Foto: AFP/Scanpix/LETA

Londonā piektdien notikušais uzbrukums, kas prasīja divu cilvēku dzīvības, aktualizējis debates par terorisma noziegumos notiesāto pirmstermiņa atbrīvošanu, un Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons solījis pastiprināt cietumsodus, ja konservatīvie uzvarēs 12.decembrī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās.

Džonsons, apmeklējot terorakta vietu, sacīja, ka prakse samazināt cietumsodus uz pusi un atbrīvot vardarbīgus noziedzniekus "vienkārši nedarbojas".

Premjerministrs pauda pārliecību, ka personām, kas notiesātas par nopietniem ar terorismu saistītiem noziegumiem, obligāti jāpiespriež mazākais – 14 gadu ilgs cietumsods, un "dažus nekad nevajadzētu atbrīvot".

Viņš uzsvēra, ka visiem, kas notiesāti par terorismu un ekstrēmismu, jāizcieš viss cietumsoda termiņš, ko tienesis piespriedis, bez izņēmumiem.

Savukārt leiboristu līderis Džeremijs Korbins runā, ko viņš šodien gatavojas sniegt Jorkā, sacīs, ka budžeta samazināšana pēdējos desmit gados novedusi pie plaisām, kā rezultātā var tikt nokavētas iespējas iejaukties to cilvēku dzīvēs, kuri gatavojas pastrādāt nepiedodamus noziegumus.

Korbins arī solīs, ka, nākot pie varas leiboristu valdībai, policijai tiks dota iespēja izmantot jebkādu spēku, kāds nepieciešams, lai aizsargātu cilvēku dzīvību.

Piektdien vīrietis, kuru policija identificējusi kā 28 gadus veco Usmanu Kānu, Londonas centrā nodūra divus cilvēkus un sadūra vēl trīs, līdz garāmgājēji viņu savaldīja un policija viņu nošāva uz Londonas tilta.

Policija ziņoja, ka Kāns piektdien apmeklēja konferenci ieslodzīto izglītošanai, un tieši tur sāka uzbrukumu.

Uzbrucējam pie ķermeņa bija piestiprināta "spridzekļa imitācija".

Kāns bijis iepriekš notiesāts par terorismu.

Viņš 2012.gadā tika atzīts par vainīgu terorisma noziegumos, bet 2018.gada decembrī tika atbrīvots no cietuma uz pārbaudes laiku.

Pēc terorakta sabiedrība uzdevusi daudzus jautājumus par to, kā šādas noziegums varēja notikt un kādēļ šāds cilvēks tika atbrīvots pirms termiņa?

Varasiestādes vainojušas visu sistēmu, nevis kādu konkrētu tās daļu.

Vairāki britu mediji ziņoja, ka uzbrukuma brīdī Kānam bijusi elektroniskā uzraudzības aproce, kas ļāva policijai izsekot viņa kustībai.

Nosacītas atbrīvošanas pārvalde paziņoja, ka nav bijusi iesaistīta Kāna pirmstermiņa atbrīvošanā. Pārvalde norādīja, ka notiesātais, kā izskatās, atbrīvots uz pārbaudes laiku automātiski un pārvalde viņa lietu nav izskatījusi.

Londonas policijas komisāra asistents Neils Basu sestdien paziņoja, ka visi nosacījumi Kāna pirmstermiņa atbrīvošanai tikuši ievēroti, bet nepaskaidroja, kādi tieši tie bijuši.

Ziņu aģentūra AP vēstīja, ka automātiskā pirmstermiņa atbrīvošanas programma acīmredzot nozīme, ka nevienam dienestam netika uzdots pārliecināties, vai Kāns joprojām ir radikāli noskaņots.

Kāns 2012. gadā tika notiesāts par līdzdalību teroristu grupā, kas saistīta ar organizāciju "Al Qaida". Grupa plānoja uzbrukumus vairākiem cilvēkiem un objektiem Londona, tostarp parlamentam un ASV vēstniecībai.

Teroristu grupējums "Daesh" sestdien uzņēmās atbildību par Kāna pastrādāto noziegumu, paziņojot, ka viņš tā rīkojies, atsaucoties uz aicinājumu uzbrukt to valstu pilsoņiem, kas veido aliansi cīņai pret "Islāma valsti".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!