Foto: AP/Scanpix

"Politiskie pamatjautājumi", kuru dēļ ANO klimata sarunas nonākušas strupceļā, "paliek neatrisināti", trešdien pēc iepriekš nepieteikta apmeklējuma grūtībās nonākušajās sarunās Polijā atzina ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

Cīņa pret klimata pārmaiņām "šodien ir dzīvības un nāves jautājums", 195 valstu ANO forumā, kura uzdevums ir dot jaunu enerģiju 2015. gada Parīzes klimata paktam, sacīja ANO ģenerālsekretārs.

"Pasaules acis ir pievērstas mums," sacīja Gutērrešs, kurš nebija plānojis atgriezties forumā, kura atklāšanas sēdē pirms desmit dienām viņš teica uzrunu.

"Izšķiežot šo iespēju, tiks apdraudēta mūsu labākā iespēja apturēt nekontrolējamās klimata pārmaiņas," brīdināja ģenerālsekretārs. "Tas būtu ne tikvien amorāli, tas būtu pašnāvnieciski."

Parīzes vienošanās ilglaicīgais mērķis ir samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu izmešus tā, lai noturētu globālo sasilšanu krietni zemāk par diviem grādiem pēc Celsija skalas salīdzinājumā ar līmeni, kāds bija pirms rūpnieciskās revolūcijas, un vienlaikus pielikt pūliņus globālās temperatūras kāpuma ierobežošanai ar 1,5 grādiem, tādējādi pēc iespējas samazinot klimata pārmaiņu sekas.

Divi grādi ir slieksnis, kuru pārkāpjot, kā uzskata zinātnieki, globālās sasilšanas visnegatīvākās sekas kļūs nenovēršamas.

Taču eksperti prognozē, ka vidējās temperatūras pieaugums līdz 2100. gadam var pārsniegt trīs grādus pēc Celsija, un aicina valdības pielikt lielākus pūliņus klimata izmaiņu ierobežošanai, nekā tās apņēmušās līdz šim.

Ziņojumā, kas tika sagatavots pēc ANO klimata jautājumu struktūras iniciatīvas, oktobrī tika secināts, ka Zemes temperatūras pieaugums jāierobežo līdz 1,5 grādiem, lai izvairītos no nekontrolējamas sasilšanas riska.

Tomēr sarunās vairākas valstis ASV un Saūda Arābijas vadībā nobloķējušas centienus apstiprināt ziņojumu, kuru vairākas jaunattīstības valstis uzskata par būtisku.

"Starpvaldību klimata pārmaiņu paneļa ziņojums par 1,5 grādiem ir pamats nākotnes soļiem attiecībā uz to, kas mums ir jādara," ziņu aģentūrai AFP sacīja Vanuatu ārlietu ministrs Ralfs Regenvanu.

Ziņojuma atzinumu atbalstīšana ANO foruma noslēgumā "mums ir sarkanā līnija", viņš piebilda.

Gutērrešs konferences svinīgajā atklāšanā sacīja, ka pasaule "nonākusi dziļās nepatikšanās ar klimata izmaiņām," un "daudziem cilvēkiem, reģioniem un pat valstīm tas jau tagad ir dzīvības un nāves jautājums."

"Mēs nesagaidīsim 2020. gadu ar to, kas tika solīts Parīzē," atzina Gutērrešs, vienlaikus uzsverot, ka Parīzē dotie solījumi ir nepietiekami.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!