Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Naktī uz pirmdienu beidzoties kandidatūru pieteikšanas termiņam pirms Ukrainas prezidenta vēlēšanām, aptaujās vadībā izvirzījies komiķis Volodomirs Zelenskis, kas valsts galvu spēlējis ukraiņu televīzijas seriālā, bet tagad reālajā dzīvē apsteidzis līdzšinējo favorīti Jūliju Timošenko, kā arī pašreizējo prezidentu Petro Porošenko.

Tomēr, ņemot vērā rekordlielo kandidātu skaitu, vēlēšanu iznākumu grūti prognozēt.

Kopumā cīņai par prezidenta amatu reģistrēti trīsdesmit kandidāti, aģentūrai AFP pavēstīja vēlēšanu komisijas pārstāvis, piebilstot, ka izvērtētas vēl 40 potenciālās kandidatūras.

40 gadus vecā Zelenska popularitāti veicinājusi plaši izplatītā neapmierinātība ar valsts politisko eliti un reformu lēno tempu.

Saskaņā ar dažādām aptaujām par viņu gatavi balsot 19 līdz 23% ukraiņu, kamēr bijusī premjerministre Timošenko un Porošenko no viņa atpaliek par dažiem procentpunktiem, dažādās aptaujās mainoties ar otro un trešo vietu.

Tomēr Kijevas Demokrātijas nama politikas eksperts Anatolijs Oktisjuks norāda, ka Zelenska atbalstītāji, kas vairumā ir gados jauni vēlētāji, ir politiski pasīvi un daudzi no viņiem tā arī neizies līdz balsošanas urnām.

Tāpēc Zelenska reāli iegūto balsu īpatsvars, domājams, būs zemāks, prognozē Oktisjuks.

Zelenskis popularitāti ieguvis, atveidojot prezidenta lomu televīzijas seriālā "Tautas kalps", taču viņa sāncenši norāda uz komiķa politiskās pieredzes trūkumu.

Tiek norādīts arī uz viņa saikni ar miljardieri Igoru Kolomoiski, kas pazīstams kā Porošenko konkurents un kuram pieder televīzijas kanāls, kas uzņēmis "Tautas kalpu".

Arī ASV vēstnieks Kurts Vokers pagājušajā nedēļā atzina, ka šobrīd ļoti grūti prognozēt, kurš vēlēšanās uzvarēs.

Tomēr Vokers uzsvēra, ka Vašingtona sadarbosies ar jebkuru demokrātiski ievēlēto Ukrainas līderi.

53 gadus vecais šokolādes ražošanas magnāts Porošenko kļuva par prezidentu 2014. gadā, kad tautas sacelšanās rezultātā tika gāzts prokrieviski noskaņotais valsts galva Viktors Janukovičs.

Viņš solīja valsti tuvināt Rietumiem, īstenot vērienīgas reformas un izskaust endēmisko korupciju.

Taču viņa kritiķi apgalvo, ka korupcija joprojām zeļ un ka Porošenko ir darījis maz tā dēvēto oligarhu savaldīšanai, lai gan Ukrainas ekonomika pēc dziļās depresijas sākusi atlabt.

Savukārt Timošenko starptautisku ievērību izpelnījās jau 2004. gadā tā dēvētās Oranžās revolūcijas laikā.

Pēc revolūcijas uzvaras viņa trīs gadus aizvadīja premjerministres amatā, taču, pie varas nonākot Janukovičam, viņai trīs gadus nācās aizvadīt cietumā.

Lai gan Rietumi Timošenko notiesāšanu nosodīja kā politiski motivētu, viņa ukraiņu sabiedrībā joprojām tiek vērtēta ļoti pretrunīgi.

Vēlēšanas notiks 31. martā, taču gadījumā, ja neviens no kandidātiem pirmajā kārtā neiegūs vairāk kā 50% balsu, pēc trim nedēļām paredzēta balsošanas otrā kārta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!