pamatīgu atjaunošanu. Vīnsaimniecība tika nopirkta 2012. gada jūnijā. Trīs mēnešus pirms tam Toskānā atpūtās Medvedeva sieva Svetlana, kuras dēļ viesnīca pat slēgta pārējiem apmeklētājiem, atzīmēts ziņojumā.

Kamēr Medvedeva sievas vizīte Toskānā nepierāda to, ka viņa būtu pati devusies izlūkot pirkumu, ar Medvedevu šo darījumu saista citas nianses.

Par vīnsaimniecības direktoru 2012. gadā iecelts krievs Sergejs Stupņickis – tas pats kungs, kurš iepriekš bija direktors Krasnodaras vīna lauku apsaimniekotājam "Klinšainais krasts".

Ar pilnu Navaļnija ziņojumu, tā niansēm un citiem Medvedeva darījumiem var iepazīties šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!