Foto: Reuters/Scanpix

Turcija prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana vadībā ir uzgriezusi muguru dalībai Eiropas Savienībā (ES), vismaz pagaidām, paziņojis ES paplašināšanas komisārs Johanness Hāns.

"Visiem ir skaidrs, ka vismaz pašreiz Turcija virzās prom no Eiropas perspektīvas," intervijā ziņu aģentūrai "Reuters" norādīja Hāns.

"Mūsu attiecību fokusā jābūt kaut kam citam," viņš piebilda.

ES ārlietu ministri pagājušajā nedēļā tikās Maltā, kur Francija un Vācija atbalstīja ideju par jaunu vienošanos ar Ankaru, kas balstītos uz sadarbību tirdzniecībā un drošības jautājumos.

"Mums jāraugās, kas būtu darāms nākotnē, vai varam atsākt kaut kāda veida sadarbību," sacīja komisārs, piebilstot, ka ekonomikas jautājumiem veltītas tikšanās ar Turciju viņam nav bijušas kopš pērnā gada janvāra.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti pagājušajā nedēļā aicināja oficiāli apturēt sarunas ar Turciju par iestāšanos blokā. Vairāki deputāti norādīja, ka Turcija neatbilst demokrātijas kritērijiem, lai to varētu uzskatīt par kandidātvalsti, kur nu vēl dalībvalsti.

Hāns paziņoja, ka līdz nākamā gada sākumam ES dalībvalstu valdībām iesniegs ziņojumu, lai skaidri noteiktu Turcijas statusu.

Vilcināšanās Turcijas jautājumā liecina, ka ES valstis nevēlas sarūgtināt Ankaru, ņemot vērā tās lomu migrantu plūsmas ierobežošanā, apliecināja diplomāti.

Tomēr Hāns norādīja, ka situācija Turcijā – preses brīvības ierobežošana, cilvēku masveida ieslodzīšana, pilsoņtiesību ierobežošana – padara Turcijas iestāšanos ES neiespējamu.

Komisārs uzsvēra, ka ES noteikumi nav apspriežami, un ES "neatkabinās cilvēktiesību situāciju" no pārējām sarunām.

"Nav tādas Turcijas demokrātijas versijas. Ir tikai demokrātija. Turku tautai ir tādas pašas tiesības dzīvot brīvībā kā eiropiešiem," sacīja Hāns.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!